Nawigacja NaviExpert 6.0.1 - test

Strona głównaNawigacja NaviExpert 6.0.1 - test
04.11.2010 19:17
Nawigacja NaviExpert 6.0.1 - test
Paweł Żmuda
Paweł Żmuda

Nawigacja NaviExpert cieszy się na naszym rynku bardzo dużą popularnością. Akcje promocyjne umożliwiające darmowe korzystanie z aplikacji podczas długich weekendów przyczyniają się do stałego wzrostu liczby użytkowników. Jako że jest to jedna z najciekawszych nawigacji na telefony komórkowe, postanowiliśmy sprawdzić jej działanie w praktyce. Zapraszamy na nasz test NaviExperta w wersji 6.0.1.

Aplikację NaviExpert w wersji 6.0.1, testowaliśmy na Samsungu Galaxy S opartym na Androidzie 2.1. Spory wyświetlacz i dobre głośniki telefonu zdecydowanie poprawiały warunki, w jakich przyszło nam się poruszać. Nie bez znaczenia był również samochodowy uchwyt firmy Hama, zapewniający odpowiednią stabilizację urządzenia.

Interfejs NaviExperta

Menu główne NaviExperta jest bardzo ascetyczne i przejrzyste. Po odpaleniu aplikacji na ekranie telefonu widzimy tylko cztery najważniejsze skróty: Nawiguj, Mapa, Szukaj oraz Narzędzia. Mimo że na pierwszy rzut oka może się wydawać, że NaviExpert jest bardzo ubogi, wcale tak nie jest.

W zakładce Narzędzia możemy ustawić własne punkty orientacyjne, wybrać jeden z trzech głosów lektora lub wprowadzić użyteczne informacje o spalaniu naszego samochodu. Ważną funkcją jest rozbudowana baza punktów POI, dzięki której możemy uzyskać informacje m.in. o restauracjach, parkingach, stacjach benzynowych czy hotelach w odwiedzanej okolicy.

NaviExpert - wybór głosów
NaviExpert - wybór głosów

Miły dodatek to wbudowany w nawigację komputer pokładowy, analizujący dystans przejechany z nawigacją oraz wskazujący średnią i maksymalną prędkość, z jaką się poruszaliśmy. Dla użytkownika nawigacji NaviExpert jednym z najważniejszych udogodnieniem jest również licznik danych, który sprawdza średnią ilość danych potrzebnych do wytyczenia jednej trasy i sumuje nasze wszystkie połączenia. Dzięki temu, nie mając wykupionego pakietu u operatora, możemy na bieżąco śledzić nasz budżet.

Funkcja Szukaj umożliwia nam odnajdywanie użytecznych informacji i żądanych lokalizacji na mapach, a Mapa to po prostu przeglądanie map. Pewnym drobnym mankamentem NaviExperta jest brak implementacji obsługi pinch-to-zoom w trybie przeszukiwania mapy. Przybliżanie i oddalanie map możliwe jest za pomocą dwóch przycisków wyświetlanych po prawej i lewej stronie interfejsu.

Mapy w praktyce

Nawigacja NaviExpert nie zajmuje zbyt wiele pamięci w naszym urządzeniu, ponieważ pobieranie map i wytaczanie tras odbywa się w trybie online. By wyznaczyć nawet dość długą trasę, wcale nie potrzeba zbyt wielu kilobajtów. Cała trasa z Krakowa do Warszawy zajmuje jedynie kilkaset kilobajtów.

Wyznaczanie tras

Wyznaczanie tras za pomocą NaviExperta jest bardzo proste. Wystarczy udać się do menu Nawiguj, a następnie wprowadzić żądany adres, jeden z ustawionych przez siebie punktów (na przykład dom) lub wybrać jeden z punktów POI dostarczonych przez producenta nawigacji. Miłym dodatkiem jest menu Ostatnio używane, w którym pojawiają się najczęściej używane przez nas trasy. Planowanie nowej trasy jest szybkie i dokładne.

Tryby nawigacji

Nawigacja samochodowa

Najważniejszym trybem NaviExperta jest - rzecz jasna - nawigacja samochodowa. Planując trasę dla samochodu, możemy wybrać, czy nawigacja poprowadzi nas po głównych ulicach, czy po trasach mniej uczęszczanych rekomendowanych przez oprogramowanie. Dodatkowo, układając dłuższą trasę, możemy pominąć płatne odcinki.

Po wyznaczeniu trasy w trybie samochodowym na ekranie telefonu pojawiają się: odległość do punktu docelowego, szacowany czas jazdy, średnia prędkość, z jaką będziemy się poruszać, ilość paliwa, jaką prawdopodobnie spalimy oraz... liczba fotoradarów, które zaczają się na nas podczas jazdy.

Nawigacja piesza

NaviExpert - wybór trybu
NaviExpert - wybór trybu

Nawigacja piesza w NaviExpercie spisuje się bardzo dobrze. Podczas wędrówek po krakowskim Starym Mieście telefon z aplikacją nie sprawiał żadnych problemów. Można z całą pewnością stwierdzić, że NaviExpert sprawdzi się jako nawigacja piesza podczas wakacyjnych wypadów w nieznane miasta.

Świetnie spisuje się bogata baza punktów POI, w szczególności dostarczone przez portale Coigdzie.pl, eholiday czy gastronauci.pl informacje o hotelach, barach, restauracja czy pobliskich kinach (z ich repertuarem).

