MVNO na infrastrukturze Play... i Plusa
Czterech głównych operatorów w Polsce posiada własne infrastruktury, pozwalające świadczyć usługi mobilne. Operatorzy wirtualni różnią się od nich głównie tym, że swoich nadajników nie budują - wykorzystują te, które postawiła "macierzysta" sieć.
07.01.2010 | aktual.: 07.01.2010 08:00
Play również chce udostępniać kolejnym wirtualnym operatorom swoją sieć. Ale jest jeden drobny problem...
Play również chce udostępniać kolejnym wirtualnym operatorom swoją sieć. Ale jest jeden drobny problem...
Sęk w tym, że Play nie ma jeszcze całkowicie własnej infrastruktury. W pewnej części nadal korzysta z podpisanej z Polkomtelem umowy o roamingu krajowym. Innymi słowy - tam, gdzie nie ma nadajników P4, klienci korzystają z tych należących do Plusa.
Jeśli więc fioletowy operator chce rozpocząć świadczenie usługi Mobile Virtual Network Operator (MVNO) dla innych podmiotów, musi uzyskać zgodę Polkomtela. To z jego sieci użytkownicy Play korzystają w miejscach, gdzie P4 nie ma zasięgu - i podobnie będzie z klientami kolejnych operatorów wirtualnych.
Marcin Gruszka, rzecznik prasowy, poinformował właśnie:
Wystąpiliśmy do Polkomtelu o zgodę, by nasi MVNO mogli wykorzystywać ich sieć.
Nie wiadomo jeszcze oficjalnie, kto stworzy kolejną wirtualną sieć komórkową, ale rozmowy Play z potencjalnymi kandydatami na tą usługę - podobno trwają.
Zdaniem Gazety Prawnej, może chodzić o współpracę z UPC i Vectra. Jest to o tyle prawdopodobne, że sieci telewizji kablowej coraz częściej stawiają na kompleksowość usług, dodając do swojego pakietu także Internet i, rzecz jasna, telefonię komórkową. Nic dziwnego, że Play też chce z nimi współpracować w tym zakresie. W końcu, choć MVNO nie cieszą się u nas takim powodzeniem jak na zachodzie, jest to nadal pokaźne źródło potencjalnego dochodu.