Nokia Lumia 735/730 Dual SIM - smartfon nie tylko do zdjęć selfie [pierwsze wrażenia]
Lumia 730 to pierwszy smartfon Microsoft Devices, który dedykowany jest miłośnikom szalenie popularnych zdjęć selfie. Na tym jednak nie kończą się zalety nowego Windows Phone'a.
11.09.2014 | aktual.: 10.12.2017 16:52
Na wstępie małe przypomnienie. Lumia 730 to smartfon ze średniej półki cenowej, który na rynku pojawi się w dwóch wersjach. Standardowa, nieco tańsza będzie obsługiwać dwie karty SIM, a wariant oznaczony jako 735 będzie wyróżniał się wsparciem dla łączności LTE. Ich specyfikacja jest niemal identyczna.
Lumia 730 wyposażona jest w 4,7-calowy ekran OLED o rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli), a sercem urządzenia jest czterordzeniowy Snapdragon 400 o taktowaniu do 1,2 GHz. Sprzęt wyposażony został w 8 GB wbudowanej pamięci, 1 GB pamięci RAM, a zastosowane ogniwo ma pojemność 2220 mAh. Jak inne Lumie wyróżnia się on oczywiście bardzo dobrymi aparatami. Na tylnym panelu można znaleźć oczko kamerki z matrycą 6,7 Mpix, która wykorzystuje optykę Zeissa. Z przodu dostępny jest aparat z szerokokątnym obiektywem (o ekwiwalencie 24 mm), który ma 5-megapikselowy sensor.
Miałem okazję spędzić dłuższą chwilę ze smartfonem na berlińskich targach IFA 2014, gdzie wywarł on na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Poczynając od jakości wykonania i wyglądu. W dużej mierze wynika to z nawiązań do starszej Lumii 920, która od zawsze bardzo mi się podobała. Model 730 jest jednak bardziej smukły od poprzednika oraz zauważalnie lżejszy. Nowa Lumia nie ma konstrukcji unibody (całość stanowi dużą pokrywę nakładaną na korpus), ale odznacza się solidny wykonaniem. Nic nie skrzypi, a pokrywa ściśle przylega do pozostałej części obudowy.
Lumia 730 i Lumia 735 dostępne będą w kilku wersjach kolorystycznych, które mogą mieć błyszczącą lub matową powierzchnię. Mnie bardziej przekonuje to drugie rozwiązanie, gdyż na błyszczących wariantach łatwo zostają odciski palców.
Nowy Windows Phone szczególnie zaimponował mi zastosowanym ekranem. Panel OLED cechuje się bardzo dobrym nasyceniem kolorów, wysoką jasnością, świetnymi kątami oraz bardzo dobrą czernią. Nie jest ona chyba tak dobra, jak w Lumii 930, ale i tak wybija się na tle konkurencji. To najlepszy z ekranów, jakie można dostać w telefonie do 1000 zł. Panel tradycyjnie już wspiera technologię Super Sensitive Touch, która pozwala na jego obsługę w rękawiczkach.
Lumia 730 na rynku zadebiutuje ze zaktualizowanym oprogramowaniem Windows Phone 8.1, które określane jest jako Lumia Denim. Główną różnicą w porównaniu do wcześniejszych wersji jest dodanie obsługi folderów, a także liczne usprawnienia w obsłudze aparatu, w tym szybkości działania. Telefon działał bez najmniejszych problemów, a podczas korzystania nie zauważyłem żadnych opóźnień w odpowiedzi systemu. Nie miałem jednak okazji sprawdzenie jak model radzi sobie pod większym obciążeniem, więc kwestię wydajności poruszę, gdy sprzęt trafi do nas na dłużej.
W oprogramowaniu można znaleźć standardowe dodatki, a jedyną nowością jest preinstalowana aplikacja Lumia Selfie (wcześniej znana jako Nokia Selfie). Program najprościej określić jako uproszczone Kreatywne Studio dla zdjęć z przedniej kamerki. Poza prostymi opcjami edycji, aplikacja pozwala na nakładanie na fotki efektów, których baza jest całkiem spora.
Do informacji o Lumii 730 podchodziłem z lekkim dystansem i niewielkim zainteresowaniem. Było to błędem, gdyż sprzęt zapowiada się naprawdę dobrze i z pewnością będzie wart wydanych na niego pieniędzy. Więcej o komórce napiszemy, gdy na dłużej do nas trafi.
Nokia Lumia 730 - hands-on
Artykuł powstał we współpracy z firmą: