NAS może być bardzo pomocnym rozwiązaniem dla użytkowników smartfonów
Rozwiązania NAS nie są może czymś w pierwszej chwili kojarzonym rynkiem mobilnym, ale produkty tego typu mogą okazać bardzo użyteczne także dla użytkowników smartfonów. Oto, jak wykorzystać potencjał własnego NAS-a.
12.04.2019 | aktual.: 26.04.2019 14:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
NAS, czyli prywatny dysk w chmurze
Zadaniem produktów NAS (Network Attached Storage) jest bezpośrednie podłączenie do sieci pamięci dyskowej, dzięki czemu dostęp do niej możliwy jest z poziomu różnych urządzeń (podpiętych do tej samej sieci). Zaletą tego rozwiązanie jest duża uniwersalność - z zasobów zapisanych na dyskach korzystać mogą użytkownicy różnych systemów operacyjnych czy produktów różnych kategorii.
Wykorzystując rozwiązanie NAS w domowym zaciszu można stworzyć więc serwer, który będzie odpowiednikiem Dropboxa czy usługi Zdjęcia Google. Można na niego przesyłać wybrane dane, by potem mieć do nich dostęp z dowolnego miejsca z poziomu komputera czy smartfonu po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji.
Synology mistrzem zarządzania plikami - Synology (OS) "(Polski)
Dobrym przykładem są produkty firmy Synology, która ma w ofercie wiele rodzajów NAS-ów bazujących na autorskim oprogramowaniu DiskStation Manager. Platforma umożliwia korzystanie z dodatków rozszerzających możliwości serwera, wśród których można znaleźć aplikacje przygotowane z myślą o użytkownikach smartfonów.
Jakie korzyści daje NAS?
Dlaczego warto pomyśleć o rozwiązaniu NAS, na które trzeba wyłożyć sporo pieniędzy, a potem dokupić jeszcze odpowiednie dyski? Podstawowe zalety takich produktów to:
- możliwość personalizacji - NAS może zostać wzbogacony o oprogramowanie, które usprawni obsługę wybranych treści, dzięki czemu można nie tylko przechowywać na nim dokumenty, ale i edytować je online;
- większa prywatność - użytkownik wie dokładnie, gdzie znajduje się jego NAS i zapisane w nim dane, w przeciwieństwie do usług jak Dropbox czy Dysk Google, które oparte są na serwerach dużych firm;
- większe bezpieczeństwo - dostęp do zasobów jest ograniczony tylko do wybranych użytkowników, a do tego możliwe jest lepsze zarządzanie synchronizowanymi plikami i ich kopiami zapasowymi;
- brak miesięcznych opłat - kupując rozwiązanie NAS płaci się tylko na początku, a potem można korzystać z niego przez lata, bez konieczności uiszczania miesięcznych opłat danemu usługodawcy.
Dzięki rozwiązaniu NAS można mieć chmurę z plikami, do których dostęp możliwy jest bezpośrednio z telefonu z każdego miejsca z dostępem do sieci. Z tym jednak, że jest to rozwiązanie prywatne, do którego dostęp ma jeden użytkownik. Komu w szczególności powinno się przydać?
Świetna opcja dla amatorów mobilnej fotografii
Technologia NAS świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które często wykorzystują smartfon w roli aparatu fotograficznego. Szczególnie tych, które wykorzystują telefony do nagrywania materiału wideo w 4K.
Zdjęcia i nagrania w dużej rozdzielczości zajmują sporo, więc dla wielu użytkowników problemem nie jest zapełnienie wbudowanej pamięci o pojemności 128 GB, przez co może zabraknąć miejsca na aplikacje i gry. NAS umożliwia przechowywanie dużej kolekcji materiałów w chmurze, dzięki czemu można mieć do nich dostęp w każdej chwili.
Zaletą tego rozwiązania jest to, że pliki przechowywane są na prywatnym dysku, a nie serwerach wielkiej firmy jak Google, która wykorzystuje je później do własnych celów. Pliki, które znajdują się na rozwiązaniu NAS, nie trafiają do innych osób, o ile użytkownik nie chce inaczej.
Korzystając z dysków Synology użytkownicy mogą wygodnie przeglądać pliki w NAS z poziomu Androida za pomocą programu DS File, ale firma dodała również aplikację Synology Moments, która ułatwiać ma zarządzanie pokaźną kolekcją zdjęć i filmów.
W Moments prezentowane są wszystkie dostępne zdjęcia, które można edytować od razu w programie, ale nie ma co liczyć na możliwości tak duże jak w Photoshopie. Wybrane materiały można udostępniać znajomym (w firmie linku do zawartości), a dodanie algorytmów uczenia maszynowego umożliwia programowi automatyczne grupowanie podobnych zdjęć.
Produkty NAS to również świetna opcja do pracy
Nas sprawdza się się świetnie również w pracy biurowej. Wykorzystując rozwiązanie jak DS Cloud dla NAS Synology gwarantuje automatyczną synchronizację plików między różnymi urządzeniami - wprowadzane zmiany są od razu zapisywane i można je edytować z innego miejsca.
NAS można również wykorzystać do tworzenia kopii zapasowych dokumentów, nad którymi się aktualnie pracuje. Plusem rozwiązania jest to, że oprogramowanie Synology może zachowywać nawet ponad 30 wcześniej zapisywanych wersji pliku, dzięki czemu w razie pomyłki łatwo przywrócić dane, nad którymi pracowało się wcześniej.
Kolejną świetną opcją jest dostęp do pakietu biurowego w chmurze, który przypomina wersję online MS Office czy Dokumentów Google'a. Umożliwia to szybką edycję plików na urządzenia, na których nie ma zainstalowanych programów do edycji dokumentów.
Technologia NAS przydaje się również podczas pracy w grupie. Dobrym przykładem jest tu rozwiązania DS Note, które jest rozbudowanym notatnikiem. Umożliwia on szybkie dzielenie się krótki opisami, planami czy listami zadań między członkami zespołu, bez obawy, że ważne dane będą przechodzić przez serwery jakiejś firmy.
Synology dodaje do tego opcję korzystania z VPN-a, który masuje ruch sieciowy i szyfruje przesyłane dane. Dodatek ten można wykorzystać do przesyłania ważnych danych między członkami zespołu, ale spodoba się on zapewne również użytkownikom, którzy chcą zadbać o prywatność w sieci.
Materiał powstał we współpracy z firmą Synology.