Motorola Milestone XT720 - test aparatu

Pierwsze wrażenia z użytkowania Milestone'a XT720 mamy już za sobą. Ten wpis postanowiłem w całości poświęcić funkcjom aparatu w tym telefonie z uwagi na to, że jest to jeden z nielicznych Androidów wyposażonych w ksenonową lampę błyskową i aparat 8 Mpix.

Motorola Milestone XT720
Motorola Milestone XT720
Tomasz Hamryszak

07.01.2011 | aktual.: 07.01.2011 21:59

Osoby, które przeglądały specyfikację Motoroli Milestone X720 mogą mieć wrażenie , że smartfon ten to typowo fotograficzny Android. Aparat o rozdzielczości 8 Mpix, ksenonowa lampa błyskowa, dedykowane klawisze czy choćby kamera zdolna rejestrować filmy o rozdzielczości HD (720p) bardzo dobrze prezentuje się na papierze, ale czy równie dobrze sprawdzają się w praktyce?

Interfejs

Motorola dla swoich użytkowników przygotowała bardzo przejrzysty i poręczny interfejs aparatu.  Wszystkie podstawowe funkcje zostały umieszczone na prawej belce. Znajdziemy tutaj zmianę trybów aparatu, opcje lampy błyskowej, regulację jasności czy odnośnik do podglądu wykonanych wcześniej fotografii.

Interfejs aparatu cz.1
Interfejs aparatu cz.1

Motorola oferuje także dostęp do bardziej zaawansowanych ustawień. Nie zabrakło funkcji wykrywania twarzy, stabilizacji obrazu oraz geotaggingu. Miłym dodatkiem, o którym zapomina większość producentów jest ręczne nastawienie czułości ISO. Milestone XT720 dysponuje wartościami od 100 do 800 ISO, lecz mniej zaawansowanym amatorom fotografii polecam pozostawić tą opcję w trybie automatycznym.

Interfejs aparatu cz. 2
Interfejs aparatu cz. 2

Duża liczba opcji fotograficznych jest bez wątpienia zaletą tego telefonu, jednak już po kilkunastu minutach zabawy aparatem można odczuć, że w jego oprogramowaniu znajduje się cała masa błędów. Niejednokrotnie zdarzało się, że telefon nie zapamiętywał ustawień lampy błyskowej, a więc pomimo jej wyłączenia w opcjach, aktywowała się ona podczas robienia zdjęcia.

Zdjęcia

Motorola Milestone XT720 została wyposażona w aparat fotograficzny o matrycy 8 Mpix. Pomimo matrycy zdolnej odwzorować tak dużą liczbę pikseli, zdjęcia wykonane modelem pozostawiają wiele do życzenia. Winę za to ponosi bardzo słabe oprogramowanie aparatu. Zaraz po wykonaniu zdjęcia, jest ono programowo korygowane (m.in. usuwane są z nich szumy). Niestety po tej operacji, szumy wciąż pozostają, a co więcej fotki tracą na ostrości.

Oto jak radzi sobie Motorola Milestone XT720 w porównaniu z Sony Ericssonem Xperia X10 mini pro, który oferuje solidne 5 Mpix.

Zdjęcie porównawcze nr.1
Zdjęcie porównawcze nr.1
Zdjęcie porównawcze nr.2
Zdjęcie porównawcze nr.2
Zdjęcie porównawcze nr.3
Zdjęcie porównawcze nr.3

Jak doskonale widać na porównaniu, Motorola nie najlepiej radzi sobie w słabych warunkach oświetleniowych. Obraz znacznie traci na jasności, a w pomieszczeniach, aparat ma problem z doborem prawidłowego balansu bieli, przez co kolorystyka zdjęć zazwyczaj jest przekłamana.

Zdjęcia wykonane w słoneczny dzień, bądź przy włączonym trybie makro i wykorzystaniu lampy błyskowej są zadowalającej jakości. Ilość szumów jest znacznie mniejsza, dzięki czemu program usuwający je, nie degraduje obrazu w tak znaczącym stopniu. Zauważyć należy jednak, że podczas fotografowaniu z ponad 2 metrów przy włączonym flashu, zdjęcia będą bardzo ziarniste.

Na pochwałę zasługuje lampa błyskowa, która ma automatycznie regulowaną moc. Dzięki takiej opcji, nie musimy się bać, że prześwietlimy zdjęcia.

Przykładowe zdjęcia wykonane w trybie automatycznym oraz makro:

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz

Filmy

Jakość filmów w XT720 jest zadowalająca, lecz z pewnością nie może się ona równać z tą, którą oferuje Nokia N8 czy Galaxy S. Słaba płynność nagrań jest szczególnie widoczna przy gorszym oświetlaniu, choć również w świetle dziennym można zaobserwować klatkowanie obrazu. Poniżej znajduje się przykładowe wideo nagrane przy słabych warunkach pogodowych:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)