Znane są wymagania sprzętowe dla smartfonów z Windowsem 10
Na swojej konferencji w Chinach Microsoft podał dziś kilka ciekawych informacji. Poznaliśmy między innymi minimalne wymagania sprzętowe dla smartfonów, które mają działać na systemie Windows 10.
Już jakiś czas temu było powiedziane, że mobilny Windows 10 będzie dedykowany urządzeniom z ekranem do 8". Microsoft bardzo poważnie podszedł do tematu specyfikacji, jaką mają mieć przyszłe urządzenia z ich systemem.
Zaczynając od rozmiaru ekranu, może on mieć od 3 do 7,99". Swoją drogą ciekawe, jak wyglądałaby praca z tak małym ekranem... Telefon z Windows Phone'em i 3-calowym ekranem być może nigdy nie powstanie, ale może. Microsoft określił też dokładnie rozdzielczości wyświetlacza i ilość pamięci RAM. Zależności kształtują się następująco:
- []800 x 480 pikseli – 854 x 480 pikseli - minimum 512 MB RAM;[]960 x 540 pikseli – 1366 x 768 pikseli - od 1 GB RAM;[]1440 x 900 pikseli – 1920 x 1200 pikseli - od 2GB RAM;[]2048 x 1152 pikseli – 2560 x 1600 pikseli - 3 GB RAM; 2560 x 2048 pikseli w górę - od 4GB RAM.
Sztywno określone są też zasady dotyczące fizycznych przycisków funkcyjnych. Standardowo będą wymagane klawisze do regulacji głośności oraz przycisk zasilania. Jeżeli ekran ma mieć rozdzielczość WVGA, czyli 800 x 480 pikseli, to do obowiązkowych przycisków fizycznych dojdzie jeszcze Start, Menu i Wstecz.
Urządzenia z Windowsem 10 będą musiały mieć minimum 4 GB pamięci wewnętrznej i przy tej pojemności również slot na kartę microSD będzie obowiązkowy.
Z jednej strony firma stara się zaistnieć na urządzeniach z konkurencyjnym Androidem, czego przykładem tego jest współpraca z Samsungiem lub Xiaomi. Z drugiej jednak firma z Redmond bardzo poważnie podchodzi do kwestii specyfikacji przyszłych urządzeń ze swoim systemem. Sytuacja, kiedy ilość pamięci RAM jest dostosowana do rozdzielczości ekranu może wykluczyć problemy z wydajnością.
Pozostaje jeszcze mieć nadzieję, że producenci nie będą decydować się na najsłabsze procesory, bo tego tematu Microsoft nie podjął. Może przecież zdarzyć się sytuacja, w której firma chcąca stworzyć przystępny cenowo smartfon zastosuje się do wytycznych, ale użyje starego, kiepskiego procesora. Wtedy może być różnie i opinia o płynnie działającym Windowsie przestanie być aktualna.
Warto również wspomnieć, że leciwa już, ale wciąż bardzo popularna Lumia 520 spełnia minimalne wymagania, więc aktualizacja do Windowsa 10 nie powinna stanowić większego problemu.
Źródło: wmpoweruser