Nokia 808 PureView w połowie maja. Lumia PureView na pierwszych zdjęciach?

Nokia 808 PureView w połowie maja. Lumia PureView na pierwszych zdjęciach?

Nokia 808 PureView
Nokia 808 PureView
Mateusz Żołyniak
06.04.2012 13:05, aktualizacja: 06.04.2012 15:05

Nokia 808 PureView była największą niespodzianką tegorocznych targów Mobile World Congress w Barcelonie. Symbianowy smartfon z powalającym aparatem 41 Mpix już w maju ma się pojawić w sprzedaży. Jego cena będzie prawdopodobnie za wysoka. W sieci pojawiły się już pierwsze informacje o Lumii wyposażonej w technologię PureView.

Nokia 808 PureView była największą niespodzianką tegorocznych targów Mobile World Congress w Barcelonie. Symbianowy smartfon z powalającym aparatem 41 Mpix już w maju ma się pojawić w sprzedaży. Jego cena będzie prawdopodobnie za wysoka. W sieci pojawiły się już pierwsze informacje o Lumii wyposażonej w technologię PureView.

Nokia 808 to formalny następca fotograficznej N8. Wykorzystano w niej nową technologię PureView, na którą składają się obiektyw Carl Zeiss Tessar o jasności f/2.4, wielka matryca 41 Mpix (1/1.2") oraz specjalne oprogramowanie piksel over-sampling. Dzięki temu 808 ma być bezsprzecznie najlepszą fotograficzną komórką na rynku. Według naszych źródeł Nokia 808 trafi do Polski w połowie maja (zapewne w przedsprzedaży). Niestety, jak wspomniałem we wstępie, jej cena będzie zbyt wysoka (ok. 2000 zł). Dlaczego tak uważam?

Głównym problemem Nokii 808 jest platforma Symbian vel Nokia Belle. Jak wyjaśnili przedstawiciele fińskiej firmy, ze względu na obecne ograniczenia Windows Phone'ów Nokia nie mogła przenieść funkcji fotograficznych PureView na platformę Microsoftu (będzie to możliwe dopiero za kilka miesięcy) i musiała skorzystać z odchodzącego w cień Symbiana. Zainteresowanie tym systemem niestety strasznie spada w ostatnim czasie, użytkownicy częściej sięgają po komórki z Androidem.

Nie zmienią tego również PureView, dobre działanie starszego systemu, który zapewniają procesor 1,3 GHz z mocnym GPU oraz 512 MB pamięci RAM, czy liczne dodatki, jak ekran AMOLED ClearBlack, Dolby Headphone, transmitter FM, HDMI i DLNA, funkcja USB OTG. Pod względem specyfikacji Nokia 808 wypada gorzej niż najnowsze Androidy (w tym czterordzeniowe monstra pokroju HTC One X), a jedynym poważnym wabikiem marketingowym jest aparat 41 Mpix. Oczywiście, 808 znajdzie pewną grupę odbiorców, na przykład wiernych fanów Symbiana czy miłośników komórkowej fotografii.

Cena ok. 2000 zł jest stanowczo za wysoka, aby zachęcić większą liczbę użytkowników do zakupu telefonu z Symbianem. Przegrywa on z nowymi Androidami, choćby biorąc pod uwagę jakość ekranów, szybkość działania czy ogromną bazę aplikacji dostępnych w Google Play. Jeżeli więc Nokia nie obniży nieco ceny, nie widzę szans, żeby osoby zaciekawione PureView wyłożyły 2000 zł tylko po to, aby pobawić się nową technologią. Mając w pamięci historię z cenami Lumii 800, nie wierzę w niską ceną startową Nokii 808, liczyłbym raczej na szybki spadek cen telefonu.

Zbliżająca się polska premiera Nokii 808 to niejedyne ciekawe wiadomości dotyczące PureView. W Sieci pojawiły się właśnie pierwsze, niepotwierdzone jeszcze informacje o pierwszej Lumii z nową technologią. Nie nazwany jeszcze telefon ma być jednym z premierowych urządzeń z Windows Phone 8 (aka Apollo). Jego zdjęcia pojawiły się na screenach z dokumentów prezentujących model. Jeśli im wierzyć, nowa Lumia będzie cechowała się oryginalnym wyglądem, z wygiętym ku rogom ekranem oraz wyraźnie zaznaczonym obiektywem aparatu.

Nokia Lumia PureView
Nokia Lumia PureView

Telefon ma być oparty na dwurdzeniowym układzie Qualcomm Snapdragon S4 Class z bardzo wydajnym GPU Adreno 320. Nadchodząca Lumia może okazać się jednym z pierwszych Windows Phone'ów z ekranem o rozdzielczości HD 720p. Będzie on miał przekątną 4,3 cala i zostanie wykonany w technologii AMOLED ClearBlack. Nie zabraknie również aparatu 41 Mpix z optyką Carla Zeissa i specjalnym algorytmem, który będzie również nagrywał wideo w jakości Full HD (Rich Recording Technology).

Nokia Lumia PureView
Nokia Lumia PureView

Niestety, na razie to tylko plotki, a na oficjalne potwierdzenie informacji trzeba poczekać co najmniej do października/listopada, kiedy to mają pojawić się Windows Phone 8 Apollo i nowa generacja szybszych i lepszych smartfonów z OS-em Microsoftu. Jak się Wam podoba Lumia z PureView przedstawiona na zdjęciach?

Źródło: własne • My Nokia Blog

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)