Wszystkiego najlepszego z okazji 150. urodzin, Nokio!

12 maja 1865 roku - 11 lat przed tym jak Alexander Graham Bell skonstruował i opatentował swój telefon - powstała firma, którą dziś znamy wszyscy.

Zmodyfikowane zdjęcie z serwisu Shutterstock
Zmodyfikowane zdjęcie z serwisu Shutterstock
Miron Nurski

Imponujący wiek firmy nie oznacza oczywiście, że już nasi praprapradziadkowie zarywali nocki grając w Snake'a. Niewykluczone jednak, że używali papieru Nokii czy też chodzili w stworzonych przez nią kaloszach, bo właśnie tym w początkowym okresie swojej działalności zajmował się fiński producent.

Pierwszych powiązań z rynkiem telekomunikacyjnym możemy się natomiast doszukiwać w 1912 roku, kiedy to przedsiębiorstwo - znane wówczas jako Fińska Fabryka Kabli - ruszyło z masową produkcją kabli do telegrafów i rynkowej nowości - telefonu. Jest to o tyle ciekawe, że kilkadziesiąt lat później ta sama firma jak żadna inna walczyła o to, by raz na zawsze oderwać nasze telefony od tychże kabli.

Obraz
© Nokia

Dziś - jak wiemy - dział Nokii odpowiedzialny za produkcję niezliczonej liczby kultowych komórek spoczywa już w rękach Microsoftu. Wielu fanów wciąż nie traci jednak nadziei, że znana nam Nokia - choć obecnie zajęta szeroko pojętą telekomunikacją - jeszcze kiedyś powróci w wielkim stylu.

Rajeev Suri:

Nasza historia, to historia zmian, od papieru do kabli, od kaloszy do telewizorów i od telefonów komórkowych do dzisiejszej Nokii. Przez 150 lat doświadczyliśmy wielu zmian stając się w rezultacie silniejsi, a nasza ostatnia informacja dotycząca firmy Alcatel-Lucent oznacza kolejny kluczowy moment. Ruszamy naprzód z przekonaniem o słuszności tego kroku, z zaufaniem i pokorą, całkowicie skupieni na wykorzystaniu potencjału ciągle rozwijającego się "świata w sieci".

Tymczasem przypomnijmy sobie garść ciekawostek na temat tej legendarnej firmy.

  1. Nokia zawdzięcza swoją nazwę rzece Nokianvirta
Rzeka Nokianvirta (fot. conversations.nokia.com)
Rzeka Nokianvirta (fot. conversations.nokia.com)

Rzeka Nokianvirta przepływa przez fińskie miasto Nokia w zachodniej części Finlandii, gdzie koncern swego czasu miał swoją siedzibę. Dlaczego zatem uważa się, że nazwa Nokia pochodzi od rzeki, a nie miasta? Otóż miasto Nokia zostało założone w 1865 roku, czyli dokładnie w tym samym roku, w którym powstał koncern Nokia. Uznaje się więc, że zarówno miasto, jak i firma zawdzięczają swoją nazwę rzece Nokianvirta.

  1. Nokia zajmowała się produkcją kaloszy
Kalosze Nokia (fot. onet.pl)
Kalosze Nokia (fot. onet.pl)

Początkowo koncern zajmował się produkcją masy papierniczej, jednak z czasem wzbogacił swoje portfolio o kable oraz galanterię gumową. Kalosze to jeden z najbardziej kultowych produktów fińskiego producenta.

  1. Pierwsza rozmowa w sieci GSM odbyła się za pomocą telefonu Nokii
Pierwsza rozmowa GSM (fot. wp.pl)
Pierwsza rozmowa GSM (fot. wp.pl)

Wydarzenie miało miejsce 1 lipca 1991 roku w Helsinkach. Wtedy to ówczesny premier Finlandii - Harri Holkeri - oraz zastępca burmistrza miasta Tampere, Kaarina Suonio, odbyli pierwszą komercyjną rozmowę w sieci GSM. Infrastruktura została zbudowana przez przedsiębiorstwa Telenokia i Siemens (Dziś Nokia [del]Siemens[/del] Networks), a do połączenia wykorzystano telefony marki Nokia.

