Niezbędnik weekendowy: aplikacje najbardziej pomocne w podróży

Niezbędnik weekendowy: aplikacje najbardziej pomocne w podróży

Weekend wooden sign with a beach
Weekend wooden sign with a beach
Źródło zdjęć: © shutterstock
Rafał Kurczyński
31.08.2014 18:56, aktualizacja: 31.08.2014 20:56

Od dłuższego czasu zabierałem się do napisania artykułu o aplikacjach na Windows Phone'a, które przydadzą się podczas wyjazdów. Miałem się tu rozpisywać nad wieloma aplikacjami, ale zamiast tego postanowiłem pokazać wam, że wybór takich programów może zamknąć się w naprawdę paru pozycjach.

Show Seek lub Song Kick do wyszukiwania koncertów w okolicy. TripAdvisor zamiast miejskiego przewodnika. Bing Translator w roli tłumacza. W sklepach jest mnóstwo programów, które mogą przydać się na weekendowych wypadach. Niestety, nawet najlepsze bywają zawodne. Chociażby dlatego, że mają niekompletne lub błędne dane w bazie.

Nie znaczy to, że nie warto z nich korzystać. Czasem jednak najlepszym rozwiązaniem jest po prostu rozmowa z ludźmi (twarzą w twarz, ale także na Twitterze czy innej usłudze społecznościowej) o tym, gdzie warto iść i jak najszybciej tam dotrzeć. Często są bardziej wiarygodni od algorytmów, o czym sam miałem okazję się przekonać.

Jakiś czas temu przyjechałem do Warszawy na ważne spotkanie. Musiałem dostać się do Złotych Tarasów z Dworca Zachodniego. Czas gonił, a ja korzystając z Jak Dojadę dziesięć minut przed rozpoczęciem spotkania znalazłem się na… Bielanach. Szybko ponownie wybrałem cel. Niestety, informacja o czasie podróży wskazywała, że bardzo się spóźnię. Zwróciłem się o pomoc do starszej kobiety czekającej na przystanku. Pomogła. Dotarłem na miejsce chwilę przed rozpoczęciem. Żadnej aplikacji nie należy ufać bezgranicznie, stąd używam głównie programów, w których informacje wprowadzam sam lub w których treści są tworzone przez społeczność.

Jakdojade.pl

Daleki jestem od zniechęcania do Jak Dojadę. Przeciwnie, to numer jeden na mojej liście aplikacji przydatnych w podróży Program jest za darmo, a jego macki sięgają aż 19 polskich miast, takich jak: Białystok, Bydgoszcz, Katowice (GOP), Gorzów, Grudziądz, Kraków, Łódź, Lublin, Olsztyn, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław.

Obraz

Program stworzony przez City-Nav bazuje na istniejących liniach transportu publicznego. Jeżeli dobrze rozejrzycie się po mieście i dobrze zinterpretujecie instrukcje, bez problemów traficie tam gdzie chcecie. Jakdojade.pl w Windows Phone Store.

Listonic

Listonic znalazł się zestawieniu nieprzypadkowo. Zrobiona przez naszych rodaków aplikacja pozwala na tworzenie list zakupów, które później możemy udostępnić znajomym czy rodzinie. Używam go w trakcie szykowania się do wyjazdu oraz do planowania zakupów.

Obraz

Listonic jest dostępny na wszystkie platformy, więc nie będziecie musieli martwić się o kompatybilność. Dodatkowym udogodnieniem jest to, że deweloperzy podpisali kontrakt z wieloma polskimi marketami, dzięki czemu Listonic informuje użytkownika o promocjach w sklepach. Listonic w Windows Phone Store.

Here City Lens

City Lens, czyli Miasto w obiektywie, to jeden z najfajniejszych sposobów, by wyszukiwać miejsca w okolicy (sklepy, zabytki, lokale gastronomiczne czy puby). Aplikacja wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość - pinezki z oznaczonymi miejscami będą widoczne na obrazie przechwytywanym przez kamerę aparatu.

Obraz

Here City Lens bazuje na informacjach znajdujących się w Mapach Here z obszerną bazą POI. City Lens jest przydatnym narzędziem podczas krótszych i dłuższych wyjazdów do nieznanych miejsc. Here City Lens w Windows Phone Store.

Foursquare

Prawdopodobnie najlepsza aplikacja do odkrywania nieznanych miejsc. Wbrew pozorom służy nie tylko do meldowania się i informowania znajomych o tym, gdzie jesteśmy. Przede wszystkim ma obszerną i stale aktualizowaną przez społeczność bazę godnych uwagi miejsc.

Obraz

Warto sprawdzić na Foursquare co ludzie piszą o lokalu, który zamierzacie odwiedzić lub o atrakcji, za którą chcecie zapłacić. Społeczność zwykle się nie myli. Niestety Foursquare wciąż sprawdza się lepiej za granicą niż w Polsce. Foursquare w Windows Phone Store.

Twitter

Czym jest Twitter i do czego służy, chyba nie muszę tłumaczyć. Dlaczego umieściłem go w zestawieniu? Bo to świetne miejsce do zbierania informacji o tanich noclegach, polecanych miejscach do odwiedzenia i dobrych knajpach. Wystarczy zapytać (oczywiście pod warunkiem, że śledzicie wystarczająco dużą liczbę znajomych i jesteście dość aktywni).

Obraz

Jest też inna korzyść. Zawsze można się spotkać ze znajomym z Twittera. Kto wie, może zechce oprowadzić po mieście lub udostępni kanapę w salonie? Twitter w Windows Phone Store.

Gastronauci

Czy wśród czytelników są fani dobrego jedzenia? Jeżeli tak, idealną pozycją dla waszych podniebień będzie aplikacja Gastronauci.

Obraz

Podobnie jak w Foursqare, użytkownicy aplikacji mogą wystawiać recenzje swoich ulubionych restauracji. Społeczność jest liczna, więc i oceny są dość wiarygodne. Oprócz tego, program pozwala na rezerwację stolików w wybranych knajpach i umożliwia filtrowanie lokali według rożnych kluczy. Gastronauci w Windows Phone Store.

Jak widzicie, ja w podróży stawiam głównie na aplikacje społecznościowe i jeszcze się na tym nie zawiodłem. Być może nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie, ale sprawdzając opinie ludzi lub po prostu pytając ich, co warto zobaczyć, często trafiam w miejsca, które nie są opisane nawet w najlepszych przewodnikach. To nierzadko najfajniejszy element weekendowych wypadów.

Materiał powstał we współpracy z:

Obraz
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)