Nokia: Niewielka grubość to nie wszystko

Jak będą wyglądać nowe telefony Nokii? (fot. The Verge)
Jak będą wyglądać nowe telefony Nokii? (fot. The Verge)
Kamil Homziak

05.03.2012 15:40, aktual.: 05.03.2012 16:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeszcze niedawno producenci stawiali na najcieńsze słuchawki. Dziś na topie są duże wyświetlacze, choć smartfony pozostały smukłe. Jakie jeszcze sekrety opracowywania wyglądu komórek zdradza w wywiadzie dla The Verge Stefan Pannenbecker, odpowiedzialny w Nokii za design?

Telefony Nokii znajdujące się obecnie na sklepowych półkach (w tym te z serii Lumia, Asha i PureView) zaprojektował zespół pod kierownictwem Pannenbeckera. Praca ta nie jest łatwa ani przyjemna. Przykładowo, stworzenie N9 trwało prawie 2 lata, choć jest to jeden z modeli, którym poświęcono najwięcej czasu.

Pannenbecker powiedział, że Nokia chce wykorzystywać sprawdzone pomysły i udoskonalać je, na przykład przez lepsze użycie dostępnych materiałów lub ich zmianę na inne. To między innymi dlatego Lumie 800 i 900 są tak podobne do N9. Myli się jednak ten, kto myśli, że przy tworzeniu tych modeli najważniejszy był wygląd. Wręcz przeciwnie - skupiono się na zapewnieniu jak najlepszego zasięgu, a także wymiarów pozwalających na ergonomiczną pracę.

Nokia nie chce jednak stworzyć jednego ideału piękna i ergonomii. Rozumie, że gusta są różne. Finowie starają się jednak podążać za trendami, a raczej ich symptomami widocznymi na każdym polu: w grafice, sztuce, modzie. Nie oznacza to jednak, że chcą uczestniczyć w wyścigu o zaprojektowanie jak najcieńszego telefonu, jaki w ostatnim czasie lansują Huawei, HTC, NEC czy Panasonic - walka o milimetry przy projektowaniu nowych słuchawek na pewno nie będzie głównym celem designerów Nokii.

Jakie są plany Nokii na przyszłość? Można spodziewać się dalszego podążania drogą wyznaczoną przez modele N9 i Lumia 800. Czy ma to sens? Jeśli Nokia rzeczywiście wprowadzi do ich wyglądu drobne poprawki, to dalsze korzystanie ze starych pomysłów wydaje się dopuszczalne.Nie można jednak popadać w przesadę. W iPhone'ach 3G i 3GS oraz 4 i 4S Apple zastosował tę samą obudowę dwukrotnie. Nokia na razie pokazała N9 i Lumię 800 i wystarczy - trzeci raz bez faceliftingu się nie obejdzie.

Źródło: The Verge

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)