Microsoft chwali się liczbą aktywacji Lumii 520. Czy faktycznie jest się czym chwalić?

Microsoft chwali się liczbą aktywacji Lumii 520. Czy faktycznie jest się czym chwalić?

Nokia Lumia 520
Nokia Lumia 520
Miron Nurski
15.07.2014 12:15, aktualizacja: 15.07.2014 14:24

Lumię 520 spokojnie można dziś nabyć w sklepie za mniej niż 400 zł, a w tej półce cenowej próżno szukać smartfona, który działałby równie płynnie i szybko. Ilu klientów to doceniło?

Na wczorajszej konferencji Worldwide Partner Conference, która miała miejsce w Waszyngtonie, Microsoft ogłosił światu, że liczba użytkowników Lumii 520 przekroczyła już 12 milionów. Co tutaj istotne, chodzi o liczbę aktywacji, więc mówimy o telefonach, które faktycznie wylądowały w rękach klientów, a nie na półkach sklepowych, z których nigdy nie zeszły.

Dotychczas Microsoft skrzętnie ukrywał tego typu dane przed światem, co nie powinno dziwić, bo do tej pory raczej po prostu nie było się czym chwalić. Czy teraz jest? To zależy od punktu widzenia. Wynik ten możemy uznać za niezły o ile zaraz dodamy: "jak na Windows Phone'a". Nie da się jednak nie zauważyć, że najtańszy smartfon z mobilnymi okienkami sprzedaje się nieporównywalnie gorzej od najdroższych konkurentów z iOS-em i Androidem. A pamiętajmy, że system Microsoftu niedługo będzie obchodził swoje czwarte urodziny, więc skończył się już okres, gdy winę za wszelkie niepowodzenia możemy zwalać na jego młody wiek. Co więcej, dzięki rozwijanemu wcześniej Windowsowi Mobile koncern ma na tym rynku znacznie większe doświadczenie niż którykolwiek z liczących się dziś graczy.

Warto również rzucić okiem na ostatnie statystyki opublikowane przez agencję AdDuplex. Z zebranych przez nią danych wynika, że w czerwcu tego roku z Lumii 520 korzystało 31,6% użytkowników Windows Phone'a.

Najpopularniejsze smartfony z Windows Phone'em
Najpopularniejsze smartfony z Windows Phone'em© adduplex.com

Przy optymistycznym założeniu, że 12 milionów aktywowanych Lumii 520 wciąż jest aktywnych (oraz że Microsoft liczy tylko jedną aktywację każdego telefonu), możemy wyliczyć, że ze smartfonów z Windows Phone'em korzysta dziś jakieś 37 milionów osób. To trochę tak, jakby wszyscy mieszkańcy Polski byli fanami tego systemu, ale w dalszym ciągu wypada to blado przy miliardzie aktywnych urządzeń z Androidem, którym wyszukiwarkowy gigant chwalił się na czerwcowym Google I/O 2014. Doniesienia na temat Lumii z Androidem nie powinny zatem nikogo dziwić.

Źródła: GSMArena; AdDuplex.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)