Nieznane telefony znanych marek: Sony (Ericsson)

Sony Ericsson R306 Radio
Sony Ericsson R306 Radio
Miron Nurski

11.03.2017 11:03, aktual.: 11.03.2017 12:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Poznaliście już nieznane szerzej telefony Samsunga, LG czy HTC. Pora urządzenia Sony. W tym te, które na rynek trafiły za czasów działalności spółki Sony Ericsson.

Sony Ericsson Xperia Pureness X5 - telefon z przezroczystym ekranem

Niezależni projektanci tworząc koncepcyjne grafiki przedstawiające ich wizje telefonów przyszłości, często projektują telefony przezroczyste. Dla Japończyków to nie przyszłość, lecz przeszłość. Xperia Pureness trafiła na rynek w 2009 roku.

Obraz

Niestety przezroczysty ekran to jedyna futurystyczna cecha tego telefonu. Choć i to nie do końca, gdyż wyświetlacz był monochromatyczny, a jego rozdzielczość to marne 320 x 240. Jakieś inne unikatowe funkcje? Nie. Zaawansowane oprogramowanie? Zapomnij. To zwykła komórka, która nie miała nawet aparatu.

Sony Ericsson Xperia Pureness Review

Ubogie wyposażenie ubogim wyposażeniem, ale fakt, że Xperia Pureness pozwalała jednocześnie pisać SMS-a i patrzeć pod nogi sprawił, że wyceniono ją na 1000 dolarów, co w tamtym czasie było równowartością 2900 zł.

Sony Xperia sola - telefon z dotykowo-bezdotykowym wyświetlaczem

Kolejny telefon w tym zestawieniu, w którym pierwsze skrzypce grał ekran. Może nie jest to telefon nieznany, bo swego czasu cieszył się sporą popularnością, ale miał pewną zapomnianą już cechę.

Obraz

Sony opracowało specjalną technologię nazwaną Floating touch. Panel dotykowy wyposażony był w dodatkowy sensor, który wykrywał zmianę pola elektrycznego nawet 22 mm nad jego powierzchnią. Innymi słowy - ekran wykrywał palec zawieszony nad wyświetlaczem.

Niestety technologia - choć pomysłowa - okazała się niewypałem przez niewykorzystujące jej potencjału oprogramowanie. Funkcji można było użyć tylko we wbudowanej przeglądarce, która podkreślała odnośniki i rozwijała menu kontekstowe, gdy wykryła palec nad ekranem.

Xperia Sola pojawiła się w 2012 roku. Mniej więcej rok później bardzo podobna technologia - Air View - trafiła do Samsunga Galaxy S4. Warto więc pamiętać, kto zaimplementował to rozwiązanie wcześniej.

Sony Ericsson P910i - telefon z dwustronną klawiaturą

Na pierwszy rzut oka ten telefon z 2004 roku wyglądał jak zwykła komórka z klawiaturą alfanumeryczną i niewielkim wyświetlaczem nad nią. To jednak tylko pozory.

Obraz

Wspomniana klawiatura była tak naprawdę klapką, której podniesienie odsłaniało większą część ekranu oraz... drugą klawiaturę - QWERTY.

Obraz

Po podniesieniu klapki Symbian przełączał się z interfejsu komórkowego na rozszerzony, który obsługiwany był za pomocą ekranu dotykowego. Sony Ericsson P910i był więc jednocześnie candybarem i smartfonem.

Sony Ericsson Z558 - nietypowy telefon z klapką

Gdy myślisz o telefonie z rysikiem, wyobrażasz sobie zapewne urządzenie z wyświetlaczem pokrywającym większą część przedniego panelu. W 2006 roku Sony Ericsson podszedł do tematu nieco inaczej.

Obraz

Z558 to telefon z klapką, ale malutki, schowany we wnętrzu składanej obudowy ekran był dotykowy. Sztandarową cechą urządzenia było rozpoznawanie pisma ręcznego, które można było wprowadzać przy użyciu mikroskopijnego rysika.

Obraz

Nie wiem jak wy, ale ja już wolałbym pomęczyć się z klawiaturą alfanumeryczną.

Sony Ericsson R306 Radio - telefon i zaawansowane radio w jednym

Ta komórka w 2008 roku byłaby spełnieniem marzeń każdego miłośnika radia.

Był to telefon z klapką, który po zamknięciu wyglądał jak oldschoolowy odbiornik radiowy. Na zewnątrz obudowy znalazły się głośniki stereo, przyciski umożliwiające wyszukiwanie ulubionych stacji oraz monochromatyczny wyświetlacz. Ulubione audycje można było nagrywać, a funkcja TrackID pozwalała identyfikować słyszane utwory.

Obraz

Wnętrze było zdecydowanie bardziej zwyczajne.

Obraz

Jeśli znacie jakieś inne unikatowe telefony Sony lub Sony Ericssona, nie zapomnijcie podzielić się wiedzą w komentarzach.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)