Mówią, że to najlepsza apka Samsunga. Firma ją reklamuje, ale... nie pozwala pobrać

Mówią, że to najlepsza apka Samsunga. Firma ją reklamuje, ale... nie pozwala pobrać

Mówią, że to najlepsza apka Samsunga. Firma ją reklamuje, ale... nie pozwala pobrać
Miron Nurski
20.01.2022 13:47, aktualizacja: 20.01.2022 14:47

Dzięki tej aplikacji Samsung Galaxy S21 Ultra może robić jeszcze lepsze zdjęcia. Jest jednak haczyk.

W listopadzie 2021 Samsung po cichu wypuścił aplikację fotograficzną Expert RAW, która jest bardziej rozbudowanym trybem profesjonalnym dla Galaxy S21 Ultra.

Pierwszą unikatową cechą tego programu jest współpraca ze wszystkimi czterema obiektywami. Teraz ręczna zmiana czasu naświetlania, ISO, balansu bieli czy ostrości jest możliwa nawet w przypadku teleobiektywu 10x, o czym dotychczas można było pomarzyć.

Druga nowość to możliwość robienia aż 16-bitowych zdjęć RAW, co jest rekordem w świecie smartfonów. Podczas gdy tradycyjne fotki 8-bitowe składają się z nieco ponad 16,78 mln kolorów, na obrazy 16-bitowe składa się ich 16,78 mln razy więcej, a więc przeszło 281,47 bln.

Tak duża paleta kolorów daje większą elastyczność podczas obróbki. Manipulując suwakami w Lightroomie - z którym apka Expert RAW jest zintegrowana - można wydobyć detale, których na pierwszy rzut oka nie widać.

Obraz

Expert RAW od kilku tygodni zbiera bardzo dobre opinie. Nie brakuje głosów, że to najlepsza aplikacja jaką kiedykolwiek stworzył Samsung.

Fotograf National Geographic w reklamie Samsunga Galaxy S21 Ultra i Expert RAW

Wcześniej program został wypuszczony bez większego rozgłosu, ale Samsung wziął się w końcu za jego promocję. Na jego głównym kanale na YouTubie pojawiła się reklama, w której wystąpił Shaaz Jung - znany fotograf przyrody, związany z National Geographic.

Na 2-minutowym spocie możemy zobaczyć przykładowe zdjęcia słoni, leopardów czy egzotycznych pająków, zrobione apką Expert RAW.

Galaxy S21 Ultra: Expert RAW | Samsung

Jak widać, 16-bitowe RAW-y zajmują ok. 30 MB, czyli nawet 20 razy więcej niż zwykłe fotki JPG. Zawierają jednak znacznie więcej danych, co jest przydatne podczas edycji.

Problem w tym, że apki Expert RAW nie możesz pobrać. Przynajmniej oficjalnie

Choć wspomniany film pojawił się na głównych kanale Samsunga, w jego opisie umieszczono informację, że Expert RAW mogą pobrać wyłącznie mieszkańcy Korei Południowej. Producent dodaje, że apka "może być dostępna w innych regionach w przyszłości".

Sytuacja dość absurdalna - Samsung stworzył potężną, cenioną aplikację, chwali się nią w globalnej kampanii promocyjnej, a jednocześnie ukrywa przed niemal całym światem.

Tyle w kwestii oficjalnego stanu rzeczy. Z serwisu APKMirror można jednak pobrać plik instalacyjny, ale - jak wspomniałem - apka współpracuje na razie wyłącznie z Galaxy S21 Ultra.

Zobacz również:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)