Nie na takiego mobilnego Fallouta czekaliście. A może jednak? Recenzja Fallout Shelter

Nie na takiego mobilnego Fallouta czekaliście. A może jednak? Recenzja Fallout Shelter

Nie na takiego mobilnego Fallouta czekaliście. A może jednak? Recenzja Fallout Shelter
Marek Pruski
18.08.2015 08:16, aktualizacja: 18.08.2015 10:16

Dostępna ekskluzywnie na iOS przez pierwsze 2 miesiące, teraz trafia na Androida. W obu przypadkach całkiem niezła popularność gry była w pełni uzasadniona. Czym? Zapraszam na recenzję Fallout Shelter

Symulacja krypty, w której żyją ludzie, którzy przybyli tam jako ocalali po apokalipsie. Brzmi ciekawie? Jak dla mnie bardzo. Jakby dobrze to zrealizować, to wyjdzie z tego hit. I tak też się stało. W grze Fallout Shelter wcielamy tego, którego mieszkańcy krypty określają... „Nim” Człowieka, który staje się ich przywódcą i wydawcą rozkazów. Jednym słowem, jest dla nich bogiem.

Obraz

Grę rozpoczynamy od wyboru numeru krypty. Pomoże on w identyfikacji schronu, ponieważ jednocześnie możemy tworzyć tutaj 3 takie obiekty. Osobiście dodam, że grę dopiero za trzecim razem i z pomocą tutoriali udało mi się dobrze rozpocząć. Nie ma więc lekko, ale jest warto. Krótki samouczek, który płynnie odcina się od nas w pewnym momencie, a później jedynie co jakiś czas daje nam wskazówki.

Sterujemy kryptą. Budujemy w niej pokoje, w których nasi mieszkańcy będą mogli produktywnie spędzić czas. Dbamy również o to żeby w krypcie nie zabrakło 3 podstawowych zasobów – energii, jedzenia i wody, przy czym dbać o nie trzeba w takiej kolejności, w jakiej wymieniłem. Brak energii prowadzi do wyłączania pokoi znajdujących się najdalej od elektrowni, brak wody powoduje u mieszkańców choroby, a brak jedzenia obniży zdrowie osadników.

Obraz

Mieszkańców należy dostosować do ich miejsca pracy. Większość z nich ma wyróżnioną jedną cechę, która przydaje się tylko w jednym z pomieszczeń. Im większa suma punktów danej cechy w pokoju, tym większa produktywność. Skrócić czas oczekiwania na zasoby możemy również poprzez powiększanie pokoi lub ich ulepszanie. Budując lub ulepszając pokoje mieszkalne, zwiększamy ilość możliwych mieszkańców krypty.

Innym czynnikiem, o który trzeba dbać jest szczęście. Jego niski poziom może być spowodowany złym umieszczeniem mieszkańców, chorobami lub brakiem satysfakcji. Ostatnie można zaspokoić przez wysłanie dwóch mieszkańców o przeciwnej płci do jednego pokoju. Po jakimś czasie zrobią oni dziecko i tym samym za 6 godzin pozyskamy nowego mieszkańca zdolnego do pracy. Radiostacja, która ma za zadanie przywołać nowych mieszkańców poprawia również poziom szczęścia.

Obraz

Kapsle to wirtualna waluta w grze I to za nią kupujemy budynki czy ulepszenia. Zdobywamy je podczas levelowania mieszkańców, gromadzenia zasobów z wypraw poza kryptę lub z wyzwań. Do wykonania są 3 wyzwania i zgarnąć można za nie kapsle lub bardzo cenne lunch packi. W lunch packach znajdziemy broń, kapsle lub doładowania najpotrzebniejszych zasobów.

Mieszkańców można wysyłać poza kryptę. Ważne jest żeby mieli duży poziom szczęścia i wytrzymałości. Możemy wyposażyć ich w broń i pancerz, który zwiększy ich możliwości. Im więcej szczęścia mają, tym więcej skarbów przyniosą, kiedy ich przywołamy. Zdobywają głównie kapsle, broń i ubrania. Warto wyposażyć również mieszkańców krypty w broń, bo od czasu do czasu zdarzy się, że włamią się do niej najeźdźcy lub zaatakują nas jakieś stwory.

Obraz

Kiedy jakiś z mieszkańców umiera, możemy sprawić, że zmartwychwstanie… za drobną opłatą kapslami. Mimo to gra naprawdę nie narzuca się z mikropłatnościami. To naprawdę jest Free 2 Play i nie trzeba wydawać ani złotówki, by dobrze się bawić. Jedyne, co musimy zrobić to poświęcić jej trochę czasu i zaangażowania.

Sterowanie jest jednak bardzo intuicyjne, a grafika wykorzystuje w pełni możliwości urządzenia (w tym nawet żyroskop). Modele są dosyć szczegółowe i przyjemne dla oka. Rozgrywka jest wciągająca i pomimo że to nie mobilny Fallout na jakiego co niektórzy czekali, to jest - muszę przyznać - świetnie. Gra ma parę drobnych niedoróbek, ale z pewnością kolejne aktualizacje je wyeliminują.

Fallout Shelter - Announcement Trailer

Grę w 3 dni po premierze w sklepie Play pobrano na ponad milion urządzeń. W sklepie App Store sytuacja wyglądała bardzo podobnie. Jeśli chodzi o symulatory życia, to w kategorii darmowe ta gra wygrywa i zostawia konkurencję daleko w tyle. Pozytywne recenzje i wysoka ocena użytkowników idą w parze z moją rekomendacją. Gra jest darmowa i każdy może spróbować w niej swoich sił. A jak będzie wyglądać wasza krypta? Czekam na wasze opinie i komentarze.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)