Na zrównanie aplikacji mObywatel z dowodem osobistym poczekamy nieco dłużej. Padł nowy termin
Termin zrównania fizycznego i cyfrowego dowodu osobistego został przesunięty na prośbę banków, które - zgodnie z zapisami ustawy - będą miały obowiązek respektowania dokumentu w smartfonie.
10.03.2023 | aktual.: 11.03.2023 16:04
Stało się - sejm miażdżącą większością głosów przyjął głośny projekt ustawy dotyczącej apki mObywatel. Za było aż 436 posłów. Przeciw jedynie dziewięciu, a od głosu wstrzymało się dwóch.
"Dowód osobisty w smartfonie będzie powszechnie respektowany: w urzędach, bankach i każdym miejscu, gdzie załatwiamy nasze sprawy i musimy pokazać dokument tożsamości. Teraz będziemy mogli posłużyć się też aplikacją mObywatel. To przełomowy krok w rozwoju cyfryzacji i e-administracji w Polsce" - mówi Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedy mObywatel będzie mógł w pełni zastąpić dowód osobisty?
Jeszcze w styczniu Andruszkiewicz wyraził nadzieję, że mObywatel zostanie zrównany z dowodem osobistym "jeszcze w tej połowie roku, a najpóźniej w wakacje". Nowy termin to 1 września, bo dopiero wtedy obowiązek respektowania cyfrowego dokumentu ma zostać nałożony na banki. "Rozumiemy, że potrzebują one więcej czasu na wdrożenie nowych procedur i wychodzimy im naprzeciw" - wyjaśnia polityk.
Nowe przepisy mają ponadto dać mniejszym organom - m.in. jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom zawodowym, zrzeszeniom czy związkom sportowym - możliwość wykorzystania rządowej infrastruktury do wprowadzania własnych elektronicznych dokumentów.
Na początku marca Cyfryzacja KPRM chwaliła się, że mObywatel ma już na koncie 9,6 mln pobrań.
Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii