Nokia N-Gage wraca do życia. W Google Play

Nokia N‑Gage wraca do życia. W Google Play

Nokia N-Gage wraca do życia. W Google Play
Źródło zdjęć: © YouTube (MrNeskio)
Piotr Urbaniak
16.04.2021 18:56, aktualizacja: 06.03.2024 22:11

Ręka w górę, kto pamięta jeszcze o nieudanym szturmie Nokii na rynek handheldów. Nieszczególnie? To można sobie przypomnieć.

Otwartoźródłowy emulator EKA2L1 doczekał się wydania oznaczonego numerkiem 0.0.3 i niniejszym trafił do Sklepu Play. Tak oto, po ponad 17 latach od premiery oryginału, gry wydawane na N-Gage'a znów mogą zagościć na ekranach smartfonów.

Nie jest ich wiele, bo raptem nieco ponad 50, ale emulator wspiera też platformy S60v5 oraz S60v1. Słowem, pograć można.

Z technicznego punktu widzenia, EKA2L1 to emulator Symbiana na Androida napisany w języku C++ 17. Jak twierdzi autor, uruchamia większość gier zgodnych z architekturą EKA2 i niektóre spośród EKA1. Zazwyczaj płynnie, dodajmy - co w przypadku prawdziwej Nokii N-Gage wcale nie było to takie oczywiste.

EKA2L1: Showcase

Warunek: do działania wymagany jest smartfon z 64-bitowym procesorem. Jednostki 32-bitowe wprawdzie też są obsługiwane, ale tylko częściowo, a kompatybilność narzędzia z nimi sam twórca określa jako kapryśną.

Bądź co bądź, EKA2L1 stanowi doskonałą okazję, aby odświeżyć sobie wyraźnie pokrytą kurzem bibliotekę N-Gage'a. Konsolofon Nokii, choć komercyjnego sukcesu zdecydowanie nie odniósł, kilka perełek niewątpliwie oferuje. Ot, na przykład genialne "Pathway to Glory", które w serwisie Metacritic cieszy się oceną na poziomie 83/100.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)