Nokia Lumia 610 z obsługą NFC pojawi się w Orange

Nokia Lumia 610 z obsługą NFC pojawi się w Orange

Nokia Lumia 610 NFC
Nokia Lumia 610 NFC
Mateusz Żołyniak
11.04.2012 15:00, aktualizacja: 11.04.2012 17:00

Na pierwszego Windows Phone'a z obsługą NFC wcale nie będzie trzeba czekać do pojawienia się platformy Apollo/WP8. Już wkrótce na rynek trafi Nokia Lumia 610 w wersji z Near Field Communication.

Na pierwszego Windows Phone'a z obsługą NFC wcale nie będzie trzeba czekać do pojawienia się platformy Apollo/WP8. Już wkrótce na rynek trafi Nokia Lumia 610 w wersji z Near Field Communication.

O wprowadzenie obsługi NFC do systemu Windows Phone Nokia zabiegała od dawna. W końcu się udało, a intensywnie promowany przez Finów standard wkrótce pojawi się w smartfonach z systemem Microsoftu.

Pierwszym modelem obsługującym NFC i płatności zbliżeniowe będzie Lumia 610, która poza Near Field Communication nie różni się od zwykłej wersji. Dzięki wspieraniu nowego standardu ma ona teraz odczytywać tagi NFC, szybko wysyłać zdjęcia, kontakty czy adresy URL.

Tak wprowadzenie modelu skomentował Ilari Nurmi z Nokii (Head of Product Marketing, Smart Devices):

Nokia utrzymuje pozycję lidera w dziedzinie NFC, czego dowodem jest najnowsze zastosowanie tej technologii na platformie Windows Phone. Działania te cieszą się pełnym wsparciem ze strony Orange. Technologię NFC udostępniamy w wielu produktach z naszego portfolio, a dzięki stale rosnącej liczbie akcesoriów NFC ułatwiamy użytkownikom łączność za pomocą jednego dotknięcia. Co więcej, umożliwiamy także operatorom i innym usługodawcom tworzenie rozwiązań do płatności i obsługi biletów na bazie naszych smartfonów.

Telefon początkowo będzie dostępny na wyłączność w ofercie sieci Orange. Sugerowana cena nie została jeszcze ujawniona, ale telefon najprawdopodobniej będzie kosztował symboliczną złotówkę nawet w tańszych abonamentach Orange. Lumia 610 ma być bowiem Windows Phone'em, który dzięki niskiej cenie wypromuje system Microsoftu wśród mniej zamożnych użytkowników, w tym osób młodych.

Nokia Lumia 610 NFC
Nokia Lumia 610 NFC

Na pokładzie smartfona znajdują się m.in.: 3,7-calowy ekran LCD o rozdzielczości 480 x 800 (WVGA), aparat 5 Mpix z autofokusem, układ Qualcomm Snapdragon S1 o taktowaniu 800 MHz, 256 MB pamięci RAM, 8 GB wbudowanej pamięci flash, bateria o pojemności 1300 mAh, moduły WiFi b/g/n, GPS, Bluetooth 2.1 oraz NFC. Tania komórka ma certyfikat MasterCard PayPass do płatności zbliżeniowych, które są obecnie wprowadzane przez Orange.

Orange zamierza wdrażać mobilne usługi NFC na wszystkich swoich rynkach europejskich. Cieszymy się, że w ramach tego planu jako pierwszy operator zaoferujemy model Lumia 610 NFC. Smartfony Nokia Lumia cieszą się bardzo dużą popularnością wśród klientów Orange. Teraz idziemy o krok dalej i wzbogacamy ofertę o smartfona z technologią NFC, dzięki któremu można korzystać z łączności zbliżeniowej. W dziedzinie technologii NFC Nokia jest dla nas naturalnym partnerem, ponieważ tak jak Orange już od dawna angażuje się w rozwój tego standardu.

Yves Maitre, Senior VP Mobile Multimedia & Devices, Orange

Bardzo cieszy mnie to, że Nokia wzięła się do promocji NFC również w Windows Phone'ach. Oczywiście firma zapowiadała to od początku współpracy z Microsoftem, ale do dzisiaj były to tylko plany. Z jednej strony pokazuje to, jak dużą siłę przebicia ma fińska firma we wdrażaniu nowości do systemu Microsoftu.

Z drugiej widać, że gigant z Redmond nie ma zamiaru pozostawać w tyle za androidową konkurencją, która obsługę NFC dodała już jakiś czas temu, a na rynku pojawia się coraz więcej modeli wyposażonych w odpowiedni chip. Cieszą również starania Orange, które ma zamiar zainwestować w promocję płatności zbliżeniowych. Pomoże to w upowszechnieniu tego rozwiązania na europejskim rynku.

Można się spodziewać, że Lumia 610 to pierwszy Windows Phone z obsługą NFC, który jest modelem testowym. Jeżeli moduł będzie popularny wśród użytkowników, można oczekiwać, że Near Field Communication stanie się standardem we wszystkich Lumiach, a może nawet smartfonach z WP innych producentów.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)