Miejscowość Srebrna Góra. Idealne miejsce na reset od telefonu!

Srebrna Góra
Srebrna Góra
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | em.wu.7af

14.07.2023 10:12, aktual.: 14.07.2023 13:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Telefony komórkowe towarzyszą nam praktycznie na każdym kroku. Nie odkładamy ich na bok nawet w czasie wyjazdów poza dom. Mimo tego, że smartfon jest niezwykle przydatnym urządzeniem także w czasie urlopu, warto korzystać z niego tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę potrzebne. Urlop spędzony bez telefonu pozwala w pełni nacieszyć się miejscem, w którym się znajdujemy, odpocząć od codzienności, a także przekonać się, że życie bez smartfon jest nie tylko możliwe, ale także całkiem przyjemne. Idealnym miejscem na reset od telefonu jest dolnośląska miejscowość Srebrna Góra. Z czego słynie i dlaczego właśnie dla niej warto odłożyć smartfon na bok?

Gdzie znajduje się miejscowość Srebrna Góra?

Pod nazwą Srebrna Góra kryje się niewielka miejscowość zlokalizowana w województwie dolnośląskim, niedaleko Wałbrzycha. Jest malowniczo położona w wąskiej dolinie w Sudetach, między Górami Sowimi a Górami Bardzkimi. Nie byłoby w niej nic wyjątkowego, gdyby nie fakt, że nieopodal znajduje się słynna Twierdza Srebrnogórska – górska warownia obronna z XVIII w., która po dziś dzień pozostaje niezdobyta, mimo tego, że od dawien dawna nie pełni już funkcji militarnej. Miejscowość Srebrna Góra jest świetną bazą wypadową nie tylko do zwiedzania twierdzy, lecz także całego rejonu Dolnego Śląska.

Ze Srebrnej Góry można w łatwy i szybki sposób dojechać samochodem do Parku Krajobrazowego Gór Sowich i tam do woli korzystać z licznych, dostępnych na jego terenie szlaków pieszych, rowerowych, a nawet kajakowych. To idealne miejsce na urlop dla aktywnych turystów, którzy zamiast spędzać wolny czas na korzystaniu z telefonu, preferują oddawać się rozmaitym aktywnościom na świeżym powietrzu. W odległości ok. 30 km od Srebrnej Góry znajduje się także Park Narodowy Gór Stołowych, którego odwiedzenie jest obowiązkowe dla każdego miłośnika przyrody, a także wiele zabytkowych i wartych zobaczenia na własne oczy śląskich miast i miasteczek – m. in. Kłodzko, Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdój i Polanica-Zdrój.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakby tego było mało, w okolicy Srebrnej Góry zobaczyć można jeden z najbardziej malowniczych i zachwycających odcinków starej Kolei Sowiogórskiej. To właśnie tu znajdują się zabytkowe mosty i wiadukty, wybudowane jeszcze na początku XX w. 

Srebrna Góra nie zawodzi także pod względem infrastruktury turystycznej. W pobliżu słynnej twierdzy znajdują się obiekty noclegowe i restauracje, gdzie turyści znajdą nie tylko noclegi w Srebrnej Górze, ale także zjedzą tam smaczny posiłek lub coś słodkiego.

Twierdza Srebrna Góra. Jakie sekrety kryje największa atrakcja turystyczna Dolnego Śląska

Podczas pobytu w Srebrnej Górze nie sposób nie odwiedzić słynnej Twierdzy Srebrnogórskiej – miejsca, które od lat przyciąga do siebie turystów z całej Europy. I nic w tym dziwnego! Twierdza robi ogromne wrażenie zarówno pod względem rozległości całego kompleksu, jak i atrakcji oferowanych dla zwiedzających. Budowla powstała w XVIII w. i miała za zadanie bronić tę część Śląska przed najazdami obcych wojsk. Świetnie wywiązała się z tego zadania, gdyż nie uległa nawet wojskom napoleońskim, które oblegały ją na początku XIX w.

Zwiedzanie Twierdzy w Srebrnej Górze odbywa się z przewodnikiem ubranym w mundur z epoki napoleońskiej. Wycieczka trwa ok. 2 godzin, w czasie których turyści przechodzą przez kolejne miejsca na terenie twierdzy, poznają ich przeznaczenie i historię, a także liczne ciekawostki związane z funkcjonowaniem twierdzy i codziennym życiem zamieszkujących ją żołnierzy. Twierdza była w stanie pomieścić w swoim wnętrzu blisko 4000 żołnierzy, a dzięki zgromadzonym zapasom żywności bronić się przez nawet 5 miesięcy bez żadnej pomocy z zewnątrz. 

Wizyta w tym miejscu przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom historii i militariów, lecz także każdej osobie, która kocha zwiedzać i odkrywać nowe, wyjątkowe miejsca. Twierdza Srebrna Góra zdecydowanie się do nich zalicza, a wizyta w jej murach pozwala skutecznie zapomnieć o telefonie i przenieść się myślami do dawnych czasów, kiedy ludzie świetnie radzili sobie pomimo braku najnowszych zdobyczy techniki. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)