Nokia dobierze się do Androida?

Nokia dobierze się do Androida?

Nokia vs HTC
Nokia vs HTC
Mateusz Żołyniak
02.01.2014 15:10, aktualizacja: 03.01.2014 15:37

Obecnie na celowniku Nokii jest HTC, które przegrało ostatnio kolejną batalię sądową. Na tym jednak może się nie skończyć: Finowie mogą się zainteresować innymi producentami Androidów.

W sylwestrowym wydaniu "W skrócie" wspominałem o zakazie sprzedaży telefonów HTC. Jest to konsekwencja wyroku wydanego przez sąd w Monachium, który uznał, że Tajwańczycy bezprawnie posłużyli się patentami Nokii dotyczącymi bezprzewodowego transferu plików między urządzeniami mobilnymi.

Rozwiązanie opatentowane jako EP1148681 odnosi się do używania łączności NFC/Bluetooth przy połączeniach peer-to-peer. Było ono wykorzystywane bezprawnie w smartfonach HTC. Nieco wcześniej niemiecki wymiar sprawiedliwości uznał, że produkty tajwańskiej firmy naruszają rozwiązania związane z podłączeniem telefonu do komputera przez USB (patent 1246071). Na HTC nałożony został zakaz sprzedaży i importu telefonów na terenie Niemiec, a do tego firma będzie musiała zapłacić odszkodowanie Nokii. Kwota nie jest mała, bo wynosi 400 mln euro. Tajwańczycy planują złożyć apelację, ale jest wątpliwe, bo udało im się coś wskórać.

Teraz Nokia wydała oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Finowie stwierdzili w nim, że działania przeciwko HTC rozpoczęły się już 2012 roku, a ostatnie miesiące dobitnie pokazały, iż Tajwańczycy bezprawnie wykorzystują ich rozwiązania. Na potwierdzenie tego przedstawiciele firmy przywołali nie tylko wyrok niemieckiego sądu, ale też odpowiednich instancji w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych. Zdaniem Nokii postanowieniem noworocznym HTC powinno być zaniechanie pasożytowania na innych i uczciwa rywalizacja na rynku.

Komentarz Finów można odebrać jako przestrogę dla innych producentów Androidów. Widać, że firma po starciach z HTC jest pewna swego (łącznie HTC miało naruszyć 7 różnych patentów) i może wziąć na celownik kolejnych graczy. Duża część rozwiązań Nokii wykorzystywana jest w większości telefonów z systemem Google'a. Opłaty licencyjne już uiszczają m.in. Apple i BlackBerry.

Jak słusznie zauważyli koledzy z PhoneArena, Finowie mogą nawet spróbować uderzyć w samego Androida. Tym bardziej że kolejny proces na linii Nokia-HTC będzie dotyczył rozwiązań wykorzystywanych w Mapach i Nawigacji Google'a. Być może jest coś na rzeczy, ponieważ będąca własnością giganta z Mountain View Motorola rozpoczęła już z Finami rozmowy dotyczące licencjonowania wybranych patentów.

Źródło: FossPatents

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)