Nokia Lumia 830 - test aparatu

Nokia Lumia 830 - test aparatu

Jarosław Tytoń
04.11.2014 15:34, aktualizacja: 30.11.2014 19:07

Lumia 830 wyposażona została w nową odsłonę technologii PureView, której głównym elementem jest aparat z 10-megapikselową matrycą i optyczną stabilizacją obrazu. Jak sprawdza się on w praktyce?

Świetne wykonanie i odpowiednia specyfikacja

Nowym smartfonem z serii Lumia fotografuje się przyjemnie. Dzięki aluminiowym ramkom i dość cienkiemu profilowi (8,5 mm) smartfon świetnie leży w dłoni, a dostępność dwustopniowego spustu migawki potęguje tylko pierwsze, pozytywne wrażenie.

Nokia Lumia 830
Nokia Lumia 830

Telefon ma 5-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli (zagęszczenie równe 294 PPI). Ostrość wyświetlanego obrazu nie jest może tak dobra jak w przypadku Lumii 930, ale w zupełności wystarczy nawet wymagającemu użytkownikowi. Na wykonanych fotografiach zauważymy multum detali już z poziomu samego ekranu, z łatwością będziemy je też w stanie poddać postprodukcji przy pomocy aplikacji dostępnych w Sklepie Windows Phone.

Aparat ma 10-megapikselową matrycę o wielkości 1/3,4 cala oraz szerokokątny obiektyw o ogniskowej 26 mm (odpowiednik formatu małoobrazkowego) i jasności f/2,2. Sam sensor podświetlany jest od tyłu (BSI), co ogranicza szum cyfrowy i zapewnia większą klarownością obrazu. Jak w sporej części współcześnie produkowanych sprzętów, kadry zapisywane są domyślnie w proporcjach 16:9.

Optyczna stabilizacja obrazu

Nokia Lumia 830
Nokia Lumia 830

Najbardziej istotnym elementem specyfikacji aparatu jest optyczna stabilizacja obrazu, która rzadko kiedy trafia do smartfonów z tak zwanej “średniej półki”. W Lumii 830 mamy bowiem do czynienia nie z cyfrową protezą, a z faktycznym, mechanicznym rozwiązaniem, bijącym na głowę programowe odpowiedniki. Jeśli nie jesteście fanami fotografowania z lampą błyskową, nowa 830-tka będzie dla was świetną propozycją.

Zdjęcie, które bez optycznej stabilizacji byłoby zdecydowanie trudniej uzyskać
Zdjęcie, które bez optycznej stabilizacji byłoby zdecydowanie trudniej uzyskać

Skuteczność stabilizacji sprawdziłem podczas nocnego fotografowania miasta - potrzebę uruchomienia flesza odczuwałem wyłącznie w warunkach kompletnie pozbawionych światła zastanego. Już kilka lamp ulicznych wystarczyło do tego by o lampie błyskowej zapomnieć w zupełności.

Zdjęcie wykonane bez lampy błyskowej
Zdjęcie wykonane bez lampy błyskowej
Zdjęcie wykonane z lampą błyskową
Zdjęcie wykonane z lampą błyskową

Warto przy tym zaznaczyć, że nawet jeśli korzystamy z flesza, to nie ma on nadmiernej tendencji do spłaszczania obrazu. Przeciwnie - generowane światło jest dość ciepłe i plastyczne. Szkoda jedynie, że lampa nie może pochwalić się nadmierną mocą.

Drobne kłopoty z balansem bieli

Największym utrapieniem Lumii 830 jest automatyczny balans bieli. Smartfon mierzy temperaturę barwową lokalnie - tj. pomiar dokonywany jest łącznie z pomiarem ostrości. Niejednokrotnie zdarzało się, że telefon ustawiał zbyt chłodną, nienaturalną temperaturę.

Dopiero przy drugiej próbie Lumia 830 poradziła sobie z balansem bieli sztucznego, ulicznego oświetlenia
Dopiero przy drugiej próbie Lumia 830 poradziła sobie z balansem bieli sztucznego, ulicznego oświetlenia

Rozwiązanie tego problemu jest proste - wystarczy skorzystać z manualnych nastaw oferowanych przez zintegrowaną aplikację. Mając do dyspozycji cztery tryby balansu bieli, z pewnością wybierzemy najbardziej odpowiedni dla danej sceny.

HDR w drodze

W Lumii 830 w standardzie nie ma trybu HDR, który powoli staje się standardem nawet w telefonach z niższej półki. Z drugiej strony, 10-megapikselowa matryca oferuje przyzwoity, natywny zakres dynamiczny - w większości przypadków zauważymy łagodne, płynne przejścia pomiędzy poszczególnymi sekcjami obrazu. Jedynie scenerie o bardzo zróżnicowanym oświetleniu będą problematyczne dla nowego dziecka firmy Microsoft Devices.

