miniRIG to akcesorium, dzięki któremu nagrasz smartfonem ładniejsze filmy

miniRIG to akcesorium, dzięki któremu nagrasz smartfonem ładniejsze filmy
Łukasz Skałba

14.04.2017 17:04, aktual.: 14.04.2017 19:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na Kickstarterze pojawił się projekt, który przypadnie do gustu wszystkim fanom mobilnego filmowania. Za jego pomocą nie tylko ustabilizują oni swoje nagrania, ale również je oświetlą i polepszą jakość dźwięku.

Dzisiejsze smartfony w dobrych warunkach oświetleniowych potrafią nagrywać naprawdę dobrze wyglądające filmy. Może rejestrowany obraz nie grzeszy plastycznością, ale jego szczegółowość stoi na bardzo wysokim poziomie. Zakładając oczywiście że nagrywamy stabilnie.

Co prawda, niektóre smartfony oferują optyczną stabilizację obrazu, ale nie jest to standardowym wyposażeniem. Niektórzy producenci stosują również software'ową stabilizację, która działa zaskakująco skutecznie, wycinając przy tym jednak zewnętrzną część kadru. Na kompromisy nie idą jedynie gimbale i różnego rodzaju stabilizatory zewnętrzne. Rozwiązania tego typu są jednak bardzo drogie. Ich ceny przekraczają niekiedy nawet 1000 zł.

miniRIG to stabilizator z dodatkami

miniRIG to akcesorium kosztujące niecałe 200 zł. Głównym elementem zestawu jest prosty gimbal, do którego można przyczepić zarówno dowolnego smartfona, jak i kamerkę sportową typu GoPro. Nie ma on żadnych dokładanych odważników, a jego obsługa jest niezwykle prosta. Cała regulacja ogranicza się bowiem do jednego małego pokrętła.

miniRIG
miniRIG© Kickstarter

Gdy pokrętła poluzujemy, ujęcia będą mocniej stabilizowane. Gdy je dokręcimy, bezwładność smartfona będzie mniejsza, co pogorszy stabilizację, ale umożliwi nagrywanie dynamiczniejszych, szybciej zmieniających się kadrów.

Smartfonem można filmować zarówno w orientacji poziomej, jak i (nie daj boże) pionowej. Możliwe jest także nagrywanie materiałów przednią kamerką oraz odwrócenie gimbala do góry nogami, aby smartfon mógł znaleźć się tuż przy powierzchni ziemi.

Na dole stabilizatora znajdują się rozkładane nóżki, które umożliwiają wykorzystanie go w formie statywu. W zestawie znajdziemy również bezprzewodowego pilota, dzięki któremu będzie można obsługiwać aparat smartfona z odległości.

A co w trudniejszych warunkach?

MiniRIG ustabilizuje nagrania w dobrych warunkach oświetleniowych. Po co nam jednak stabilizacja po zmroku, skoro w kadrze i tak praktycznie nic wtedy nie widać?

Twórcy projektu pomyśleli i o tym, dodając do pakietu doświetlającą lampę LED (a właściwie to krążek złożony z wielu diod LED). Można zmieniać nie tylko moc jej świecenia, ale również modyfikować odcień światła.

Dzięki temu, niezależnie od okoliczności, rejestrowane obiekty mają wyglądać naturalnie. Lampa jest zasilana poprzez złącze USB (dolna część gimbala to "powerbank"). Może być ona dowolnie skierowana dzięki elastycznemu materiałowi.

miniRIG
miniRIG

Trudne warunki oświetleniowe to jedno. Innym problemem mogą być niekorzystne warunki dźwiękowe. Mikrofony smartfonów są bardzo małe i słabo radzą sobie w głośnym otoczeniu lub przy wietrznej pogodzie. miniRIG zawiera na szczęście mikrofon, który podłącza się do smartfona przez złącze słuchawkowe. Ma on zagwarantować znacznie lepszą jakość dźwięku, pozbawioną szumu i zniekształceń.

Kusząca cena

Wątpię, aby stabilizacja była wybitnie skuteczna, a lampka LED jasna. Jakość nagrywanego dźwięku na pewno również pozostawia sporo do życzenia. Weźmy jednak pod uwagę, że nie mamy tu do czynienia z gimbalem za 1000 zł, lampą doświetlającą za 400 zł i mikrofonem za 200 zł. miniRIG kosztuje na Kickstarterze jedynie równowartość 190 zł, co wydaje się ceną wybitnie kuszącą.

Gdy kampania się skończy, urządzenie będzie dostępne w cenie detalicznej wynoszącej 350 zł. Pierwsze egzemplarze mają trafić pod strzechy we wrześniu tego roku. Jacyś chętni?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)