Nawigacja w komórce: którą wybrać?

Nawigacja w komórce: którą wybrać?

Nawigacja w komórce: którą wybrać?
Karolina Adamus
22.01.2009 15:00, aktualizacja: 22.01.2009 16:00

Czasy, kiedy jedyną dostępną nawigacją były specjalne urządzenia przyczepiane do szyby samochodu, minęły wraz z rozwojem komórek. Przenośny telefon to gadżet, który mamy ze sobą na co dzień. Dlaczego więc nie wykorzystać go także w celu nawigacji?

Czasy, kiedy jedyną dostępną nawigacją były specjalne urządzenia przyczepiane do szyby samochodu, minęły wraz z rozwojem komórek. Przenośny telefon to gadżet, który mamy ze sobą na co dzień. Dlaczego więc nie wykorzystać go także w celu nawigacji?

Obecnie producenci proponują aplikacje pozwalające korzystać z nawigacji nie tylko dla zaawansowanych modeli z systemami operacyjnymi. Dzisiaj nawet zwykła komórka może mieć możliwość ustalenia trasy przejazdu, czy wyszukania pewnych punktów w mieście, pod warunkiem, że skorzysta z połączenia z GPS lub sieci komórkowej i Internetu.

  • NaviExpert (NaviPunkt)

NaviExpert i NaviPunkt to teoretycznie te same aplikacje. W praktyce różnią się lekko wyglądem interfejsu oraz tym, że NaviPunkt oficjalnie rozprowadzany jest przez Wirtualną Polskę.

Aplikacja jest o tyle interesująca, że współpracuje z wieloma modelami telefonów: Samsunga, Sony Ericssona, Nokii, Motoroli i BlackBerry. Program dostępny jest w pliku java, dlatego nie wymaga systemu operacyjnego jak niektóre aplikacje do nawigacji.

Obraz

Aplikacja pozwala na standardowe opcje: ustalenia trasy, omijania korków, uzyskania aktualnych informacji na temat dróg i miasta itp. Dzięki temu jest konkurencyjną aplikacją na znanych nawigacji jak Garmin czy TomTom.

Roczny abonament programu kosztuje w wersji podstawowej 169zł.

  • Nokia Maps, Google Maps

Obie aplikacje są najczęściej dołączane do telefonów komórkowych jako domyślne programy oferujące nawigację. Obie oferują funkcje podobne do innych nawigacji i korzystają zarówno z wewnętrznego, jak i zewnętrznego modułu GPS.

Niestety korzystanie z obu programów wiąże się z koniecznością połączenia z Internetem w celu pobrania dodatkowych, lub podstawowych jak w przypadku map Google, informacji.

Nokia Maps jest dodatkowo aplikacją płatną z abonamentem.

Plusem obu tych nawigacji, podobnie jak NaviExperta, jest dostępność w pliku java i współpraca w dużą ilością modeli.

  • AutoMapa

Jest to jedna z najlepszych nawigacji w przypadku Polski, bo stworzona przez naszych rodaków. Program posiada świetną obsługę wykorzystującą dotykowy ekran, podstawowe funkcje nawigacji, a także nowości w tego typu aplikacjach, jak podgląd ulic i budynków w 3D.

Obraz

Znacznym minusem programu jest jego ograniczenie na modele posiadające wyłącznie system firmy Microsoft, od Pocket PC do Windows Mobile 5 i 6. Aplikacja pracuje na takich telefonach jak HTC TyTN, Touch Diamond, Samsung OMNIA, Asus P750 itp.

Pełną listę znajdziecie pod tym adresem.

Zakup AutoMapy w pełnej wersji wiąże się niestety z ceną kilkuset złotych.

  • TomTom, Garmin Mobile XT, Sygic Mobile
Obraz

Wszystkie trzy nawigacje obsługują te same modele: wyposażone w Windows Mobile lub Symbian.

Aplikacje sprzedawane są na specjalnych kartach pamięci, których cena sięga kilkuset złotych.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)