Nexus One porażką Google

Nexus One porażką Google

Nexus One porażką Google
Karolina Adamus
17.03.2010 09:45, aktualizacja: 17.03.2010 10:45

74 dni. Tyle czasu zajęło Apple sprzedanie miliona iPhone'ów. Nic więc dziwnego, że firmy analityczne lubią porównywać nowe topowe modele producentów do wyniku sprzedaży pierwszego telefonu z jabłuszkiem. Tym razem skupiono się na Nexus One, który jak się okazuje poniósł całkowitą klęskę.

W 74 dni po premierze Nexus One został sprzedany w ilości zaledwie 134 tysięcy sztuk. Tak słaby wynik firma analityczna Flurry tłumaczy tym, że telefon oferowany był tylko w sprzedaży internetowej i tylko w ramach amerykańskiej sieci T-Mobile. Spójrzmy jednak na iPhone 2G. Ten pojawił się w pierwszej kolejności tylko w ofercie AT&T, a sprzedał się w ilości miliona sztuk w 74 dni od wprowadzenia na rynek. Gdyby porównać sprzedaż Nexusa One do iPhone'a 3GS, Google powinno się całkowicie załamać. Trzeci z kolei telefon Apple rozszedł się jak świeże bułeczki i w zaledwie 3 dni po premierze miał na koncie milion sprzedanych sztuk.

Obraz

iPhone iPhonem. Dobrze wiemy, że w jego przypadku zadziałała głównie marka i reklama. Ktoś mógłby też powiedzieć, że Android jest jeszcze stosunkowo świeżym systemem i nie uzyskał jeszcze zaufania "przeciętnego" klienta. Wystarczy jednak spojrzeć na wyniki Motoroli, która w USA w 74 dni uzyskała 1,05 miliona sprzedanych sztuk modelu DROID (u nas znany jako Milestone).

Żeby tego było mało, Google uzyskał odmowę z biura patentowego. Nazwa "Nexus One" nie została zaakceptowana jako znak handlowy należący do firmy. Dla przypomnienia, w połowie grudnia zeszłego roku rodzina autora s-f Philipa K. Dick'a zbulwersowana przywłaszczeniem sobie przez Google nazwy "Nexus" (nazwa androida, który pojawił się w filmie Blade Runner opartego na książce “Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?”) straszyła podaniem firmy do sądu. Google nie otrzymał zgody na nazywanie swojej linii "Nexus". Czy nadal będzie walczył o prawa? Właściwie pytanie to, czy patrząc na wyniki sprzedaży telefonu Nexus One - czy mu się to w ogóle opłaca?

Źródło: SlashphoneIntoMobile

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)