Nie daj się śledzić, kontroluj dostęp do sieci na swoim smartfonie

Prosty sposób na zablokowanie aplikacjom dostępu do sieci
Prosty sposób na zablokowanie aplikacjom dostępu do sieci
Źródło zdjęć: © Pixabay

09.04.2024 10:40, aktual.: 09.04.2024 12:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wyłączanie połączenia Wi-Fi, danych mobilnych lub włączenie trybu samolotowego skutecznie uniemożliwia twojemu smartfonowi łączenie się z internetem. To prosta zasada. Ale co, gdy chcemy ograniczyć dostęp do internetu tylko dla wybranej aplikacji? Na urządzeniach z systemem Android można to zrobić wykonując kilka prostych kroków.

Dostęp do sieci stanowi dziś podstawę użytkowania smartfonów. Pomysł, że jeszcze kilkanaście lat temu mobilny internet był luksusem, a jego niechciane uruchomienie mogło generować wysokie koszty, wydaje się dzisiaj nieco abstrakcyjny.

Większość aplikacji używa internetu, choć nie wszystkie tego potrzebują

Współcześnie aplikacje mobilne są głęboko zintegrowane z dostępem do internetu, często działając w tle bez naszej świadomej zgody na przesyłanie danych. Zwracamy uwagę na przyznawane aplikacjom uprawnienia, jednak dostęp do sieci rzadko znajduje się na liście naszych zmartwień, zakładając, że zawsze możemy go wyłączyć za pomocą przycisku Wi-Fi, danych mobilnych lub trybu samolotowego. Ten ostatni, po włączeniu, umożliwia ponowne aktywowanie Wi-Fi i Bluetooth, jednak najpierw odłącza połączenia mobilne i wszystkie inne.

"Całkowite zablokowanie dostępu aplikacji do internetu pozwala oszczędzić dane, które mogą być przesyłane nawet po teoretycznym wyłączeniu komunikacji sieciowej w aplikacji lub ograniczeniu jej przy pomocy funkcji oszczędzania transferu/energii w telefonie."

Niektóre aplikacje oferują funkcję pracy offline, aktywującą się tylko w przypadku braku sieci. Bywa, że nie chcemy, aby określona aplikacja miała dostęp do internetu, na przykład z obawy przed nadmiernym wykorzystaniem limitu danych lub z uwagi na przesyłanie informacji, które mogą być użyte do śledzenia i profilowania użytkownika.

Trudno jednak zdecydować się na całkowite odcięcie od internetu tylko po to, by ograniczyć jedną aplikację, pozbawiając się tym samym możliwości korzystania z innych narzędzi. Przykładem może być Tidal z jego przydatnym trybem offline, który, mimo to, nadal komunikuje się z internetem, chociaż wykorzystuję muzykę pobraną wcześniej na urządzenie. Tylko wyłączenie łączności sieciowej w całym urządzeniu zapobiega jakiejkolwiek komunikacji.

Jak ograniczyć dostęp aplikacji do internetu?

Na szczęście, w takich i podobnych sytuacjach, rezygnacja z kompletnego dostępu do sieci nie jest jedynym wyjściem. Możemy bowiem ograniczyć dostęp do internetu dla poszczególnych aplikacji, wykorzystując do tego celu narzędzia dostępne w ustawieniach smartfonu z systemem Android. Aby to zrobić, wykonujemy następujące kroki:

  1. Przechodzimy do Ustawień systemowych urządzenia.
  2. Wchodzimy w zakładkę Aplikacje i usługi lub Aplikacje, zależnie od modelu telefonu.
  3. Szukamy opcji Menedżer aplikacji, Zarządzaj aplikacjami lub po prostu Aplikacje, co również zależy od modelu telefonu i wersji systemu.
  4. Wybieramy aplikację, której chcemy zablokować dostęp do internetu, korzystając z listy lub pola wyszukiwania.
  5. W informacjach o aplikacji wybieramy Użycie danych lub Wykorzystanie danych.
  6. W nowym oknie znajdujemy opcje zarządzania połączeniem Wi-Fi, mobilnym oraz danymi w tle, które są intuicyjnie nazwane, na przykład jako Komórkowa transmisja danych. Opcje te mogą być aktywne (pozwalające na dostęp do sieci) lub nieaktywne (blokujące dostęp).
  7. Zmieniamy ustawienia suwaków zgodnie z potrzebami, zwykle na przeciwne.
Instrukcja wyłączenia dostępu do internetu danym aplikacjom
Instrukcja wyłączenia dostępu do internetu danym aplikacjom
Instrukcja wyłączenia dostępu do internetu danym aplikacjom
Instrukcja wyłączenia dostępu do internetu danym aplikacjom
Instrukcja wyłączenia dostępu do internetu danym aplikacjom

Po wykonaniu tych kroków, wybrana aplikacja nie będzie już mogła łączyć się z internetem, o czym prawdopodobnie nas poinformuje. Inne aplikacje będą nadal miały dostęp do sieci, chyba że zdecydujemy się zablokować je indywidualnie lub wyłączymy dostęp do sieci globalnie, korzystając z przycisków w menu podręcznym telefonu. Istnieje mała szansa, że niektóre aplikacje z ważnymi funkcjami będą ignorować lub omijać te ograniczenia, ale są to wyjątkowe przypadki.

Jak przywrócić aplikacjom dostęp do internetu?

Aby przywrócić dostęp do sieci dla aplikacji, wystarczy powtórzyć powyższe kroki, ale wybierając przeciwne ustawienia w kroku 7. Możemy również uruchomić aplikację, a jeśli okaże się, że nie ma dostępu do sieci, wybrać powiadomienie, które automatycznie przeniesie nas do odpowiednich ustawień.

Co w przypadku iPhone'a?

Jeśli chodzi o urządzenia Apple, proces zarządzania dostępem do danych mobilnych jest podobny do tego w Androidzie. W ustawieniach, w sekcji Aplikacje, dla każdej aplikacji możemy wyłączyć dostęp do sieci mobilnej. Jednak to wszystko, co można zrobić bezpośrednio, jeśli chodzi o selektywne ograniczanie dostępu do internetu. Dostęp do Wi-Fi można wyłączyć globalnie, ale w systemie iOS możliwe jest ograniczenie dostępu do poszczególnych aplikacji poprzez narzędzie Screen Time.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)