Z trybem rozszerzonego zakresu dynamicznego (HDR) widzielibyśmy więcej szczegółów w ciemnych fragmentach zdjęcia. Niestety, Lumia 830 nie dysponuje taką funkcją.
Z trybem rozszerzonego zakresu dynamicznego (HDR) widzielibyśmy więcej szczegółów w ciemnych fragmentach zdjęcia. Niestety, Lumia 830 nie dysponuje taką funkcją.

Pamiętajmy jednak, że gigant z Redmond zapowiedział już zbliżająca się aktualizację, która w Lumii 830 wprowadzi m.in. właśnie zintegrowany tryb HDR. W międzyczasie pozostaje nam polegać na programach dostępnych w Sklepie Windows Phone, takich jak 4Blend HDR czy HDR Photo Camera.

Autofocus działa sprawnie nawet przy słabym świetle

W optymalnych warunkach układ AF nie ma najmniejszych kłopotów z ustaleniem ostrości. Jeśli, natomiast, będziemy fotografować w półmroku, smartfon może wspomóc się diodą LED, która pozwoli modułowi pracować szybciej i bardziej precyzyjnie. W trakcie fotografowania 830 ani razu nie doświadczyłem problemów z tzw. “trafianiem w punkt” - o ile tylko nie próbowałem ostrości ustawiać na nieoświetlonej płaszczyznie.

Świetna aplikacja

Aplikacja Lumii 830 w trybie domyślnym
Aplikacja Lumii 830 w trybie domyślnym

Nad funkcjonalnością zintegrowanej w fotograficznych Lumiach aplikacji można się tylko rozpływać. Prostota jej użytkowania jest fantastyczna - sprawdzi się zarówno u użytkownika wymagającego, jak i takiego, który chce po prostu nacisnąć spust migawki i nie myśleć o niczym innym.

Aplikacja Lumii 830 w trybie rozwiniętym
Aplikacja Lumii 830 w trybie rozwiniętym

Poprzez dłuższe przytrzymanie spustu migawki jesteśmy w stanie bezpośrednio dostać się do aparatu. Muszę jedynie zaznaczyć, że program na rozruch potrzebuje około trzech sekund - i nie jest to wina Snapdragona 400, bo podobny czas zaliczała oparta na mocniejszym chipsecie Lumia 1520.

Niemniej, gdy już najdziemy się “w środku”, będziemy mogli skorzystać z trzech podstawowych trybów - pojedynczych fotek, zdjęć seryjnych i opcji nagrywania filmów. Po wysunięciu ikony aparatu naszym oczom ukażą się ręczne ustawienia. Możemy modyfikować balans bieli, zmieniać ostrość (automatyczna, ręczna lub na nieskończoność), ustalić czułość ISO w zakresie od 100 do 3200, czas otwarcia elektronicznej migawki (od 4 s do 1/16000 s) czy kompensację ekspozycji w zakresie +/- 3 EV.

Zdjęcie wykonane na ustawieniach automatycznych
Zdjęcie wykonane na ustawieniach automatycznych
Zdjęcie wykonane po użyciu kompensacji ekspozycji
Zdjęcie wykonane po użyciu kompensacji ekspozycji

Z podręcznego menu dostaniemy się również do sugerowanych przez Microsoft aplikacji fotograficznych, które pomogą rozszerzyć możliwości naszego aparatu.

Dodatkowe, fotograficzne aplikacje dla Nokii
Dodatkowe, fotograficzne aplikacje dla Nokii

Podsumowanie

Jeśli tak mają wyglądać moduły aparatu w przyszłych smartfonach ze średniej półki, to firma Microsoft Devices z pewnością zdoła przekonać do siebie kolejnych klientów. Jednostka obecna w Lumii 830 zasługuje na całą masę komplementów - począwszy od jakości obrazu zapewnianej przez tylne podświetlenie i optyczną stabilizację, przez genialną aplikację z ustawieniami ręcznymi, a kończąc na skutecznym, precyzyjnym autofocusie, wspieranym przez zintegrowaną diodę LED.

Jasny obiektyw Lumii 830 pozwala na efektowne rozmycie tła przy odpowiednim kadrze
Jasny obiektyw Lumii 830 pozwala na efektowne rozmycie tła przy odpowiednim kadrze

Nie otrzymujemy tu obsługi plików DNG (RAW) znanej z Lumii 1520 czy Lumii 1020, brakuje również natywnego trybu HDR, ale zważywszy na pozycjonowanie urządzenia nie sposób wytknąć nowemu aparatowi znaczących wad. Lumia 830 to zdecydowanie jedna z lepszych fotograficznych propozycji w swoim segmencie cenowym.

Zobacz galerię zdjęć wykonanych Nokią Lumią 830

Materiał powstał we współpracy z:

412088355038298668
Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)