Mokry telefon! Co robić?

Mokry telefon! Co robić?

wet cell phone
wet cell phone
Kira Czarczyńska
01.05.2009 08:00, aktualizacja: 01.05.2009 10:00

Temat aktualny w zasadzie o każdej porze roku: latem telefonom grozi wpadnięcie do jeziora, jesienią czy wiosną zamoknięcie na deszczu, zimą kontakt ze śniegiem... Nawet w domu zdarzyć się może, że telefon przypadkiem zamoczymy - i to co gorsza niekoniecznie wodą, ale np. kawą.

Co wtedy zrobić, żeby mieć maksymalne szanse na ponowne jego uruchomienie?

Co wtedy zrobić, żeby mieć maksymalne szanse na ponowne jego uruchomienie?

Po pierwsze - bezwzględnie nie próbować włączać telefonu. Wyjąć natychmiast baterię. Wyciągnąć również kartę SIM.

Jeśli telefon miał krótki kontakt z w miarę czystą wodą, powinno wystarczyć rozłożenie go na tyle, na ile to możliwe, i odłożenie na ok. jeden dzień do wyschnięcia. Raczej nie należy suszyć go na kaloryferze; lepiej jest wziąć czystą podkładkę i położyć w suchym, ciepłym (ale nie gorącym) miejscu. Nie spieszyć się z suszeniem, zostawić telefon co najmniej na całą noc.

Kartę SIM i styki w telefonie wystarczy przetrzeć czystą bawełnianą szmatką.

Jeżeli telefon "wykąpał się" w kawie, coli czy innym nie będącym czystą wodą płynie, trzeba się napracować nieco więcej.

Zaopatrzyć się należy w wodę destylowaną i spirytus. Po rozkręceniu telefonu i wyjęciu wyświetlaczy, głośniczków i innych elementów, elektronikę przepłukać wodą destylowaną - nie przewodzi ona prądu, a pozwala wypłukać zanieczyszczenia. Następnie przepłukać telefon spirytusem - ten z kolei zwiąże wodę z różnych zakamarków telefonu i rozpuści zanieczyszczenia nie rozpuszczalne w wodzie.

Wodą destylowaną przemyć też trzeba będzie obudowę, klawiaturę i wszystkie elementy, które zostały zabrudzone.

Później również telefon kładziemy w ciepłym, suchym miejscu i czekamy paręnaście godzin na jego dokładne wyschnięcie.

Baterię po zamoczeniu dokładnie umyć i naładować dobrą ładowarką (ograniczającą prąd). Jeśli jest w miarę dobrej jakości, powinna dać się reanimować.

Pozostaje już tylko złożyć telefon, włożyć kartę SIM i baterię - i spróbować go włączyć. Powinno się udać. Jeśli nie - cóż, czeka nas wizyta w serwisie lub zakup nowego aparatu.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)