Nokia Lumia 1520 i Lumia 1320 oficjalnie. Jakie są pierwsze phablety Finów?
Zgodnie z oczekiwaniami Nokia zaprezentowała w Abu Zabi swój pierwszy phablet, czyli 6-calową Lumię 1520. Nie jest to jednak jedyna ciekawa nowość Finów.
Nokia Lumia 1520 jest pierwszy smartfonem, który wykorzystuje najnowszą wersję platformy Windows Phone (GDR3). Dzięki temu, możliwe było zastosowanie 6-calowego ekranu LCD o rozdzielczości FullHD (1920 x 1080 pikseli). Ma on zapewnić użytkownikom obraz świetnej jakości oraz - jak twierdzi Stephen Elop - bardzo dobrą widoczność w słońcu (powłoka ClearBlack i tryb wysokiej jasności). Chroniony szkłem Gorilla Glass 2 panel wykorzystuje także technologię Super Sensitive Touch.
Sercem urządzenia jest potężny czterordzeniowy Snapdragon 800 z rdzeni Krait 400 2,2 GHz i grafiką Adreno 330. Prezentuje się imponująco, ale słuszne są głosy, że póki co ciężko będzie wykorzystać jego potencjał na mobilnej platformie Microsoftu.
Lumia 1520 ma 2 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci, którą można będzie rozszerzyć za pomocą kart pamięci. Smartfon obsługuje łączność LTE i DC-HSPA, dwuzakresowe Wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0 LE, GPS/GLONASS oraz NFC. Nokia nie zapomniała także o sporej baterii o pojemności 3400 mAh, którą można w standardzie ładować bezprzewodowo (zwoje do ładowania indukcyjnego wbudowane są w telefon).
Kolejny krok PureView i cała masa nowych dodatków
Tradycyjnie Nokia na prezentacji nowej Lumii dłuższą chwilę poświęciła aparatowi i funkcjom fotograficznym. Powodem jest zastosowanie nowej kamery z kolejną wersją technologii PureView. Tym razem aparat wyposażony został w 20-megapikselową matrycę, optykę Zeissa oraz optyczną stabilizację obrazu. Będzie on wykorzystywać oversampling i umożliwi korzystanie z 2-krotnego bezstratnego zoomu cyfrowego.
Na potrzeby phabletu opracowana została aplikacja Nokia Camera, która ma łączyć zalety programów Nokia Pro Cam i Nokia Smart Camera. Wraz z Lumią 1520 debiutuje również funkcja Storyteller, pozwalająca tworzyć rozbudowane albumy pamiątkowe. Użytkownicy mogą w nich wykorzystywać nie tylko tradycyjne zdjęcia, ale i te wykonana przy użyciu trybu Smart Camera, a wszystkie albumy można przypisać do konkretnego miejsca na mapach Here. Obecna jest również technologia Nokia Rich Recording, która pozwala na nagrywanie dźwięku w trybie stereo o świetnej jakości.
Wraz z premierą smarfona Nokia zapowiedziała pojawienie się na platformie Windows Phone kilku długo oczekiwanych aplikacji. Dwie najważniejsze to Instagram oraz Vine, ale na Lumie dostępne będą taki hity, jak Flipboard (wiadomo o tym było od jakiegoś czasu) czy Asphalt 8: Airborne.
Jest i tańsza wersja
Największym zaskoczeniem dla wielu może być tańsza wersja phabletu, ale już wczoraj pojawiły się o niej pierwsze wieści (nazwa kodowa to Batman). Lumia 1320 ma pojawić się w sprzedaży w Europie i Azji, gdzie dostępna będzie jako bardziej przystępna cenowo wersja 1520. Smartfon oferuje 6-calowy ekran IPS LCD, który pracuje jednak w rozdzielczości 720p. Jego zaletą powinno być wykorzystanie powłoki Gorilla Glass 3 oraz obsługa technologii Super Sensitve Touch. Smartfon oparty jest na słabszym układzie niż model 1520. Jest nim dwurdzeniowy Snapdragon 400, który ma rdzenie Krait 300 o taktowaniu 1,7 GHz i GPU serii Adreno 305.
Chipset ten gwarantuje również obsługę łączności LTE, HSPA+ DC, Bluetooth 4.0 LE, Wi-Fi b/g/n czy GSP/GLONASS. Lumia 120 to także 8 GB wbudowanej pamięci, 1 GB RAM-u, aparat 5 Mpix oraz potężna bateria o pojemności 3400 mAh. Waga komórki to 220 g, przy wymiarach 164,25 x 85,9 x 9,79 mm.
Naprawdę drogo i naprawdę tanio
Nokia Lumia 1520 w sprzedaży na kluczowych rynkach ma pojawić się jeszcze w tym kwartale, ale niestety nie wiadomo czy dotyczy to również Polski. Pewne jest już jednak, że tanio nie będzie. Smartfon został bowiem przy Finów wyceniony na 749 dolarów (bez podatków). Dużo lepiej prezentuje się cena Lumii 1320, którą będzie można kupić za około 339 dolarów (bez podatków). Niestety, w tym przypadku trzeba będzie poczekać nieco dłużej na rynkowy debiut - tańszy phablet pojawi się dopiero na początku 2014 roku (w pierwszej kolejności w Chinach).
Na prezentacji Finowie mieli dobrą wiadomość dla obecnych posiadaczy smartfonów Lumia z WP8. Firma już pracuje na aktualizacją o nazwie Black, która wniesie na pokłady starszych urządzeń ostatnią wersję systemu Microsoftu oraz nowe autorskie funkcje. Proces aktualizacji nie rozpocznie się jednak przez początkiem 2014 roku.