Nawigacja w komunikacji miejskiej

Bardzo użyteczną funkcją NaviExperta jest możliwość wytyczania trasy, którą pokonamy za pomocą środków komunikacji publicznej. Wybierając tryb komunikacji miejskiej, możemy określić, czy chcemy poruszać się wyłącznie tramwajami czy autobusami, oraz włączyć lub wyłączyć ewentualne przesiadki. Rozkłady jazdy do tego trybu zapewniane są przez partnerski serwis JakDojade.pl. Dodatkowo na ekranie wyświetla się liczba przystanków, jakie musimy przejechać, ewentualnych przesiadek oraz orientacyjny czas dotarcia do celu.

Tryb wyznaczania trasy z pomocą środków komunikacji miejskiej dostępny jest w dużych miastach, takich jak: Bydgoszcz, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Wrocław czy Warszawa, jednak wraz z rozbudową bazy JakDojade.pl NaviExpert będzie umożliwiać korzystanie z tego trybu również w pozostałych polskich miastach.

Jazda z NaviExpertem

Na mapie możemy wyświetlać punkty POI oraz elementy krajobrazu, takie jak chociażby zbiorniki wodne, linie kolejowe czy obszary zabudowane. W trybie nawigacji mapy automatycznie powiększają się podczas jazdy z mniejszą prędkością i oddalają w czasie szybszego poruszania się. Niewielkim mankamentem NaviExperta w trybie nawigacji jest konieczność korzystania z fizycznego przycisku Powrót w czasie poruszania się po menu. Podczas jazdy jest to dość irytujące.

Mapa Krakowa
Mapa Krakowa

Miłym dodatkiem dla kierowców jest funkcja informująca o fotoradarach oraz remontach drogowych. Informacje te dostarczane są przez samych użytkowników, dzięki czemu są one bardzo aktualne. Funkcja przydaje się w szczególności w większych miastach i na bardzo uczęszczanych trasach, na których remonty drogowe są codziennością.

NaviExpert - widok 2D
NaviExpert - widok 2D

Komendy głosowe

Komendy głosowe wydawane przez lektorów NaviExperta pojawiają się w rozsądnym odstępie od skrętu, są wyraźne i - w przeciwieństwie do niektórych testowanych przeze mnie nawigacji - nie są irytujące. Głos lektora jest wyraźny i przejrzysty, jednak to, czy komendy przebiją się przez szum panujących w samochodzie, zależy już od konkretnego modelu telefonu, na którym zainstalowano aplikację.

Mapy

Nawigację NaviExpert testowaliśmy na ulicach Krakowa i okolicznych drogach. Trzeba przyznać, że program zapewniał bardzo dobre pokrycie map. Ani razu nie zaprowadziły nas w żadną ulicę jednokierunkową lub nieprzejezdną drogę. Podobnie sytuacja wyglądała okolicznych miastach i miasteczkach, jak Wieliczka czy Brzesko.

Niektórzy użytkownicy NaviExperta przyznają, że mapy, z których korzysta aplikacja, czasem nie zapewniają odpowiedniego pokrycia mniejszych miejscowości. Osobiście nie spotkałem się z takimi problemami.

411919290730677158

Community Traffic Online

Istotna zaleta programu to funkcja Community Traffic Online. Jej zadaniem jest wysyłanie do systemu anonimowych informacji o czasie przejazdu danego samochodu konkretną drogą. System jest w stanie określić natężenie ruchu w mieście i wyeliminować z przewidywanej trasy ulice, na których utworzyły się korki.

Funkcja ta przydaje się w szczególności w dużych miastach, gdzie pozwala szybko dojechać do celu trasą, która z pozoru wydaje się dłuższa. Dodam tylko, że kilka razy udało mi się ominąć korki, przez które mógłbym spóźnić się na ważne spotkanie, właśnie dzięki jeździe po mniej uczęszczanych bocznych drogach, które zasugerował mi NaviExpert.

Punkty POI

NaviExpert oferuje nam ogromną liczbę punktów POI, która jest dostarczana przez firmę Imagis. Dodatkowo program oferuje informacje z takich serwisów, jak: Coigdzie.pl, Gastronauci.pl czy eholiday.pl, które doskonale uzupełniają bazę NaviExperta. Podczas nawigowania na ekranie wyświetlane są ikony wskazujące lokalizacje punktów, takich jak hotele i restauracje, a nawet imprez sportowych, kulturalnych i szczegółowy repertuar kin.

To, czy dane punkty z danej kategorii będą widoczne na mapie, zależy już tylko od nas - w Ustawieniach można wybrać kategorie, które mają pojawiać się na mapach podczas podróży.

Podsumowanie

Przede wszystkich jednak NaviExpert zapewnia świetną nawigację samochodową, która pozwala szybko i bezproblemowo dotrzeć do celu. Po testach mogę gorąco polecić ten program, chociaż - tak jak inne nawigacje dla smartfonów - nie zastąpi on dedykowanego urządzenia.

411919290731201446

Cena

Na koniec najważniejsze, czyli cena - niewątpliwie zaleta NaviExperta. W praktyce licencję NaviExperta możemy wykupić już od 3 zł na 24 godziny, gdy akurat mamy zamiar udać się w krótką wycieczkę w nieznane miejsce. Licencję można wykupić także na 4 dni, 30 dni, 1 rok lub 2 lata. Oczywiście, im dłuższy abonament wybierzemy, tym mniej zapłacimy. Cena programów to odpowiednio:

  • 4 dni - 10,98 zł;
  • 30 dni - 24 zł;
  • 1 rok - 99 zł;
  • 2 lata - 149 zł.

Z NaviExperta można korzystać także za granicą, o ile nie boimy się kosztów internetu mobilnego w roamingu. Cena licencji na całą Europę na 1 miesiąc to 29 zł.

Dla naszych Czytelników już wkrótce przygotujemy konkurs, w którym główną nagrodą będzie kilka rocznych licencji na korzystanie z NaviExperta. Bądźcie więc czujni.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)