"Nie chcem, ale muszem", czyli Stephen Elop o nadchodzących tabletach Nokii z Windowsem

Koncept tabletu Nokii (fot. concept-phones.com)
Koncept tabletu Nokii (fot. concept-phones.com)
Miron Nurski

04.02.2013 16:00, aktual.: 04.02.2013 17:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kilka tygodni temu pojawiły się przecieki, z których wynikało, że Nokia zamierza wypuścić na rynek tablet pracujący pod kontrolą Windowsa 8. Wszystko wskazuje na to, że tablet fińskiego producenta rzeczywiście nadchodzi, ale firma nie jest już tak bardzo przekonana do systemu Microsoftu.

Kilka tygodni temu pojawiły się przecieki, z których wynikało, że Nokia zamierza wypuścić na rynek tablet pracujący pod kontrolą Windowsa 8. Wszystko wskazuje na to, że tablet fińskiego producenta rzeczywiście nadchodzi, ale firma nie jest już tak bardzo przekonana do systemu Microsoftu.

Minęły już 2 lata od momentu, kiedy Nokia postawiła wszystko na jedną kartę i niemal całkowicie przerzuciła się na system Windows Phone. Wydaje się więc, że logiczne byłoby zastosowanie okienek również w tablecie, prawda? Okazuje się, że niekoniecznie.

Redakcja australijskiej gazety Financial Review miała okazję rozmawiać z CEO Nokii - Stephenem Elopem. Zapytany o plany firmy dotyczące tabletów, odpowiedział:

Chcielibyśmy rozważyć wszystkie opcje. Ważne, aby pamiętać, że integracja między urządzeniami jest czymś, czego szuka każdy użytkownik. Gdy myślisz o Lumii 920, która działa pod kontrolą systemu Windows Phone, to posiadanie tabletu z Windowsem lub Xboxa zdaje się szansą na doświadczenie naprawdę pełnej integracji. Nasze pierwsze spojrzenie skierowaliśmy więc w stronę Microsoftu. Niemniej jednak nie podjęliśmy jeszcze żadnej decyzji.

Stephen Elop podkreślił również, że firma jest bardzo zainteresowana rynkiem tabletów, ale uważnie przygląda się temu, jak radzi sobie m.in. Surface:

Na razie nie zapowiadamy jeszcze żadnych tabletów, ale jest to coś, czym jesteśmy poważnie zainteresowani. Uważnie analizujemy to, jak radzi sobie Surface, żeby wyczuć idealny moment na uderzenie w ten segment rynku.

Z wypowiedzi CEO Nokii można wywnioskować, że jeśli tablet tej firmy zadebiutuje na rynku, to prawdopodobnie będzie pracował pod kontrolą Windowsa 8 lub Windowsa RT. Smuci jednak całkowity brak entuzjazmu Elopa.

Gdy przedstawiciel firmy mówi o nadchodzącym urządzeniu, to powinnyśmy się raczej spodziewać przepełnionej podekscytowaniem wypowiedzi w stylu: "Windows 8 to kapitalny system! Chcemy na niego postawić, bo uważamy, że na rynku nie ma dla niego żadnej alternatywy!". Niestety, zamiast tego był bełkot o integracji między urządzeniami.

[solr id="komorkomania-pl-146858" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4489,goclever-gamepad-7-tablet-dla-graczy-za-niewielkie-pieniadze" _mphoto="gamepad7-146858-248x168-bc2bee54.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3495[/block]

Wygląda to trochę tak, jakby fiński producent wybierał Windowsa z przymusu, a nie dlatego, że wierzy, iż to naprawdę udany produkt. Może to tylko moje odczucie, ale Elop równie dobrze mógłby powiedzieć: "Chcielibyśmy wykorzystać inny system, ale wpadliśmy już w sidła zarzucone przez Lumie i chyba nie mamy wyboru. Sorki".

Oczywiście możemy pochwalić szczerość CEO koncernu, ale obawiam się, że tego typu wypowiedzi nie wpłyną pozytywnie na wizerunek Nokii. Jeśli lider mobilnych urządzeń z Windowsem najwyraźniej nie wierzy w sukces tabletów pracujących pod kontrolą tego systemu, to kto ma wierzyć?

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)