Najlepsze aplikacje w góry. Zadbaj o własne bezpieczeństwo
Długie wycieczki w góry to świetny sposób na spędzenie urlopu. Trzeba jednak pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Warto wybierać najlepsze aplikacje w góry, które pozwolą bezpiecznie pokonywać górskie szlaki.
11.07.2022 | aktual.: 12.07.2022 16:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wyjazdy w góry są świetnym sposobem na odcięcie się od codziennych problemów. Należy mieć jednak w pamięci, że górskie szlaki bywają niebezpieczne - nawet te o niskim stopniu trudności. Wystarczy jeden nierozważny krok, by doprowadzić do wypadku. Z tego względu warto pobrać odpowiednie aplikacje, dzięki którym wycieczki w góry będą znacznie bezpieczniejsze.
O ile górska wycieczka może być dobrą okazją do zrobienia sobie detoksu od nowoczesnych technologii, o tyle absolutnie nie warto przesadzać. W pełni naładowany smartfon z ładowarką i zapasowy powerbank powinny być podstawowym wyposażeniem na szlaku. Nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy potrzebować pomocy, a w niektórych sytuacjach każda minuta oczekiwania może być kluczowa. Szeroka gama aplikacji idealnych na wycieczki w góry pozwala na zabezpieczenie się na liczne sposoby.
Ratunek - podstawowa aplikacja w górach i nie tylko
Aplikacja Ratunek zapewnia bezpieczeństwo nie tylko w górach, ale i nad wodą. Wystarczy wybrać odpowiednią kategorię pomocy - szlak górski czy wypoczynek nad wodą - i trzykrotnie wcisnąć odpowiedni przycisk na ekranie. Aplikacja połączy nas z odpowiednimi służbami, a oprócz tego wysłana zostanie wiadomość SMS z informacjami o naszej lokalizacji. Aplikacja Ratunek może przydać się też, gdy będziemy świadkami wypadku i będziemy chcieli możliwie szybko udzielić pomocy.
Horská záchranná služba - do wędrówek blisko granicy
Wycieczki w góry często przebiegają blisko granicy kraju, a na niektóre szczyty w Tatrach lepiej wchodzi się od strony Słowacji. Z tego względu warto zainteresować się aplikacją Horská záchranná služba, która, w uproszczeniu, jest po prostu słowackim odpowiednikiem polskiej aplikacji Ratunek. Pozwala w łatwy sposób wezwać służby w razie nieprzewidzianej sytuacji w górach, po stronie naszych sąsiadów.
Mapy.cz - dokładne mapy offline, aby się nie zgubić
Kolejna aplikacja stworzona przez naszych sąsiadów. Mapy.cz to aplikacja, która może okazać się niezastąpiona podczas górskich wycieczek. Najlepiej spisuje się podczas podróży na terenie Czech, ale zadowalająco działa też w innych krajach. Dużą zaletą aplikacji jest fakt, że możliwe jest pobranie map w trybie offline, a następnie bieżące śledzenie progresu na trasie. Oprócz tego w Mapy.cz można odnaleźć na przykład informacje na temat opłat parkingowych czy też prognozy pogody na pięć dni. Z aplikacji można korzystać też na poziomie przeglądarki w serwisie mapy.cz.
Prognoza pogody - wybierz coś dla siebie
Pogoda jest kluczowa podczas górskich wypadów. Warto ją monitorować z kilkudniowym wyprzedzeniem, ale także w dniu samej wycieczki. Ulewa czy silny wiatr mogą być powodem do odwołania zdobywania szczytu. W celu monitorowania pogody można wykorzystać jedną z wielu aplikacji.
Mowa tu na przykład o popularnym oprogramowaniu Accuweather. Jest to jedna z najpopularniejszych darmowych aplikacji służących do monitorowania pogody. Pozwala między innymi na szczegółowy monitoring opadów godzina po godzinie.
Kolejną propozycją jest Monitor Burz. Aplikacja ta korzysta z kilku serwerów do pobierania informacji na temat pogody. Ponadto wysyła użytkownikowi alerty na temat pogody i daje możliwość dzielenia się oraz odbierania informacji na temat aktualnej pogody w danym miejscu, wraz z wymianą fotografii.
Numery ratunkowe w górach
Poza aplikacjami warto znać też numery alarmowe obowiązujące w górach. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe można wzywać pod jednym z dwóch numerów: 601 100 300 i 985.
Karol Kołtowski, dziennikarz Komórkomanii