Motorola kończy 90 lat. Oto 5 telefonów firmy, których nie zapomnę
25.09.2018 14:35, aktual.: 26.09.2018 13:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Motorola, czyli jedna z najważniejszych firm w historii telekomunikacji, kończy właśnie 90 lat. To doskonała okazja, aby przypomnieć historię amerykańskiej marki oraz przełomowe urządzenia.
Wszystko zaczęło się pod nazwą Galvin Manufacturing Corporation
Motorola została założona 25 września 1928 roku. Firma, która powstała w Chicago (obecnie siedziba mieści się w Schaumburg), nosiła początkowo nazwę Galvin Manufacturing Corporation. Nazwa Motorola zaczęła funkcjonować oficjalnie od 1947 roku, ale była używana już od 1930 roku.
Słowo powstało z połączenia angielskich "Motor" (silnik) oraz "Vitrola" (radio) i dość dobrze wpasowywało się w działalność firmy, która zajmowała się produkcją sprzętu radiowego - produktów samochodowych, jak i rozwiązań przygotowywanych dla amerykańskiej armii.
Motorola przez lata działała w wielu segmentach rynku, ale znana jest głównie z rozwiązań telekomunikacyjnych. Dość wspomnieć tak o odbiornikach samochodowych, jak i telefonach samochodowych czy odbiornikach telewizyjnych.
Ważny okres w historii firmy z Chicago rozpoczął się w 1958 roku, gdy zaczęła dostarczać sprzęt dla agencji NASA - w 1969 roku kultowe przesłanie Neila Armstronga po wylądowaniu na Księżycu zostało zarejestrowane i przekazane za pośrednictwem radioaparatu Motoroli.
Kluczowa rola w rozwoju telefonii komórkowej
Motorola przez lata zajmowała się również tworzeniem procesorów, które trafiały do komputerów firm Apple (Macintosh), Atari, Commodore (Amiga), HP czy Sun. Tworzący je oddział został wydzielony z Motoroli w 2004 roku jako Freescale Semiconductor.
Amerykański producent najbardziej znany jest obecnie jednak jako firma, która zaprezentowała pierwszy telefon komórkowy. Prototyp został zademonstrowany już w 1973 roku, a pierwszą rozmowę przeprowadzili Martin Cooper z Motoroli i Joel Engel z Bell Labs.
Na sklepowy debiut modelu DynaTAC 8000X klienci musieli poczekać dekadę, ale w ciągu kolejnych lat dołączyły do niego modele MicroTAC i StarTAC.
Przedsiębiorstwo z Chicago po 2000 roku zaczęło pracować nad całą masą różnych telefonów, wliczając w to smartfony oparte na jądrze Linuksa. Największym sukcesem okazała się ultracienka - jak na tamte czasy - klapka RAZR V3. Modele z tej serii sprzedały w nakładzie przekraczającym 130 mln egzemplarzy.
Google przejmuje Motorolę, aby ją zaraz odsprzedać
Motorola przygotowywała wiele ciekawych projektów (m.in. opracowany we współpracy z Apple'em model ROKR E1 z usługą iTunes z 2005 roku), więc nie dziwi, że była jedną z pierwszych firm, które zainteresowały się platformą Android. Niestety, działania firmy nie były najbardziej trafne, co doprowadziło do rozdziału przedsiębiorstwa w 2011 roku.
Motorola Solutions, którą określano mianem "prawdziwej Motoroli", miała dalej zajmować się rozwiązaniami, a dział Motorola Mobility skupiać miał się na produkcji smartfonów. To właśnie on - z licznym portfolio patentów - został wykupiony przez Google'a w 2011 roku za 12,5 mld dol.
Pojawiło się wtedy wiele obietnic, ale gigant z Mountain View sam nie wiedział co zrobić z Motorolą i odsprzedał ją firmie Lenovo już w 2014 roku (za 2,91 mld dol.). Chińczycy początkowo planowali pożegnać się z Motorolą i promować własną markę, ale ostatecznie kultowy brand wrócił na rynek smartfonów i cały czas prezentuje nowe urządzenia.
Rynek telefonów bez Motoroli nie byłby tym samym
Cieszy mnie, że marka cały czas dostępna jest na rynku. Szczególnie, że przez lata stworzyła całą masę interesujących produktów. Oto 5 modeli, które darzę największym sentymentem:
Motorola StarTAC (1996 r.)
DynaTAC 8000X może być pierwszym telefonem komórkowym, ale w mojej pamięci mocniej zakorzenił się StarTAC. Wyglądem nawiązywał bowiem do komunikatora ze "Star Treka", którego oglądałem namiętnie za młodu.
To prosta komórka, która umożliwiała prowadzenie rozmów i wysyłanie wiadomości tekstowych. To jeden z pierwszych modeli na rynku, w którym wykorzystano system wibracji jako alternatywny sposób powiadamiania o połączeniach czy SMS-ach.
Motorola RAZR V3 (2005 r.)
RAZR V3 (i kolejne modele z tej linii) to klasyka. To ultracienka klapka wzbudzała ogromne zainteresowania. Jej stylowa konstrukcja, dwa ekrany i spłaszczona, ale całkiem wygodna klawiatura podobają mi się do tej pory.
Warto dodać, że modele jak V3 już raczej nie wrócą, ale możliwy jest powrót marki RAZR. Lenovo może wykorzystać ją przy promocji pierwszych modeli wyposażonych w składane ekrany.
Motorola Aura (2008 r.)
Pod nazwą Aura ukrywał się luksusowy telefon Motoroli, który do tej pory - przynajmniej według mnie - zwraca uwagę wyglądem. Zasługa w tym przede wszystkim nietypowego okrągłego ekranu, ale wzrok przykuwała też stylizowana obudowa z obracaną klapką.
Z perspektywy lat cieszę się, że zacząłem na poważnie interesować się telefonami, dzięki czemu dane było mi zapoznać się bliżej z Aurą.
Motorola Milestone (2009 r.)
Milestone nie była pierwszym urządzeniem opartym na Androidzie, ale według mnie to pierwszy produkt na systemie Google'a, który pokazał, że platforma ma naprawdę duży potencjał. Szczególnie w porównanie do HTC Magic, który dostępny był na rynku w tym samym czasie.
Niezłej jakości ekran pojemnościowy, wysuwana pełna klawiatura QWERTY i wydajny - jak na tamte czasu - układ Texas Instruments sprawiały, że z Motoroli Milestone korzystało się bardzo przyjemnie.
Motorola Moto G (2013 r.)
Na koniec wspomnę jeszcze o pierwszej Motoroli Moto G. W tamtym czasie ciekawszym produktem była Motorola Moto X, ale Amerykanie tańszym modelem pokazali, że można zaoferować niezłe urządzenia z dobrze zoptymalizowanym oprogramowaniem, na które nie trzeba wydawać kroci.
Szkoda jedynie, że z czasem pierwotne założenia się nieco rozpłynęły, a nowe modele z linii Moto G nie są zbyt wyróżniającymi się (nie licząc wyglądu) modelami ze średniej półki.
A Wy? Z których telefonów Motoroli korzystaliście? Które urządzenia amerykańskiej firmy wspominacie najmilej?