Niewidomy tiktoker pokazał, jak korzysta ze smartfonu. Jego filmy robią furorę

Niewidomy tiktoker pokazał, jak korzysta ze smartfonu. Jego filmy robią furorę

Źródło zdjęć: © TikTok, odlotowyniewidomy
Miron Nurski
14.07.2022 17:54, aktualizacja: 14.07.2022 18:11

Jak niewidomi radzą sobie z obsługą urządzeń, w przypadku których głównym narzędziem nawigacyjnym jest wyświetlacz? Te filmy wszystko wyjaśniają.

Mobilne systemy operacyjne takie jak Android oraz iOS mają wgrane tzw. ustawienia dostępności, które ułatwiają obsługę osobom niepełnosprawnym, w tym niewidomym. Jak to działa?

Smartfon w rękach niewidomego tiktokera

Sebastian Grzywacz stracił wzrok w wypadku motocyklowym w 2008 roku. Od kilkunastu miesięcy prowadzi na TikToku kanał odlotowyniewidomy, na którym publikuje filmy pokazujące, jak radzi sobie z wykonywaniem codziennych czynności. Kilka z nich dotyczy smartfonów.

Jak nietrudno się domyślić, Sebastian korzysta na swoim iPhonie z czytnika ekranu, który - za pomocą syntezatora mowy - komunikuje głosowo, jakie treści są aktualnie wyświetlone.

Na jednym z filmów vloger zademonstrował, jak wygląda obsługa samego TikToka, w tym odczytywanie komentarzy. Wideo, które zostało odtworzone ponad 580 tys. razy, pokazuje także inne ciekawe rozwiązania, w tym rozpoznawanie barw. Dzięki tej funkcji Sebastian wie np., jakiego koloru są spodnie, które ma na sobie.

Na innym filmie możemy zobaczyć sposób korzystania z przeglądarki internetowej i wyszukiwania informacji.

Tiktoker używa także zewnętrznych aplikacji dla niewidomych. Jeden z programów - Seeing Assistant Move - wykorzystuje wbudowany w telefon aparat do rozpoznawania obiektów znajdujących się w otoczeniu. Ułatwia to poruszanie się po mieście i odnajdywanie kluczowych punktów.

Inna przydatna apka to Be My Eyes. Pozwala ona na przeprowadzenie wideorozmowy z wolontariuszem, który może pomóc niewidomemu w dostaniu się we wskazane miejsce lub wykonaniu jakiejś czynności.

Profil odlotowyniewidomy obserwują ponad 84 tys. osób, którzy zostawili przeszło milion polubień.

Miron Nurski, redaktor prowadzący Komórkomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)