Niebezpieczna aplikacja na Androida - nabrało się już 10 mln osób

Niebezpieczna aplikacja na Androida naciąga użytkowników smartfonów Samsung
Niebezpieczna aplikacja na Androida naciąga użytkowników smartfonów Samsung
Źródło zdjęć: © Pexels
Klaudia Stawska-Magdziak

07.07.2019 08:43, aktual.: 07.07.2019 10:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Specjaliści z CSIS Security Group znaleźli na Google Play fałszywą aplikację, która miała pomóc w aktualizacji systemu Android dla smartfonów Samsung, jednak zamiast tego serwuje reklamy i wyciąga pieniądze od użytkowników. Nabrało się już 10 mln osób.

Według informacji CSIS Security Group fałszywą aplikację "Updates for Samsung – Android Update Version" pobrano już 10 mln razy ze sklepu Google Play. To jedna z największych tego typu akcji w ostatnich miesiącach, ponieważ zwykle fałszywe aplikacje nie przyciągają aż tylu użytkowników. "Updates for Samsung – Android Update Version" jest o tyle wiarygodnym programem, że faktycznie może pobierać aktualizacje oprogramowania. Jednak jego głównym zadaniem jest wyświetlanie reklam oraz zachęcanie użytkowników do zakupu dodatkowych usług.

Fałszywa aplikacja naciąga na duże sumy

Po ściągnięciu aplikacji mamy faktycznie możliwość zaktualizowania oprogramowania smartfona z logiem Samsung. Jednak zanim odpowiednie dane zostaną pobrane, to musimy zarejestrować konto w aplikacji. Mamy do wyboru opcję bezpłatną lub opcję Premium za 35 dolarów. Opłata nie jest pobierana przez Google Play, zamiast tego musimy podać dane naszej karty kredytowej.

Specjaliści z CSIS Security Group przetestowali darmową wersję aplikacji, jednak okazała się ona niestabilna, a pobieranie aktualizacji trwało ponad 4 godziny – wszystko po to, by zachęcić użytkowników do skorzystania z płatnej wersji oprogramowania. Dodatkowo twórcy aplikacji obiecywali, że za 20 dolarów mogą usunąć z telefonu dowolną blokadę SIM-lock.

Zobacz też: Wielki Test Smartfonów za 500 zł. Sprawdzamy Asus Zenfone Live

Na szczęście aplikacja zniknęła już ze sklepu Google Play, ale na pobranie fałszywej aplikacji skusiło się 10 mln użytkowników, co wynika prawdopodobnie z niewiedzy wielu z nich, jak wygląda aktualizowanie systemu na smartfonie. Przypominamy więc, że aktualizacje dostarczane są przez producenta sprzętu, a pobierać należy jedynie aplikacje, co do których mamy pewność, że są bezpieczne. Aby zaktualizować system Android na smartfonie wystarczy wejść w ustawienia telefonu i wybrać zakładkę "Aktualizacja oprogramowania", po czym zaakceptować pobieranie aktualizacji (jeśli jest dostępna). Samsung oraz inni producenci udostępniają aktualizację dla swoich sprzętów tak szybko, jak tylko jest to możliwe i jest to najbezpieczniejsza metoda na pobranie nowej wersji systemu.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)