Nawiguj na Nokię - prace konkursowe [ankieta]

Nawiguj na Nokię - prace konkursowe [ankieta]

Nawiguj na Nokię - prace konkursowe [ankieta]
Mateusz Żołyniak
03.07.2010 14:36, aktualizacja: 03.07.2010 16:36

Wysłaliście do nas sporo prac konkursowych i trochę zajęło wybranie z nich tych najlepszych. Było wiele mniej lub bardziej oryginalnych pomysłów. Oto naszym zdaniem najciekawsze z nich:

 1. Sławek
Obraz
 1. Mirosław
 1. cor73z

Moim zdaniem, przydatną funkcją będzie:

 1. Wybieranie tras rowerowych / Nordic Walking,
 1. Zaznaczone na mapie radary prędkości na trasach samochodowych z możliwością edycji,
 1. Zaznaczenie stref WiFi w miastach,
 1. Utworzenie czegoś w rodzaju “lista znajomych” posiadających Nokię z aplikacją Ovi Map. Po uprzednim zaakceptowaniu telefon znajomych będzie wysyłał sygnał GPS, a my na swoim telefonie zobaczymy ich aktualną lokalizację. ( nie trzeba będzie dzwonić i się pytać: “hej, gdzie jesteś…” )
 1. Dla podróży autem: możliwość skonkretyzowania swojego pojazdu, podając ilość spalanego paliwa / 100km. Program będzie podawał ilość spalonego paliwa na konkretnych odcinkach, będzie wybierał "tańsze trasy" oraz przypominał o konieczności zatankowania w przypadkach kończącej się rezerwy.
 1. Jakub

A tu w wersji tekstowej:

1. Informacje głosowe o nowych funkcjach.

Gdy podróżujemy, często nawet nie wiemy, że niedaleko nas znajduje się ciekawe miejsce. Mapy Ovi w przyszłości powiedzą nam kilka słów o danym miejscu, jego historii, czy legendzie. Wystarczy tylko kliknąć ikonkę "Play" na ekranie. Po odsłuchaniu wiadomości, aplikacja zapyta się nas czy chcemy to miejsce odwiedzić, czy też nie. Jeżeli tak, nawigacja poprowadzi nas do celu.

 1. Wyszukiwanie utrudnień na drodze.

Podczas naszego wyjazdu napotykamy na korki. Często spowodowane są remontami, albo budowami. Przez nie są tylko same kłopoty. Nawigacja pokaże nam na ekranie gdzie znajdują się utrudnienia na drodze. Gdy tylko zobaczymy na wyświetlaczu pomarańczowy pachołek, oznacza to że powinniśmy zmienić trasę, albo cierpliwie stać w korku. Większość z nas pewnie wybrałaby tą pierwszą opcję, dlatego na wyświetlaczu pojawi się odpowiedni przycisk - "Alternatywna trasa". Gdy go klikniemy aplikacja sama obliczy najkrótszą trasę omijającą korek.

 1. Najtańsze miejsca parkingowe.

Na końcu każdej wyprawy trzeba gdzieś zaparkować. Wszędzie są parkingi, lecz w różnej cenie. Jedne są tańsze, drugie droższe. Do tej pory stawaliśmy na pierwszym lepszym parkingu, bylebyśmy stanęli, nie patrząc na cenę. Ale zdażają się wyjątki, np. 50zł za 15min. Wtedy na pewno pojedziemy dalej w żmudnym poszukiwaniu najtańszego miejsca. Teraz nawigacja będzie posiadała nową opcję wyszukiwania. Gdy klikniemy w głównym menu na ikonkę parkingu ukażą się nam one wszystkie w pobliżu 3km. Najtańsze miejsca parkingowe wyświetlane będą na samej górze, podczas gdy najdroższe na dole. Wystarczy tylko kliknąć na interesujący nas parking, a aplikacja obliczy do niego trasę. Od tej chwili podróżowanie stanie się dużo prostsze.

 1. Szczepan
 1. BeZeL
 1. Ziemowit
Najlepszą funkcją dla Ovi Maps byłaby pełna synchronizacja z kalendarzem w telefonie. Chodzi mi tu przede wszystkim o pełne wykorzystanie zakładki "miejsce", która znajduje się przy ustalaniu nowego zdarzenia (spotkania) w kalendarzu.

Aplikacja Ovi Maps, uruchamiałaby się we wskazanym przez nas czasie (np przypomnienia o spotkaniu) i automatycznie naprowadzała nas na wpisany adres dla danego zdarzenia, wskazując drogę z obecnej lokalizacji, jak i czas dotarcia do celu.

Funkcja bardzo prosta w implementacji, a niezwykle przydatna dla wszystkich użytkowników, a zwłaszcza tych biznesowych.

Ewentualnie jako ukłon w stronę użytkowników niebiznesowych, mogłoby być wprowadzenie do map, najbliższych przystanków komunikacji miejskiej, oraz rozkładu jazdy, więc dla użytkownika "niezmotoryzowanego" aplikacja wskazywałaby czas wyjazdu najbliższego autobusu lub tramwaju z najbliższego przystanka.

