10 niedrogich, ale praktycznych akcesoriów do smartfonów
Przydatne akcesorium do telefonu nie musi być drogie.
01.05.2017 08:01
Elastyczny tripod
Miniaturowy statyw to jedno z fajniejszych akcesoriów, jakie można dokupić do telefonu. Kawałek plastiku wystarczy, by znacznie poprawić jakość zdjęć robionych po zmroku, gdy czas naświetlania jest dłuższy. Najbardziej lubię tripody z elastycznymi nóżkami. Dzięki temu telefon można nie tylko postawić na płaskiej powierzchni, ale i np. przymocować do barierki. Statyw przydaje się także podczas oglądania filmu na telefonie.
Ceny takich statywów są różne i wahają się kilkunastu do kilkuset złotych w przypadku markowych produktów.
Obiektywy do smartfonów
Obiektywy do telefonu to coś, co doceni każdy miłośnik mobilnej fotografii. Dzięki nim można uzyskać szerszy kąt, optyczne przybliżenie i inne efekty. O zaletach mobilnych obiektywów pisał już zresztą Kamil Kawczyński w jednym ze swoich fotograficznych poradników.
Uniwersalne obiektywy można kupić już za 20-30 złotych. Takie zestawy od czasu do czasu pojawiają się w popularnej sieci marketów z owadem w logo.
Brelok z kablem do ładowania
Zdarzyło ci się kiedyś potrzebować kabla do telefonu, gdy akurat nie miałeś żadnego pod ręką? Mnie nie raz. Tego typu problemy można rozwiązać w bardzo prosty sposób - kupując brelok do kluczy z wbudowanym niewielkim przewodem.
Takie breloki dostępne są w sklepach w różnych kształtach, rozmiarach i z różnymi końcówkami. Najtańsze można kupić już za kilkanaście złotych.
Kijek do selfie
Wbrew pozorom tzw. selfie-stick nie jest akcesorium, które docenią wyłącznie nastolatkowie trzaskający grupowe "słitfocie". Ja często sięgam po kijek, gdy fotografowany obiekt znajduje się za murem, płotem lub tłumem ludzi. W prosty sposób można ominąć przeszkody.
Najprostsze selfie-sticki za kilkanaście złotych to zwykły uchwyt na telefon na teleskopowej rączce. Te bardziej zaawansowane mają moduł Bluetooth lub przewód oraz zestaw przycisków umożliwiających bezdotykową obsługę aparatu.
Rysik
W czasach, gdy ekrany smartfonów wygodnie obsługuje się palcami, niewielu producentów dokłada rysiki do swoich telefonów. A szkoda, bo w określonych sytuacjach to bardzo praktyczny dodatek. Osobiście lubię wykorzystywać rysik do obsługi telefonu leżącego na stole czy biurku.
Obecnie ceny pojemnościowych stylusów startują już z poziomu kilku złotówek. Wydając 20 złotych można już liczyć na solidne wykonanie i precyzyjnie działający dotyk.
Pendrive ze smartfonowym złączem
W dobie rozwiązań chmurowych pendrive'y odchodzą już do lamusa, ale zawsze staram się trzymać przynajmniej jeden w torbie, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. Bardzo fajne są pendrive'y z dodatkowym złączem (np. micro USB), które można podłączyć nie tylko do komputera, ale i telefonu.
Markowe pendrive'y tego typu można kupić za mniej niż 50 złotych.
Dodatkowy przycisk
To niewielkie akcesorium to przycisk, który można umieścić w gnieździe słuchawkowym smartfona z Androidem. Możliwe jest przypisanie czynności do konkretnej liczny kliknięć. Przykładowo pojedyncze kliknięcie może otwierać aparat, a podwójne aplikację zegara.
Cena takiego cacka to ok. 10 złotych.
Kartonowe gogle wirtualnej rzeczywistości
Każdy smartfon ma układ graficzny, wyświetlacz i zestaw sensorów, czyli wszystko to, co powinny mieć gogle VR. No, prawie wszystko, bo potrzeba jeszcze soczewek i obudowy, ale na to nie trzeba wydawać fortuny.
Kartonowe gogle VR można zrobić samemu lub kupić w markecie czy na aukcji za parę złotych. Jeśli komuś zabawa z wirtualną rzeczywistością się spodoba, w przyszłości będzie mógł pomyśleć o czymś wykonanym z lepszej jakości materiałów.
Pierścień do telefonu
Pierścień jest gadżetem, który po przymocowaniu do obudowy ułatwia obsługę telefonu jedną ręką i niweluje ryzyko jego upuszczenia. Może on także pełnić funkcję podstawki.
Akcesoriów tego typu jest w sklepach internetowych naprawdę sporo i są tanie. Wystarczy uszczuplić portfel o kilkanaście złotych.
Lampa błyskowa do selfie
Niektóre telefony mają diody doświetlające umieszczony przy przednim aparacie lub do doświetlenia twarzy wykorzystują wyświetlacz. Jeśli takiego telefonu nie masz, a chciałbyś cykać selfie po zmroku, nic straconego. Wystarczy zewnętrzna lampa.
Istnieje kilka rodzajów takich lamp, które różnią się kształtem, wymiarami czy sposobem zasilania. Jedne umieszcza się w gnieździe słuchawkowym, a inne mocuje za pomocą klamry.