Nokia Lumia 610 - Windows Phone na każdą kieszeń [test]

Nokia Lumia 610 - Windows Phone na każdą kieszeń [test]

Nokia Lumia 610
Nokia Lumia 610
Tomasz Hamryszak
09.08.2012 14:30, aktualizacja: 09.08.2012 16:30

Nokia Lumia 610 to jeden z najtańszych smartfonów z Windows Phone na pokładzie. Klientów przyciąga atrakcyjna cena, a także spore możliwości smartfona, który niewiele ustępuje swoim starszym braciom z rodziny Lumia.

Specyfikacja, zawartość zestawuSpecyfikacja

Nokia Lumia 610 | fot. wł
Nokia Lumia 610 | fot. wł

Nokia Lumia 610 wyposażona jest w chipset Qualcomm MSM7227A Snapdragon z jednordzeniowym procesorem o taktowaniu 800 MHz. We wnętrzu znajduje się również układ graficzny Adreno 200 oraz pamięć przeznaczona na zasoby użytkownika o wielkości 8 GB. Zmniejszeniu uległa również pamięć RAM, która w tym modelu wynosi 256 MB i ma kluczowy wpływ na funkcjonowanie mobilnych okienek.

W wyposażeniu 610 znajduje się również 3,7-calowy ekran LCD, aparat o rozdzielczości 5 Mpix, a także moduły łączności bezprzewodowej (Bluetooth, WiFi). W Nokia Lumia 610 zabrakło cyfrowego kompasu, co uniemożliwia na skorzystanie z niektórych aplikacji (np. Nokia City Lens, Compass, Photosynth).

Specyfikacja techniczna Nokia Lumia 610:

Zawartość zestawu

W opakowaniu wraz ze smartfonem Nokia Lumia 610 znajduje się:

  • ładowarka Nokia MicroUSB AC-50;;
  • kabel do ładowania i transmisji danych Nokia CA-190CD;
  • zestaw słuchawkowy Nokia WH-208;
  • bateria Nokia BP-3L;
  • instrukcja obsługi i krótkie wprowadzenie.

Wygląd i wykonanie, WyświetlaczWygląd i wykonanie

Nokia Lumia 610 | fot. wł
Nokia Lumia 610 | fot. wł

Biorąc do testów model Lumia 610 spodziewałem się raczej budżetowego smartfona o wykonaniu wątpliwej jakości. Jednak już po rozpakowaniu pudełka czekało mnie miłe zaskoczenie. Plastiki są bardzo dobrze spasowane, a posrebrzana ramka ekranu robi dobre wrażenie.

Smartfon o gabarytach 119 x 62 x 12 mm jest niemal tej samej wielkości co Lumia 710 i niewiele większy od Lumia 800. Jednak dzięki zaokrąglonym rogom wydaje się on być sporo mniejszy od wspomnianej dwójki. Na piątkę z plusem zasługuje kształt słuchawki, który sprawia, że 610 świetnie leży w dłoni. Uchwyt jest na tyle pewny, że nie musimy obawiać się, że smartfon wypadnie nam z ręki.

Nokia Lumia 610 może się podobać. Testowana przeze mnie biała wersja w szczególności przypadała do gustu kobietom, z których większość stwierdziła, że smartfon jest bardzo ładny.

Nokia Lumia 610 | fot. wł
Nokia Lumia 610 | fot. wł

Układ klawiszy nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem. Pod ekranem zostały ulokowane 3 dotykowe przyciski, a na prawym boku obudowy producent umieścił spust migawki, klawisz blokady ekranu oraz kontrolery głośności.

Lumia 610 podobnie jak nieco droższa 710 wyposażona jest w wymienną baterię ukrytą pod plastikową pokrywą. Element ten wykonany jest z twardego, cienkiego plastiku, który sprawia dobre wrażenie. Pod tylną klapką znajduje się również slot kart microSIM, do którego można się dostać tylko po wyjęciu baterii. Model 610, podobnie jak pozostałe Windows Phone’y nie został wyposażony w slot kart pamięci microSD.

Nokia Lumia 610 | fot. wł
Nokia Lumia 610 | fot. wł

Obudowa smartfona Nokia Lumia 610 bardzo dobrze wypada zarówno pod względem jakości wykonania, jak i ergonomii. Z telefonu wygodnie korzysta się nawet jedną ręką, a obudowa nie trzeszczy w trakcie normalnego użytkowania.

Wyświetlacz

Nokia w przypadku 610 postanowiła trzymać się tej samej wielkości ekranu, co w modelach 710 i 800. Wyjątek w serii Lumia stanowi jedynie spora 900 z wyświetlaczem o przekątnej 4,3-cala. Pozostałe modele mogą pochwalić się 3,7-calowymi ekranami. Bez zmian została standardowa dla Windows Phone 7 rozdzielczość i wynosi ona 480 x 800 pikseli.

