Nokia 8110, czyli "banan" z "Matriksa" [Podróż w czasie]

Nokia 8110, czyli "banan" z "Matriksa" [Podróż w czasie]
Miron Nurski

30.03.2019 14:22, aktual.: 30.03.2019 19:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

31 marca 1999 roku do amerykańskich kin trafił "Matrix". Z okazji 20-lecia premiery tej przełomowej produkcji warto przypomnieć sobie telefon, który stał się dzięki niej rozpoznawalny.

Nokia 8110 została zaprezentowana 9 września 1996 roku i była pierwszym przedstawicielem topowej serii 8000.

Nokia 8100 wyróżniała się nietypowym kształtem

Łukowata konstrukcja sprawiła, że telefon potocznie nazywany był "bananem". W informacji prasowej z 1996 roku czytamy, że "innowacyjne, zakrzywione wzornictwo" miało sprawić, by Nokia 8110 "dobrze leżała w dłoni i pasowała do każdej kieszeni" oraz "pasowała do naturalnego kształtu twojej twarzy".

Kolejny wyróżnik to pokrywa chroniąca klawiaturę, której rozsunięcie odbierało połączenia przychodzące. Pokrywa miała wbudowany mikrofon, dzięki czemu po rozłożeniu konstrukcji lądował on bliżej ust. Miało to zapewnić lepszą jakość rozmów głosowych.

Obraz
© krystof.k / nmuseum

Nokia 8110 była też pierwszą komórką fińskiego producenta uzbrojoną w graficzny wyświetlacz LCD z matrycą punktową. Był on w stanie wyświetlać czcionki w różnych rozmiarach oraz bardziej złożone symbole i grafiki.

Dziś telefon może się wydawać cegłowaty, ale ważył raptem 145 gramów, czyli mniej niż Galaxy S10 (157 g). Wbudowana bateria miała zapewnić do 5 godzin rozmów oraz do 150 godzin w trybie czuwania.

Zmodyfikowana Nokia 8110 pojawiła się w "Matriksie"

Telefon można było zobaczyć w kultowej scenie z ucieczką z biura.

The Matrix Escaping from Work Scene HD

Ciekawostka: pokazany w "Matriksie" egzemplarz został specjalnie zmodyfikowany na potrzeby filmu. Zaimplementowano w nim mechanizm sprężynowy, dzięki czemu pokrywa efektownie odskakiwała, w oka mgnieniu odsłaniając całą klawiaturę. W modelach sprzedażowych należało ją rozsunąć ręcznie.

Podobny mechanizm sprężynowy, aktywowany przyciskiem z tyłu obudowy, Nokia zaimplementowała dopiero w modelu 7110, który trafił na rynek w październiku 1999.

Nokia 8110 doczekała się unowocześnionej wersji 4G

HMD Global, obecny właściciel marki Nokia Mobile, postanowił wykorzystać rozpoznawalność kultowego telefonu. W lutym 2018, niemal 22 lata po premierze oryginalnego modelu, światło dzienne ujrzała Nokia 8110 4G.

Obraz

Nowa wersja ma kolory ekran, łączność 4G oraz aplikacje do obsługi serwisów społecznościowych. Nie zabrakło jednak zakrzywionej obudowy oraz rozsuwanej pokrywy klawiatury. Co więcej, firma wprowadziła żółtą wersję kolorystyczną, pasującą do przydomku nadanego przed laty przez użytkowników.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)