NFC zyska nową funkcję. Będzie... ładować rysiki

NFC zyska nową funkcję. Będzie... ładować rysiki

Huawei Mate 40 Pro jest kompatybilny z opcjonalnym rysikiem M-Pen 2
Huawei Mate 40 Pro jest kompatybilny z opcjonalnym rysikiem M-Pen 2
Miron Nurski
20.11.2020 17:47, aktualizacja: 20.11.2020 18:47

Potencjał NFC nie kończy się na płatnościach zbliżeniowych i wygodnym parowaniu urządzeń.

W maju organizacja NFC Forum ogłosiła opracowanie nowego standardu WLC (Wireless Charging Specification), który ma umożliwić ładowanie drobnych akcesoriów za pomocą czipu NFC. Pojawiło się pierwsze potencjalne zastosowanie dla tej technologii.

NFC jako moduł ładowania rysików

NFC Forum podpisało porozumienie z USI (Universal Stylus Initiative), czyli organizacją zajmującą się rozwojem standardów umożliwiających obsługę ekranów dotykowych za pomocą rysików. Jej członkowie będą mogli teraz korzystać z nowej technologii ładowania bezprzewodowego.

Lista członków USI obejmuje niemal 40 firm, w tym Samsunga, HP, Sharpa, Della, Lenovo, Intela czy Google'a. Póki co z opracowanych przez organizację stylusów wykorzystują głównie producenci Chromebooków.

Lenovo IdeaPad Duet Chromebook wykorzystuje rysik USI
Lenovo IdeaPad Duet Chromebook wykorzystuje rysik USI

Biorąc pod uwagę, że w ostatnim czasie rysiki coraz częściej sprzedawane są jako opcjonalne akcesoria do smartfonów (jednym z nich ma być Samsung Galaxy S21 Ultra), nową technologią potencjalnie zainteresowani mogą być także ich producenci. Rozwiązanie bazujące na i tak powszechnie stosowanym NFC jest z pewnością prostsze i tańsze z implementacji niż korzystanie z dodatkowych cewek do ładowania zwrotnego.

Technologia WLC - według założeń twórców - ma umożliwić także ładowanie zegarków czy słuchawek, ale sporym ograniczeniem jest niewielka moc nieprzekraczająca 1 W. Dlatego jej użycie może zostać ograniczenie do drobnych akcesoriów z bardzo małymi akumulatorami, takimi jak właśnie rysiki.

Zobacz również:

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)