 1. Zbart4
Moje propozycje nowych funkcji Map Ovi, które mogłyby ukazać się w kolejnych aktualizacjach:
 1. Zgłaszanie błędu na mapie w trakcie korzystania z nawigacji. Coraz częściej używamy Ovi Maps na telefonach z ekranem dotykowym. Nietrudno byłoby stworzyć opcje zapisania miejsca na trasie jako „błąd mapy” – jedno dotknięcie ekranu i przejście do opcji, kolejne dotknięcie – „błąd mapy” i powrót do nawigacji. Po podłączeniu komputera można by wyeksportować zaznaczone błędy (takie jak przebieg drogi np. nowe rondo, niezaznaczony fotoradar itp.) w celu uaktualnienia map.
 1. Możliwość wyboru algorytmu wyznaczania trasy przez użytkownika – np. najszybsza, najkrótsza, optymalna
 1. Stworzenie możliwości (jako opcja) rejestrowania (zapisywania) trasy którą jedziemy i czasu w jakim ją przebyliśmy z dodatkowymi danymi – którego dnia tygodnia, w jakich godzinach jechaliśmy. Po podłączeniu do komputera (Nokia Ovi Suite) takie informacje byłyby przesyłane do ogólnej bazy danych i na podstawie rzeczywiście przebytych tras przez użytkowników Map Ovi (ile trwała jazda daną drogą w określonych warunkach – godziny, dzień roboczy bądź weekend) generowana byłaby trasa optymalna.
 1. Zapamiętanie punktu – lokalizacja pozostawionego samochodu.
 1. Opcja odczytywania informacji (podstawowe informacje, ciekawostki) o interesujących turystycznie miejscach które mijamy w trakcie jazdy.
 1. egon
 1. Maciej
Według mnie w następnych wersjach programu mogłyby być takie funkcje jak:
 • informowanie o pogodzie i warunkach atmosferycznych panujących w miejscu do którego jedziemy oraz na całej trasie
 • informowanie o utrudnieniach w ruchu (karambole, wypadki, remonty dróg itp.) i proponowanie najdogodniejszego objazdu
 • informowanie o dziurach w drodze (tylko w Polsce nawigacja by nie nadążała o informowaniu "Uwaga dziura!", "Za pół metra dziura, jedź poboczem" itp.) :]
 • przydatne byłoby również, przed rozpoczęciem nawigowania, pytanie czy ma się włączone światła w samochodzie (ponieważ wielu ludzi o światłach niestety zapomina)
 • i moja ostatnia propozycja (nieco głupia i mogąca przeszkadzać) również przed rozpoczęciem nawigowania jakieś pytanie kontrolne np. matematyczne 2+2*2= aby sprawdzić czy kierowca nie jest pod wpływem alkoholu (funkcja mogłaby być do wyłączenia aby nie wnerwiać nie pijących :] )
 1. Zielony
Ovi Maps to niewątpliwie bardzo dobra aplikacja, którą to można wzbogacić o kilka nowych, myślę ciekawych funkcji. Pierwsza funkcja wzorowana na usłudze „Gdzie jest dziecko?”, choć nie do końca o dzieci tu chodzi. Mianowicie, dzięki Ovi Maps możemy sprawdzić w jakim miejscu znajduje się dany abonent/użytkownik, a usługa wytyczy najkrótszą drogę dotarcia do ów użytkownika, lub po prostu wskaże jego miejsce na mapie. Oczywiście takowych abonentów/użytkowników łączymy z aplikacją za ich zgodą. Kolejna, myślę przydatna funkcja, to możliwość „śledzenia” danego użytkownika, dzięki wbudowanemu odbiornikowi w telefonie. Na stronie maps.ovi.com, możemy obserwować na żywo – online jaką trasą porusza się dana osoba. Funkcja przydatna dla firm, które „nadzorują” swoich pracowników, bądź dla zwykłych osób. Kolejna funkcja wiąże się z wykorzystaniem aparatu cyfrowego wbudowanego w telefon komórkowy. Wystarczy zrobić zdjęcie, jakiejś zabytkowej budowli, etc. a aplikacja dzięki usłudze geotagging wrzuci dane zdjęcie do map, gdzie będziemy mogli zobaczyć naszą odbytą podróż, wraz z odwiedzonymi przez nas miejscami. Następna ciekawa funkcja to zebranie wszystkich obiektów użyteczności publicznej i wprowadzenia danych dotyczących np. w przypadku hoteli, restauracji godziny otwarcia, serwowanego menu, cen, nr kontaktowego czy adresu strony internetowej. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące wybranego obiektu są zawarte w aplikacji, dane te można aktualizować. Myślę, że kolejna funkcja jest warta uwagi bowiem wykorzystuje ona czujnik światła, który podczas nawigacji zmienia tryb nawigowania z dziennego na nocy, oraz z natężeniem hałasu wewnątrz pojazdu/otocznia do głośności komend wydawanych przez aplikację Ovi Maps. Można również wzbogacić aplikację o klika podstawowych zwrotów powszechnie używanych w danym kraju.
 1. Igor

Po poniedziałku (lub wtorku, w razie gdyby obrady jury się przedłużyły) wybierzemy zwycięzcę ostatniej tury konkursu Nawiguj na Nokię. Zachęcam do wyrażania Waszych opinii o pracach konkursowych w komentarzach oraz wzięcie udziału w ankiecie.

[ankieta id="83"]

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)