Click ARM One i PuzzlePhone - ciekawe podejście do modułowych urządzeń

Click ARM One i PuzzlePhone - ciekawe podejście do modułowych urządzeń

PuzzlePhone
PuzzlePhone
Źródło zdjęć: © puzzlephone.com
Konrad Błaszak
08.03.2015 18:54, aktualizacja: 09.03.2015 10:05

Smartfony i tablety już od jakiegoś czasu nie przeszły żadnych rewolucyjnych zmian. Pracuje nad tym Samsung oferując zagięte wyświetlacze, ale na razie jest to raczej ciekawostka niż prawdziwa rewolucja. Rynek mogą zmienić urządzenia modułowe, jak Ara czy chociażby Click ARM One i PuzzlePhone.

Google w ramach Projectu Ara jeszcze w tym roku ma zaprezentować smartfona modułowego o nazwie Spiral 2. Jest to bardzo ciekawe urządzenie, ale nie tylko Google pracuje nad takim rozwiązaniem. Warto również przyjrzeć się bliżej tabletowi Click ARM One oraz smartfonowi PuzzlePhone.

IMASD Click ARM Project

Click ARM One to - jak możecie zobaczyć na powyższym filmie - tablet firmy ImasD, którego największą zaletą będzie możliwość modyfikacji jego podzespołów. Podstawowa wersja została wyposażona w 10,1-calowy ekran o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli, procesor Exynos 4412 oraz 2 GB pamięci RAM. Znajdziemy w nim również 16 GB pamięci wbudowanej, WiFi, Bluetooth 4.0, HDMI oraz USB. Będziemy mogli też wybierać pomiędzy Ubuntu, Androidem oraz Tizenem.

Jego zaletą jest to, że będziemy mogli wymieniać poszczególne podzespoły na nowe, gdy te ulegną zniszczeniu lub gdy będziemy chcieli przyspieszyć nasze urządzenie. Hiszpańska firma odpowiedzialna za ten tablet zachęca producentów do tworzenia pasujących części. Jeśli taki pomysł Wam się podoba to można już zamówić ten tablet. Kosztuje on 289 euro (ok. 1200 złotych), a wysyłka odbędzie się między czerwcem, a sierpniem tego roku. Na razie zostało wystawionych na sprzedaż tylko 1000 sztuk tego urządzenia.

Click-ARM One
Click-ARM One© clickarm.com

Drugim urządzeniem jest smartfon stworzony przez Finów z Circular Devices, który podobnie jak tablet wykorzystuje technologię ARM (Advanced Removable Modules) firmy ImasD. Dzięki temu między tymi dwoma produktami będzie możliwa wymiana niektórych podzespołów. Nie jest na razie znana cena, dokładna data debiutu tego urządzenia (prawdopodobnie jeszcze w tym roku), ani nawet jego podzespoły, ale pomysł jest bardzo interesujący.

A PuzzlePhone Day

Budowa telefonu podzielona jest na 3 części. The Spine, czyli szkielet zostanie wykonany z różnych materiałów i będzie dostępny w kilku rozmiarach. Na nim będzie się znajdować ekran oraz podzespoły, które nie wymagają częstych usprawnień. The Brain (mózg) ma zawierać najważniejsze części jak procesor, układ graficzny, RAM, pamięć flash czy aparat fotograficzny. Ostatnie jest serce (The Heart), gdzie znajdziemy baterię oraz resztę podzespołów z krótszych cyklem życia. Wszystko będzie pracować pod kontrolą systemu Android. Bazą jest oczywiście szkielet, na którym powinniśmy się poważnie zastanowić

Obydwa pomysły zapowiadają się bardzo ciekawie i mam nadzieję, że inne firmy zainteresują się tworzeniem podzespołów do nich. Sam wolałbym wymienić kilka rzeczy co jakiś czas w swoim telefonie, a nie szukać nowego urządzenia. Na chwilę obecną projekt jest chyba jednak zbyt młody, aby zaryzykować i skorzystać z oferty przedsprzedażowej.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)