Nokia jednak nie umrze. Microsoft zmienia decyzję

Nokia jednak nie umrze. Microsoft zmienia decyzję

Zmodyfikowane zdjęcie Hand holds yellow cleaning sponge
Zmodyfikowane zdjęcie Hand holds yellow cleaning sponge
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Jan Blinstrub
29.06.2014 11:06, aktualizacja: 29.06.2014 13:19

Wiele osób zastanawiało się co się stanie z marką Nokia po przejęciu działu mobilnego przez Microsoft. Scenariuszy było wiele, ale wydawało się, że wszystkie spekulacje zostały ucięte przez samego Elopa. Tymczasem niewykluczone, że były CEO Nokii nie powiedział lub nie znał całej prawdy dotyczącej przyszłości marki Nokia.

Przed kilkoma miesiącami w AMA na stronie Converstions Nokia Stephen Elop oznajmił, że logo Nokia zniknie ze smartfonów i że Microsoft zastanawia się nad nowym brandem

Stephen Elop:

Microsoft Mobile Oy jest tworem prawnym, który został powołany do życia, by ułatwić połączenie firm. To nie marka, którą zobaczą konsumenci. Marka Nokia jest dostępna dla Microsoftu przez jakiś czas, ale nie będzie używana w przyszłości w naszych smartfonach. Pracujemy nad wyborem nowego brandu dla smartfonów.

Evleaks sugeruje jednak, że Microsoft zmienił plany i finalizuje właśnie umowę na mocy której uzyska prawa do używania logo Nokia.

Nowe smartfony mają mieć na obudowie „Nokia by Microsoft”. Co więcej, Evleaks podaje, że promowana od kilku lat marka Surface będzie zastąpiona przez znaną skądinąd Lumię.

Oczywiście do rewelacji Evleaks trzeba podchodzić z dystansem, ale sugerowany scenariusz wydaje się wiarygodny i rozsądny. Nokia to potężna marka i odcięcie się od niej nie byłoby mądrym posunięciem. Budowanie nowego, mocnego brandu jest czasochłonne i kosztowne. Zapłacenie Finom za możliwość korzystania z logo Nokia w ogólnym rozrachunku może wyjść na plus: tak z perspektywy finansowej, jak i ze względu na siłę i wiarygodność tego znaku towarowego.

Z pewnym zaskoczeniem czytałem o możliwym uśmierceniu marki Surface, ale po chwili zastanowienia i ta decyzja wydaje się rozsądna. Choć w promocję urządzeń z linii Surface włożono ogromne pieniądze, to są one dobrze znane tylko wąskiemu gronu odbiorców żyjących w kilku państwach na świecie. Lumia ma zdecydowanie większą siłę, a i ujednolicenie nazewnictwa linii produktowych wydaje się dobrym pomysłem.

Pewnie nie będziemy musieli długo czekać na potwierdzenie doniesień Evleaks. Jestem też ciekawy, czy licencja - jeśli rzeczywiście zostanie wykupiona - będzie dotyczyć także urządzeń z linii Asha i Nokia X czy włącznie smartfonów z rodziny Lumia.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)