Nokia i Apple oficjalnie kończą drugą wojnę patentową!

Sąd
Sąd
Źródło zdjęć: © depositphotos.com
Mateusz Żołyniak

24.05.2017 11:23, aktual.: 30.05.2017 12:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tym razem fińska firma i gigant z Cupertino o wiele szybciej zakończyli zmagania prawne. Na jakich zasadach Nokia i Apple podpisali nowe porozumienie?

Nokia i Apple zawierają nową umowę

Pod koniec ubiegłego roku firma Apple poskarżyła się, że Nokia chce zbyt wiele pieniędzy za licencjonowanie swoich rozwiązań, a następnie złożyła w sądach wnioski przeciw firmom, które działały w imieniu Finów. Gigant z Cupertino postanowił nawet wycofać ze swoich sklepów akcesoria firmy Withings, która została w ubiegłym roku wykupiona przez Nokię.

Finowie dość szybko odpowiedzieli na te działania. W sądach na terenie Stanów Zjednoczonych i Niemiec złożyli wnioski, które wskazywały na naruszenie ich patentów przez Apple'a. Przedstawiciele Nokii dodali wtedy, że Amerykanie utrudniają m.in. proces odnowienia podpisanych wcześniej umów. Gdy wydawało się, że sprawa będzie toczyć się latami, firmy ogłosiły zawarcie porozumienia.

Finowie skorzystają na niej o wiele bardziej

Apple nabył licencję na korzystanie z szeregu opatentowanych rozwiązań Nokii, które dotyczą m.in. łączności komórkowej i transferu danych w jej ramach. Firma z pewnością dostała je wreszcie po lepszej cenie, ale wydaje się, że na porozumieniu jeszcze bardziej skorzystali Finowie.

Nokia od razu otrzymać ma spory zastrzyk gotówki za licencje, a ponadto firma zapewniła sobie dodatkowe dochody z tytułu:

  • sprzedaży urządzeń Apple'a (najprawdopodobniej mały procent od każdego sprzedanego iPhone'a);
  • dostarczania gigantowi produktów i usług wykorzystywanych w jego infrastrukturze sieciowej;
  • sprzedaży akcesoriów zdrowotnych Withings, które wracają do sklepów Apple'a i wkrótce będą rozprowadzane pod marką Nokii.

Tym razem batalia sądowa była krótka

Pewne wydaje się to, że obie firmy są zadowolone z podpisanej umowy licencyjnej. Wskazuje na to choćby fakt, że ich drugi duży spór dotyczący patentów zakończył się już po pół roku.

Pierwsze starcie między firmami, które rozpoczęło się w 2009 roku, to szereg procesów w sądach, których wynikiem było podpisanie umowy dopiero w... 2011 roku. Teraz Apple i Nokia nie tylko szybko doszły do porozumienia, ale i od razu zapowiedziały dalszą współpracę.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)