Nie, Google i Qualcomm nie zapewnią ci 4 dużych aktualizacji Androida

Nie, Google i Qualcomm nie zapewnią ci 4 dużych aktualizacji Androida

Nie, Google i Qualcomm nie zapewnią ci 4 dużych aktualizacji Androida
Miron Nurski
18.12.2020 14:50, aktualizacja: 18.12.2020 15:50

Doszło do nadinterpretacji.

Aktualizacje Androida są uzależnione nie tylko od producenta telefonu, ale i dostawcy procesora, który musi się zatroszczyć o odpowiednie sterowniki. Z uwagi na specyfikę Androida, jest to zadanie czasochłonne i kosztowne. To jeden z powodów, dla których żaden smartfon z tym systemem nie może liczyć na tak długie wsparcie jak iPhone'y, nawet jeśli taka byłaby wola jego producenta.

Google i Qualcomm chcą poprawić aktualizacyjne wsparcie Androida

Obie firmy ogłosiły zacieśnienie współpracy, które ma się przełożyć na lepsze wsparcie smartfonów z układami Snapdragon 888 oraz nowszymi.

Nie wdając się w szczegóły techniczne, chodzi o zmianę struktury Androida, która ułatwi Qualcommowi przygotowywanie sterowników pod nowe wersje systemu. Jest to rozszerzenie Projektu Treble o warstwę sprzętową.

Zapewnienia Google'a zostały jednak źle zinterpretowane

Google ogłosił, że nowe układy Qualcomma będą obsługiwać "4 wersje Androida oraz 4 lata aktualizacji zabezpieczeń". Część mediów wysnuła na tej podstawie błędny wniosek, że smartfony będą mogły otrzymać 4 duże aktualizacje systemu.

Ron Amadeo z serwisu Ars Technica poprosił Qualcomma o sprecyzowanie i dostał informację, że chodzi o 4 generacje Androida, a nie 4 aktualizacje. Innymi słowy - Snapdragon 888 będzie kompatybilny z już wydanym Androidem 11 oraz przyszłymi wersjami 12, 13 oraz 14.

To sporo zmienia, bo tak długie wsparcie jest możliwe od dawna

Pierwszy Google Pixel został wypuszczony w 2016 roku z Androidem 7 i dostał 3 duże aktualizacje systemu do wersji 8, 9 oraz 10.

Samsung przed kilkoma miesiącami zapowiedział wydanie 3 dużych aktualizacji Androida dla ok. 40 urządzeń, z których ani jedno nie ma niezapowiedzianego jeszcze wówczas Snapdragona 888. Na liście znajdują się zresztą nawet telefony ze średniej półki.

Co zatem dadzą zmiany wprowadzone przez Google'a i Qualcomma?

Zmiana struktury Androida ma w zapewnić:

  • 4-letnie wsparcie dla łatek bezpieczeństwa (dotychczas były to 3 lata);
  • obniżenie kosztów aktualizacji Androida w przypadku smartfonów z nowymi układami Qualcomma;
  • wydłużone wsparcie dla przyszłych układów z niższych segmentów cenowych.
Szybkość wdrażania aktualizacji kolejnych wydań Androida
Szybkość wdrażania aktualizacji kolejnych wydań Androida

W teorii większa liczba smartfonów może dostać dłuższe wsparcie aktualizacyjne, ale nie musi, bo wciąż będzie to kwestia woli producenta sprzętu. Jak zresztą wspomniałem, dostarczenie 3 dużych aktualizacji Androida w teorii możliwe jest od dawna, a mało który producent się na to decyduje.

Być może producentów skusi deklarowane przez Google'a obniżenie kosztów aktualizacji, ale również w tym przypadku na dwoje babka wróżyła. Dla jednych będzie to okazja do zapewnienia lepszego wsparcia, dla innych do zwiększenia marży przy zachowaniu takiego samego wsparcia.

Realnie efekty współpracy Google'a i Qualcomma będziemy mogli ocenić za 3-4 lata.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)