NFC w telefonie – czym jest i do czego służy?

NFC w telefonie – czym jest i do czego służy?

NFC w telefonie – czym jest i do czego służy?
Źródło zdjęć: © Samsung
Marek Pruski
15.07.2016 16:52, aktualizacja: 25.02.2020 10:08

Kolejne usprawnienia w naszych telefonach dają nam kolejne możliwości. Jednym z takich usprawnień jest moduł NFC, który ma kilka ciekawych zastosowań.

Co to jest NFC w telefonie?

NFC (Near Field Communication) to radiowy standard komunikacji na krótką odległość (do 20 cm) przy wysokiej częstotliwości. Wbrew powszechnemu przekonaniu, NFC nie służy do przesyłania plików. Służy jedynie do szybkiego sparowania dwóch urządzeń. Same dane przesyłane są przez Bluetooth. Funkcjonalność NFC rozszerzają tzw. tagi NFC.

Moduły NFC montowane są w wielu nowych smartfonach z Androidem. iPhone 6 oraz 6s także mają moduły NFC, ale służą one jedynie do dokonywania płatności zbliżeniowych.

Logo NFC
Logo NFC

NFC - do czego służy?

NFC to technologia zbliżeniowa i kojarzy nam się głównie z płatnościami. Owszem, dzięki niej można można płacić telefonem za zakupy (po wcześniejszej konfiguracji w aplikacji bankowej), jednak oprócz tego NFC pozwala także na wymianę plików między urządzeniami, oraz odbierania informacji od tagów NFC.

Płatności zbliżeniowe przy pomocy Samsunga Galaxy Note 5
Płatności zbliżeniowe przy pomocy Samsunga Galaxy Note 5© Samsung

Jak wymieniać pliki pomiędzy telefonami przez NFC?

 1. Upewnij się ze telefon Twój i telefon odbiorcy są wyposażone w NFC
 2. W ustawieniach obu urządzeń włącz NFC. W wielu telefonach z Androidem zrobisz to zsuwając z góry pasek powiadomień i rozwijając jego kolejne funkcje. Jeśli nie ma go tam, wejdź w ustawienia i tam w polu Łączność / Połączenia/Udostępnianie, wybierz połączenie NFC.
 3. Wejdź w galerię i wybierz zdjęcie/film, które chcesz przesłać.
 4. Zbliż do siebie oba urządzenia (najlepiej ich tylną częścią). Oba urządzenia (a przynajmniej to wysyłające) powinny zawibrować.
 5. Na urządzeniu wysyłającym, naciśnij ekran lub potwierdź wysyłanie
 6. Potwierdź odbiór pliku na urządzeniu odbierającym

Tagi NFC - czym są?

Tag NFC to chip, który po zbliżeniu z telefonem, przekazuje mu garść informacji. Może być umieszczony w breloczku, w naklejce czy w innym urządzeniu. Jest zasilany polem elektromagnetycznym i nie wymaga ładowania.

Jak używać tagów NFC

 1. Tagi NFC można kupić na aukcjach internetowych, chińskich stronkach itp. już za kilka złotych. Wyposaż się w co najmniej jeden z takich tagów
 2. Pobierz aplikację NFC Tools na swojego smartfona z Androidem.
 3. W aplikacji przejdź w zakładkę „zapis”
 4. Wybierz „dodaj pozycję”
 5. Z listy wybierz akcję lub kilka akcji, które mają odbyć się po przyłożeniu telefonu do tagu NFC. W moim przypadku będzie to otwarcie się strony komorkomania.pl
 6. Zatwierdź przyciskiem „OK”
 7. Wybierz przycisk „Zapisz / xx bajty”
 8. Zbliż do telefonu Tag NFC
 9. Informacje powinny zapisać się na tagu. Od teraz, gdy będziesz zbliżał tag do telefonu, będzie wykonywana dana akcja. Pamiętaj jednak, że telefon musi mieć włączoną funkcję NFC.
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)