NEC opracował słuchawkę, która rozpozna użytkownika

NEC opracował słuchawkę, która rozpozna użytkownika

Słuchawka
Słuchawka
Źródło zdjęć: © shutterstock.com
Konrad Błaszak
09.03.2016 10:56, aktualizacja: 09.03.2016 11:56

Firmy już jakiś czas temu zaczęły przykładać się do zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników oferując nowe sposoby ich weryfikacji. Swój pomysł ma również NEC, który zamierza do tego celu wykorzystać specjalną słuchawkę.

Jak odblokowujesz smartfona?

Zapewne część osób powie, że po prostu przesuwa palec po ekranie, ale coraz więcej użytkowników ustawia sobie skomplikowane kody czy wzory. Oczywiście rozwiązaniem są też czytniki linii papilarnych - które stają się popularne nie tylko we flagowcach - a niektóre urządzenia można odblokować, po prostu na nie patrząc.

Czujniki biometryczne na stałe weszły do smartfonów i zapewne w następnych miesiącach będzie można regularnie przeczytać o nowych sposobach na identyfikację. Jedną z nich może być rozwiązanie Samsunga, które skanuje żyły użytkownika i na tej podstawie określi czy jest to osoba upoważniona chociażby do otwarcia drzwi frontowych. Pomysł bez wątpienia bardzo ciekawy, ale dużo bardziej realne wydaje się rozwiązanie firmy NEC.

Specjalna słuchawka do "skanowania" ucha

słuchawka NEC
słuchawka NEC© NEC

Jej działanie jest bardzo proste. Gdy jest ona umieszczona w uchu, to nie tylko wysyła specjalny dźwięk, ale również - dzięki wbudowanemu mikrofonowi - wyłapuje to, jak odbija się on od ścianek ucha wewnętrznego. Każdy człowiek jest pod tym względem unikalny i skuteczność tej metody przekracza obecnie 99 procent. Poza tym odczyt zajmuje mniej niż sekundę, więc nie trzeba czekać na identyfikację, a żeby wyeliminować pomyłkę, odbieranych jest kilka dźwięków.

Poniżej można zobaczyć, jak bardzo różnią się wyłapane dźwięki u trzech mężczyzn:

fale odebrane przez słuchawkę NEC
fale odebrane przez słuchawkę NEC© NEC

Co prawda Japończycy nie wspomnieli o tym, że to rozwiązanie mogłoby zastąpić czytniki linii papilarnych czy też skanery tęczówki, ale jedną z zaproponowanych możliwości użycia jest potwierdzenie identyfikacji użytkownika podczas rozmowy telefonicznej.

Jeden z menadżerów generalnych firmy NEC, Shigeki Yamagata, tak wypowiada się o tym rozwiązaniu:

Shigeki Yamagata:

Nowa technologia nie wymaga żadnych akcji, jak skanowanie konkretnej części ciała w celu identyfikacji użytkownika. Dlatego jest to bardziej naturalny sposób na weryfikację, nawet podczas pracy lub ruchu. Wystarczy mieć założoną specjalną słuchawkę z mikrofonem.

Bezpieczeństwo niedługo wejdzie na zupełnie nowy poziom

Sam w najważniejszych usługach korzystam z dwuetapowej weryfikacji, ale chętnie zastąpiłbym to skanowaniem ucha, żył lub czegokolwiek innego, co jest nie do podrobienia.

Technologia firmy NEC ma wejść na rynek w roku 2018.

Źródło: NEC via Phone Arena

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)