  1. Pierwszy "przenośny" telefon Nokii powstał w 1984 roku
Mobira Talkmen (fot. laquees.com)
Mobira Talkmen (fot. laquees.com)

Wprawdzie pierwsze przenośne telefony Nokia wprowadziła na rynek już w 1981 roku, jednak początkowo były to urządzenia samochodowe. Trzy lata później do sprzedaży trafił model Mobira Talkman, czyli pierwszy telefon w ofercie Finów, który można było zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. O ile oczywiście komuś nie przeszkadzało to, że sprzęt był wielkości walizki i ważył ok. 5 kg.

  1. Sygnały SMS w telefonach Nokii to wiadomości zakodowane alfabetem Morse'a

W starszych komórkach fińskiego producenta szczególną popularnością cieszył się dzwonek o nazwie Special. Sekwencja ta to wyraz "SMS" zakodowany alfabetem Morse'a. Z kolei w sygnale Ascending producent zakodował swój slogan reklamowy "connecting people", a dzwonek Standard to po prostu litera "M" (Message).

Nokia morse code sounds

  1. Pierwszym elektronicznym urządzeniem Nokii był analizator impulsów
Analizator impulsów firmy Nokia (fot. tech.wp.pl)
Analizator impulsów firmy Nokia (fot. tech.wp.pl)

Dział elektroniczny firmy Nokia został założony w 1960 roku, czyli 95 lat po powstaniu przedsiębiorstwa. Pierwszym owocem jego pracy był stworzony na zlecenie jednej z elektrowni atomowych analizator impulsów, który ujrzał światło dzienne w roku 1962. Nie mam pojęcia, co to takiego, ale domyślam się, że służył do analizowania impulsów.

  1. Najpopularniejszy na świecie telefon komórkowy to Nokia 1100
Nokia 1100
Nokia 1100

Informację tę Finowie dumnie ogłosili w 2007 roku, kiedy to telefon przekroczył barierę 200 milionów sprzedanych egzemplarzy. Z całego rynku elektronicznych gadżetów przebić ten wynik udało się dopiero 3 lata później iPodowi (220 milionów sztuk w 2010 roku), lecz trzeba zaznaczyć, że liczba ta obejmuje wszystkie generacje iPoda razem wzięte, a nie pojedynczy produkt.

  1. Melodia Nokia Tune pochodzi z 1902 roku

Prawdopodobnie najbardziej znany dzwonek na świecie to lekko zmodyfikowany fragment gitarowego utworu "Gran Vals", który hiszpański kompozytor Francisco Tárrega skomponował w 1902 roku. Finowie po raz pierwszy sięgnęli po ten utwór w reklamie Nokii 1011 z roku 1992 i melodia została skojarzona z marką tak bardzo, że po delikatnej modyfikacji modyfikacji pojawiła się na pokładzie Nokii 2110 już jako dzwonek. Po więcej ciekawostek na temat Nokia Tune odsyłam Was jednak tutaj.

Francisco Tárrega - Gran Vals

  1. Pierwszy telefon Nokii z dotykowym ekranem trafił do sprzedaży w 2004 roku
Nokia 7710 (fot. digitalworld.fr)
Nokia 7710 (fot. digitalworld.fr)

Nokia 7710 została wyposażona m.in. w 3,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 640 x 320 oraz 86 MB wbudowanej pamięci, a pracą sterował system operacyjny Symbian. Dotykowy ekran obsługiwany był oczywiście za pomocą specjalnego rysika. Warto również dodać, że nieco wcześniej - w roku 2003 - została zapowiedziana Nokia 7700, która także miała dotykowy ekran, ale ostatecznie nigdy nie wylądowała na półkach sklepowych.

Nokia 7710

  1. W Hiszpanii słowo "lumia" oznacza kobietę lekkich obyczajów
Obraz

Lumia to nazwa serii smartfonów Nokii, które pracują pod kontrolą systemu Windows Phone. Używając takiego nazewnictwa, firma zaliczyła poważną wpadkę, ponieważ w Hiszpanii słowo "lumia" ma wydźwięk pejoratywny - oznacza po prostu prostytutkę.

Wszystkiego najlepszego, Nokio!

Źródło artykułu:WP Komórkomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)