Nokia Lumia 610
Nokia Lumia 610

Ta sama przekątna i rozdzielczość ekranu LCD, nie oznaczają jednak, że wyświetlacz w Lumia 610 to ta sama jednostka, która montowana jest choćby w popularnej 710. Cięcia kosztów widoczne są gołym okiem i niestety mają wyraźny wpływ na jakość obrazu. W najtańszym modelu serii Lumia zabrakło szkła Gorilla, które chroniłoby wyświetlacz. Zamiast tego jest zwykła powłoka, która niestety nie jest tak odporna jak wspomniane wcześniej produkt firmy Corning.

Kolejnym elementem, którego brakuje jest technologia ClearBlack. Jej zadaniem jest eliminowanie odbicia światła od ekranu, dzięki czemu jest on dobrze widoczny w świetle słonecznym, a także poprawia głębię czerni. Widoczność w słońcu w przypadku Nokia Lumia 610 jest znacznie utrudniona. W porównaniu do modelu 710, nieco gorzej wypada również jasność podświetlania. Bez zarzutu pozostaje natomiast reakcja ekranu na dotyk.

System Windows Phone 7, Multimedia, Jakość rozmów, zasięg i łącznośćSystem Windows Phone 7

Nokia Lumia 610 pracuje pod kontrolą systemu Windows Phone 7 w najnowszej wersji Tango. To wydanie wprowadza kilka istotnych usprawnień tj. funkcja Hot-Spotu Wi-Fi, a także Flip-to-Silence wyciszająca dzwonek po obróceniu telefonu ekranem do dołu. Najważniejszą zmianą są jednak obniżone wymagania sprzętowe, dzięki czemu Lumia 610 wyposażona jest w nieco słabszy procesor i mniej pamięci RAM niż dotychczasowe fińskie Windows Phone’y. Czy czuć różnicę?

Tak, bez wątpienia każdy, kto wcześniej miał do czynienia ze smartfonami pokroju Lumia 800 odczuje obniżenie specyfikacji. W tym przypadku taniej, równa się, wolniej, jednak nie jest to spowolnienie na poziomie, który może poirytować, czy utrudnić współpracę z urządzeniem – 610 działa po prostu przyzwoicie.

Interfejs Windows Phone 7 i wszelkie jego animacje działają płynnie i w tej kwestii nie można mieć żadnych zastrzeżeń, trudno jest też dostrzec jakiekolwiek przycięcia. Niewielka pamięć RAM daje o sobie znać, gdyż nieco gorzej wypada czas jaki smartfon potrzebuje do uruchomienia dodatkowych aplikacji.

Zmniejszona pamięć RAM sprawia, że nie wszystkie aplikacje znajdujące się z Marketplace będą współpracować ze smartfonem. Dotyczy to nawet takich tytułów jak Skype, Plants vs Zombies, czy choćby Angry Birds. Część producentów zapowiedziała już pracę nad wersjami „lite”, jednak to z pewnością nie wyeliminuje problemu do końca.

Cieszy jednak fakt, że wszystkie funkcje systemu i aplikacje dodatkowe fińskiego producenta niczym nie różnią się od tych dostępnych w high-endowych Windows Phone’ach.

Multimedia

Lumia 610 pomimo niewysokiej ceny, pod względem funkcji multimedialnych nie ustępuje droższym modelom fińskiego producenta. Użytkownicy mogą korzystać z wszystkich udogodnień systemu Windows Phone, a w smartfonie nie brakuje aplikacji dodatkowych serwowanych przez producenta.

Sklep Windows Marketplace wzbogacony jest w kategorię Nokia collection, która gromadzi wszystkie dodatki aplikacje producenta. W telefonie znajdują się już preinstalowane takie programy jak Nokia Muzyka, Mapy, czy Nawigacja i są to te same wersje programów co w pozostałych urządzeniach serii Lumia. Użytkownik może więc cieszyć się nieograniczoną muzyką w usłudze MixRadio, korzystać z map i darmowej nawigacji działającej także w trybie offline. Więcej informacji na temat oprogramowania w Nokia Lumia znajdziecie we wcześniejszych testach.

Nokia Lumia 610 | fot. wł
Nokia Lumia 610 | fot. wł

Pozytywnie zaskakuje jakość dźwięku na głośniku zewnętrznym umieszczonym w tylnej części smartfona. Dźwięk wydobywający się z niego jest dość czysty, a niskie tony nie męczą uszu. Lumia 610 równie dobrze wypada z podłączonymi słuchawkami, a w parze z high-endowym zestawem Nokia Purity by Monster smartfon powinien zadowolić nawet bardziej wymagających użytkowników.

W kwestiach multimedialnych, na cięciach kosztów najbardziej ucierpiał aparat. 5-megapikselowa jednostka wzbogacona pojedynczą diodą LED nadaje się raczej do sporadycznego wykorzystania, niż jako narzędzie dla miłośnika fotografii. Zdjęcia i filmy wykonane tanim fińskim Windows Phone’em znacznie odstają od tych prezentowanych przez droższe modele. Przeciętnie wypada poziom szczegółowości, a także balans kolorów.

