Udoskonalona Nokia Muzyka+ fińską odpowiedzią na Spotify i Deezera

Nokia Muzyka | fot. wł
Nokia Muzyka | fot. wł
Tomasz Hamryszak

28.01.2013 13:30, aktual.: 28.01.2013 14:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Muzyczne serwisy streamingowe w ciągu ostatnich lat zyskują coraz większą popularność. Doskonale wie o tym Nokia, która już wraz z premierą pierwszych Windows Phone’ów z serii Lumia przedstawiła usługę Nokia Muzyka z Mix Radio. Z czasem jednak wymagania użytkowników wzrosły, a program przestał spełniać część z nich. Finowie zdają sobie z tego sprawę i za kilka tygodni udostępnią jeszcze lepszą wersję serwisu.

Funkcja Mix Radio w Nokia Muzyka jest doskonale znana osobom korzystającym z fińskich smartfonów z mobilnymi okienkami na pokładzie. Zapewnia ona darmowy dostęp do około 17 mln utworów muzycznych z różnych gatunków.

[solr id="komorkomania-pl-142976" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://komorkomania.pl/4643,wimp-w-play-i-deezer-w-orange-streaming-muzyki-bedzie-przyszloscia" _mphoto="muzyka-254x168-173617ae7fddba331.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3446[/block]

Darmowe odsłuchiwanie popularnych kawałków wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami. Dźwięk jest mocno skompresowany, można odsłuchiwać tylko gotowe lub własne mixy (zamiast dowolnych, pojedynczych utworów) czy wreszcie posłuchać maksymalnie 6 stacji w ciągu godziny. Te ograniczenia mogą przeszkadzać, ale już niebawem część z nich zostanie wyeliminowana w płatnej wersji serwisu.

Nokia zapowiedziała bowiem, że w ciągu najbliższych tygodni uruchomi usługę Nokia Muzyka+. Będzie ona pozwalała na wykupienie płatnej subskrypcji, która da użytkownikom dostęp do kilku nowych funkcji.

Nokia Muzyka+
Nokia Muzyka+

Przede wszystkim znikną limity. Osoby korzystające z płatnego serwisu będą mogły pobrać tyle playlist, ile sobie zażyczą. Zniknie także ograniczenie liczby przełączanych utworów - w każdej chwili stacje tematyczne będzie można przełączać dowolnie wiele razy. Uszy audiofilów nie będą już ranione przez nadmierną kompresję. Jakość utworów zostanie zwiększona aż 8-krotnie (około 250 kbps).

W Nokia Muzyka+ pojawi się również opcja wyświetlania tekstów piosenek w formie klasycznej lub karaoke. Płatna subskrypcja to oferta skierowana głównie do właścicieli smartfonów Nokia Lumia, jednak po wykupieniu abonamentu będzie można również słuchać muzyki na komputerze poprzez stronę internetową lub na Smart TV.

Wszystko wskazuje na to, że w cenie 3,99 dolara lub 3,99 euro (zależnie od regionu) za miesiąc użytkownicy nie otrzymają całkowicie swobodnego dostępu do wszystkich utworów. Nie zmieni się koncepcja Mix Radio - muzyka nadal będzie posegregowana na tematyczne playlisty. Oznacza to, że nie będzie można pobrać tylko jednego utworu, tylko całą kolekcję z danego gatunku.

Nokia Muzyka+ tę niewielką wadę stara się rekompensować atrakcyjną ceną, która powinna sprawić, że użytkownicy fińskich Windows Phone’ów chętniej sięgną po tę usługę niż konkurencyjne rozwiązania, jak Deezer, WiMP czy Spotify. Ci, którzy obecnie korzystają z Mix Radio i nie przeszkadza im ograniczony dostęp do muzyki, nie muszą obawiać się zmian. Oczywiście darmowe Mix Radio pozostaje. Producent nie zamierza też zmieniać zasad jego działania.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)