mObywatel jako pełnoprawny dowód osobisty. Projekt ustawy już jest

mObywatel jako pełnoprawny dowód osobisty. Projekt ustawy już jest
Miron Nurski

24.05.2022 13:58, aktual.: 24.05.2022 17:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w tym roku będziemy mogli zapomnieć o fizycznych dokumentach.

Aplikacja mObywatel, agregująca cyfrowe wersje popularnych dokumentów, wylądowała na smartfonach w 2017 roku. Jej użyteczność jest jednak mocno ograniczona.

Początkowo apka mogła zastąpić dowód osobisty jedynie na linii obywatel-obywatel, np. podczas samochodowej stłuczki. Z czasem lista potencjalnych zastosowań była rozszerzana, dzięki czemu za pomocą smartfonu można chociażby potwierdzić tożsamość podczas kontroli biletu w pociągu.

mObywatel wciąż nie jest jednak pełnoprawnym dowodem osobistym, bo nie respektują go chociażby banki. Wkrótce ma się to jednak zmienić.

Aplikacja mObywatel będzie traktowana jak tradycyjne dokumenty

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawiła się informacja na temat projektu ustawy o aplikacji mObywatel.

Planowane zmiany w przepisach zakładają "zrównanie pod względem prawnym dokumentów cyfrowych obsługiwanych w aplikacji mObywatel z analogicznymi dokumentami w tradycyjnej, nieelektronicznej formie". Autorzy projektu chcą przede wszystkim utworzyć "mobilny odpowiednik dowodu osobistego".

Obraz

Potrzebę zrównania statusu prawnego dokumentów cyfrowych i tradycyjnych mieli sygnalizować nie tylko obywatele, ale i przedstawiciele administracji oraz biznesu. Zmianami zainteresowane są więc wszystkie strony.

Projekt ustawy ma zostać przyjęty przed końcem czerwca, więc jest szansa, że mObywatel stanie się pełnoprawnym dowodem osobistym lada moment.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Komentarze (37)