Nokia Lumia 610 | fot. wł
Nokia Lumia 610 | fot. wł

Obniżona specyfikacja ma także wpływ na jakość filmów. Przy procesorze o taktowaniu 800 MHz producent nie mógł sobie pozwolić na standard nagrywania 720p. Zamiast tego użytkownik może skorzystać wyłącznie z filmów o rozmiarze VGA (640 x 480) nagrywanych przy prędkości 30 kl/s.

Zmianom nie uległa natomiast przeglądarka internetowa. Internet Explorer 9 nawet przy takiej konfiguracji sprzętowej radzi sobie dobrze nawet z cięższymi stronami. Podobnie jak w pozostałych urządzeniach można liczyć na obsługę HTML5, ale trzeba pogodzić się z brakiem Flasha.

Jakość rozmów, zasięg i łączność

Moduły łączności bezprzewodowej zainstalowane w tym urządzeniu to w zasadzie standard w tej klasie urządzeń, a smartfon w tej kwestii nie sprawia żadnego zaskoczenia. Obsługuje on sieć HSPA (HSDPA 7,2 Mb/s, HSUPA 5,76 Mb/s) i wspiera także łączność Bluetooth 2.1 z EDR oraz Wi-Fi w standardach b/g/n. Wszystkie z wymienionych łączności działają bez zarzutu, choć w przypadku Wi-Fi smartfon nieco dłużej łączy się z punktem dostępowym niż droższe modele.

Nie mam również zastrzeżeń do jakości połączeń w Nokia Lumia 610. Smartfon pod tym względem wypada dobrze, a głos rozmówcy jest czysty i wyraźny. Za dobrą jakość dźwięku odpowiada również aktywna redukcja szumu, która jest możliwa za sprawą wbudowanego dodatkowego mikrofonu.

Bateria, PodusmowanieBateria

Nokia Lumia 610 wyposażona jest w taką samą baterię, jaką można znaleźć pod obudową modelu Lumia 710. Ogniwo o oznaczeniu BP-3L o pojemności 1300 mAh to świetne rozwiązanie i cieszy fakt, że na tym elemencie producent postanowił nie oszczędzać.

Obniżona specyfikacja, a w szczególności niższe taktowanie mają pozytywny wpływ na długość pracy urządzenia. Model 610 pod tym względem bije na głowę pozostałych członków rodziny Lumia. Smartfon bez trudu wytrzymywał dwa dni umiarkowanej pracy, na którą składało się kilkanaście minut rozmów, kilka SMS-ów, sporadyczne przeglądanie Internetu oraz korzystanie z gier i aplikacji przy aktywnej transmisji danych pakietowych.

Przy wytężonym wysiłku czas pracy najtańszego członka rodziny Lumia nie przekracza jednego dnia. Cieszy jednak fakt, że nawet podczas wysokiej eksploatacji smartfon odłączony od ładowarki rano, prosił o kolejną porcję energii dopiero późnym wieczorem lub w nocy.

Podsumowanie

Nokia Lumia 610 zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie. Low-end z Windows Phone na pokładzie pod żadnym względem nie przypomina tanich Androidów, do jakich zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Zarówno jakość wykonania, jak i funkcje multimedialne, i ogólna praca systemu stoją na wysokim poziomie. Po uwzględnieniu tych zalet cena, która spadła już mocno poniżej 1000 zł nie wydaje się być przesadzona.

Nokia Lumia 610 | fot. wł
Nokia Lumia 610 | fot. wł

Użytkownicy smartfona Nokia Lumia 610 nie powinni żałować wydanych pieniędzy, a komfort pracy i wysoka niezawodność pozwalają zostawić daleko w tyle androidową konkurencję.

Model 610 nie jest oczywiście pozbawiony wad, a obniżona specyfikacja wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami. System Windows Phone w połączeniu ze słabszymi podzespołami stracił kilka atutów, które wyróżniały go na tle konkurencji. Użytkownicy muszą więc pogodzić się z nieco dłuższym uruchamianiem aplikacji, czy nawet brakiem kompatybilności z niektórymi tytułami.

Drobne wady nie zdołały jednak przyćmić dobrego wrażenia, jakie pozostawia po sobie low-endowy Windows Phone. Dzięki niewysokiej cenie jest to świetny wybór dla początkujących użytkowników. Niebanalny design sprawia, że na telefon ten zwracają uwagę również kobiety, którym tego smartfona mogę szczerze polecić.

Zalety:

[plus] dobre wykonanie;

[plus] szybka i niezawodna praca jak na tej klasy urządzenie;

[plus] bogate funkcje multimedialne.

Wady:

[minus] słaby aparat;

[minus] nieczytelny ekran w pełnym słońcu;

[minus] brak kompatybilności z niektórymi aplikacjami.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)