Namaluj mnie jak Picasso albo Van Gogh. Tak Polacy wykorzystali rozszerzoną rzeczywistość
Przenieś się do świata Picasso i Witkacego dzięki polskiej aplikacji Kunster na IOS
Kunster to aplikacja, która pozwala wejść do świata namalowanego przez sławnych artystów: Van Gogha, Leonarda do Vinci, Edwarda Muncha, Pabla Picasso i Stanisława Witkacego.
Aplikacja Kunster powstała w polskiej firmie Netguru przy współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi. Obrazy największych malarzy w historii zostały wykorzystane do "nauczenia" sztucznej inteligencji malowania tak jak mistrzowie malarstwa. Wcześniej podobny efekt widzieliśmy w aplikacji Prisma.
Dodając do tego możliwości nowoczesnych smartfonów (w tej chwili tylko iPhone'ów) można przenieść się do świata namalowanego w stylu najsłynniejszych dzieł: "Gwieździstej nocy" Van Gogha, "Mona Lizy" Leonarda da Vinci, "Krzyku" Edwarda Muncha, "Płaczącej kobiety" Picassa i "Walki (Rąbanie lasu)" Witkacego.
Aplikacja Kunster demo
Do świata malarzy można "przejść przez portal", który można umieścić wirtualnie na ziemi dzięki rozszerzonej rzeczywistości (AR) lub po prostu oglądać i nagrywać wideo. W przyszłości twórcy chcą dodać wersję na system Android, a także możliwość robienia zdjęć (teraz jest tylko opcja wideo). Możliwe, że dodana zostanie też opcja dodawanie teł znanych obrazów, aby można było własnoręcznie odtworzyć Krzyk Muncha albo Mona Lizę da Vinci.
Według zapewnień pracownika Netguru aplikacja nie wysyła na zewnętrzne serwery danych personalnych użytkowników ani filmów. Przetwarzanie odbywa się na urządzeniu, bez potrzeby łączenia się z chmurą, jednak skutkuje to szybkim rozładowaniem baterii.