CEO Nokii: nasza platforma płonie...

CEO Nokii: nasza platforma płonie...

CEO Nokii: nasza platforma płonie...
Jakub Płaza
09.02.2011 16:41, aktualizacja: 09.02.2011 17:41

„Pierwszy iPhone trafił do sprzedaży w 2007 roku, a my nadal nie mamy urządzenia, które mogłoby się do niego zbliżyć. Android wszedł do gry dwa lata temu, a w tym tygodniu zabrał nam pozycję lidera w segmencie smartfonów. To niewyobrażalne” – to tylko niewielki fragment notatki, którą wysłał swoim pracownikom Stephen Elop, CEO Nokii. Jesteście ciekawi, co jeszcze znalazło się w liście?

Notatka znalazła się w systemie pracowniczym koncernu. Przez kilka godzin nikt nie był w stanie poświadczyć o jej autentyczności, ale coraz więcej wiarygodnych źródeł potwierdza, że słowa Elopa są prawdziwe. Co skłoniło nowego szefa fińskiego koncernu do takich przemyśleń?

To jest właśnie to, co staram się zrozumieć. Wierzę, że przynajmniej część tego było spowodowane naszą postawą, wewnątrz Nokii. Dolewaliśmy benzyny do płonącej platformy, na której stoimy. Wiem, że mamy braki w odpowiedzialności i przywództwie. Mieliśmy całą serię uchybień. Nie wychodziliśmy z innowacjami wystarczająco wcześnie. Nie współpracujemy wewnętrznie.

Elop obwinia koncern za upór, z jakim trzymał się Symbiana, podczas gdy inni producenci skupiali się na całych „ekosystemach”. W sumie trudno się temu dziwić. CEO Nokii nie jest jedyną osobą, która widzi to bardzo wyraźnie. Dobrze, że jest pierwszą tak ważną osobą, która odważyła się powiedzieć to głośno. Poniżej znajdziecie kilka ciekawszych cytatów z listu.

Oni zmienili zasady gry i dzisiaj Apple rządzi całym segmentem high-endowym.

Google stał się siłą grawitacyjną, która przyciąga większość przemysłowych innowacji do swojego wnętrza.

W Nokii mieliśmy kilka doskonałych źródeł innowacji, ale  nie weszliśmy z nimi na rynek wystarczająco szybko. Myśleliśmy, że MeeGo będzie platformą, która wygra rywalizację wśród high-endowych smartfonów. Jednak w tym tempie, przed końcem 2011 roku, możemy mieć na rynku tylko jeden produkt z MeeGo.

Symbian dowodzi, że jest środowiskiem, którego rozwój staje się coraz trudniejszy, przy ciągle rosnącym wymaganiom ze strony konsumentów.

Nasi konkurenci nie zabierają nam rynku za pomocą urządzeń, zabierają nam rynek za pomocą całego ekosystemu.

Nokio – nasza platforma płonie.

Trzeba przyznać, że Stephen Elop wiedział, jak potrząsnąć całym światkiem technologicznym. Wypowiedź jest do bólu szczera, a przemyślenia trafione.

W tym miejscu możecie znaleźć list w całości. Jest niestety za długi, aby go tutaj tłumaczyć.

Źródło: Engadget

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)