Efekt pandemii. Mobilny transfer danych poszedł w górę, a zyski operatorów... spadły

Efekt pandemii. Mobilny transfer danych poszedł w górę, a zyski operatorów... spadły
Źródło zdjęć: © fot. Pixabay
Arkadiusz Stando

14.04.2021 12:14, aktual.: 06.03.2024 22:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

2020 rok zdecydowanie nie należy do udanych. Okazał się natomiast całkiem dobry dla operatorów, chociaż nie wszyscy mają się z czego cieszyć. Pomimo wzrostu zapotrzebowania, według analityków z Tefficent, łączne przychody w branży telekomunikacyjnej spadły o 2 proc.

Tefficient przeprowadził analizę na podstawie danych 105 operatorów komórkowych z różnych krajów świata. W raporcie wzięto pod uwagę średnie zużycie danych na jedną kartę SIM oraz całkowity ruch danych wysyłanych i odbieranych w 2020 roku. Wniosek był taki – użycie danych mobilnych wzrosło u praktycznie każdego z operatorów.

Średni wzrost wykorzystania mobilnych danych wyniósł 38 proc. Spodziewano się jednak większego rozpędu, gdyż w poprzednich latach zapotrzebowanie w stosunku rok do roku wzrastało nieznacznie szybciej. Ograniczenia związane z restrykcjami pandemicznym, blokada niektórych lotnisk, zamknięte granice czy po prostu kwarantanna przyczyniły się do spowolnienia tych wzrostów.

Obraz
© Tefficent
Obraz
© Tefficent

Jak widać na wykresie z raportu przygotowanego przez Tefficent, kilku polskich operatorów znalazło się w czołówce, w tym:

  • Plus – powyżej 1500 PB (6 miejsce);
  • Play –1300-1400 PB (10 miejsce);
  • Orange – ponad 1300 PB (11 miejsce);
  • T-Mobile – około 750 PB (18 miejsce).

Część z użytkowników sieci przestała dojeżdżać do pracy i przerzuciła się na korzystanie z łącza szerokopasmowego zarówno do pracy, jak i do obsługi smartfona. Nawet biorąc pod uwagę pandemiczne ograniczenia, to globalny wzrost mobilnego ruchu sieciowego o 38 proc. jest imponujący. Tak samo jak wzrost ARPU (średni przychód na użytkownika), który wzrósł o 39 proc.

Jednakże nawet pomimo wysokiego wzrostu ARPU, łącznie przychody z usług mobilnych spadły o 2 proc. w 2020 roku. To z kolei mogło być spowodowane nagłym zwiększeniem zapotrzebowania na usługi mobilne na początku ubiegłego roku.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także