Nokia ma problem: najnowsze wyniki finansowe fińskiego giganta

Nokia ma problem: najnowsze wyniki finansowe fińskiego giganta

Nokia ma problem: najnowsze wyniki finansowe fińskiego giganta
Paweł Żmuda
22.07.2010 14:01, aktualizacja: 22.07.2010 16:01

Fińska Nokia zaprezentowała właśnie wyniki finansowe za drugi kwartał fiskalny 2010 roku. Mimo kilku nieznacznych wzrostów, największy producent telefonów komórkowych na świecie nie ma się z czego cieszyć. Zysk leci w dół, a konkurencja ze strony Apple i Google jest coraz wyraźniejsza. Może firma faktycznie zmieni swojego prezesa?

W ciągu drugiego kwartału Nokia sprzedała 111 milionów telefonów, jednak wśród nich znalazło się jedynie 24 mln smartfonów. Statystycznie telefon fińskiego producenta kosztuje obecnie 61 euro, co jest niestety spadkiem w porównaniu z tym samym okresem w roku 2009. Rok temu średnia cena telefonu Nokii wynosiła 64 euro. W ubiegłym kwartale też było nieco lepiej - za komórkę płacono około 62 euro. Spada także średnia cena urządzeń sprzedawanych w Europie. Obecnie na naszym kontynencie użytkownicy wydają na nowy telefon Nokii około 143 euro, co jest spadkiem aż o 21% w porównaniu do poprzedniego roku.

Według szacunków Nokii w drugim kwartale na rynek trafiło 338 milionów nowych słuchawek. Oznacza to, że fiński producent utrzymał swój 33% udział w rynku na takim samym poziomie jak w ubiegłym kwartale. Niestety rok temu Nokia mogła się pochwalić nieco wyższym udziałem.

Przy okazji prezentacji wyników finansowych, Olli-Pekka Kallasvuo zapowiedział, że niepokojący trend na rynku smartfonów zostanie odwrócony przez nadchodzącą Nokię N8 opartą na Symbianie^3. Niestety, nie skomentował plotek o prawdopodobnej zmianie prezesa do których po raz pierwszy dotarli dziennikarze Wall Street Journal.

Miejmy nadzieję, że nadchodzący smartfon będzie bardzo dobrym telefonem. Inaczej Kallasvuo faktycznie będzie musiał odejść.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)