mObywatel: PKP Intercity honoruje wirtualne dowody osobiste i legitymacje [#wSkrócie]

mObywatel: PKP Intercity honoruje wirtualne dowody osobiste i legitymacje [#wSkrócie]

PKP Intercity honoruje aplikację mObywatel
PKP Intercity honoruje aplikację mObywatel
Mateusz Żołyniak
23.07.2019 12:26, aktualizacja: 23.07.2019 15:27

Polski przewoźnik kolejowy wprowadza opcję potwierdzania tożsamości za pomocą aplikacji mObywatel.

PKP Intercity oficjalnie informuje o honorowaniu aplikację mObywatel w swoich pociągach. Dzięki temu użytkownicy za pomocą mTożsamości mogą potwierdzać dane osobowe podczas kontroli biletowych czy podczas odbierania przesyłek konduktorskich lub bagażu z przechowalni.

Pracownicy drużyny konduktorskiej mają honorować też mLegitymację, która wykorzystywana ma być do potwierdzania wieku (weryfikacja przysługujących ulg). Zmiany mają ułatwić życie szczególnie osobom, które kupują bilety online.

PKP Intercity:

PKP Intercity honoruje aplikację mObywatel w swoich pociągach. Dzięki temu podróżni mogą przy jej pomocy potwierdzać swoją tożsamość przy pomocy smartfona. mTożsamość to usługa dostępna w bezpłatnej publicznej aplikacji mobilnej mObywatel, która w niektórych przypadkach pozwala zastąpić dokument ze zdjęciem. Aplikacja korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych: imienia i nazwiska, numeru PESEL, daty urodzenia, zdjęcia użytkownika, numeru dowodu osobistego, terminu jego ważności oraz informacji o tym, kto wydał dowód osobisty. Dane te można w każdej chwili wyświetlić na ekranie smartfona.

Wprowadzona przez PKP Intercity zmiana to ułatwienie przede wszystkim dla osób kupujących bilety przez internet, jak również korzystających np. z ulg przysługujących z racji wieku. W pierwszym przypadku można okazać mTożsamość zamiast dowodu osobistego czy innego dokumentu potwierdzającego tożsamość. W drugim można okazać mLegitymację, która również jest częścią aplikacji mObywatel.

"To duże ułatwienie, dzięki któremu do podróży pociągiem wystarczy teraz jedynie telefon z aplikacją mObywatel i elektroniczną wersją biletu. To kolejne udogodnienie dla pasażerów, które może przyczynić się do dalszego wzrostu popularności kolei w Polsce" – przekonuje Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Aplikacji można używać we wszystkich sytuacjach, gdzie plastikowy dowód osobisty nie jest niezbędny, tak jak na przykład w wypożyczalni sprzętu, na siłowni czy w hotelu. Przy jej pomocy można odbierać przesyłki na poczcie, a nawet odbierać kartę do głosowania. Teraz będzie można użyć jej też w pociągu.

"Cieszy nas, że teraz z mTożsamości korzystać można także w pociągach PKP Intercity. Pasażerowie, którzy są użytkownikami aplikacji od dawna czekali na ten moment. Rośnie dzięki temu liczba miejsc, w których wystarczy smartfon, by potwierdzić tożsamość" – mówi Minister Cyfryzacji Marek Zagórski.

Podczas kontroli biletów pracownik drużyny konduktorskiej będzie sprawdzać, czy imię i nazwisko na bilecie jest zgodne z danymi mTożsamości wyświetlonej przez podróżnego na ekranie smartfona. Funkcjonalność w aplikacji mObywatel będzie także uznawana przy odbiorze przesyłek konduktorskich i bagażu z przechowalni.

"Bezustannie dążymy do tego, aby zwiększać komfort podróży. Nasze działania to nie tylko intensywne inwestycje w nowoczesny tabor, ale także w ofertę i udogodnienia, które sprawiają, że podróż pociągiem staje się prostsza. Honorowanie mTożsamości jest właśnie jednym z nich – zapewnia Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity."

Szczegóły dotyczące honorowania mTożsamości w pociągach PKP Intercity dostępne są w regulaminie na stronie www.intercity.pl.

Aplikacja mObywatel to rozwiązanie rządowe, które ma umocowanie ustawowe, a za jego rozwój odpowiada zespół Ministerstwa Cyfryzacji. Z aplikacji korzystać ma obecnie ponad 300 tysięcy osób.

Program można pobrać poniżej:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)