Nokia N8 - test [część 2]

Nokia N8
Nokia N8
Mateusz Żołyniak

27.10.2010 21:40, aktual.: 27.10.2010 23:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czas na drugą część testu pierwszego na rynku smartfona z Symbianem^3, czyli Nokii N8. Rozpoczniemy ją od przeglądu funkcji multimedialnych fińskiego cacka.

Przegląd multimedialnej strony Nokii N8 zacznę od odtwarzacza mp3, który od czasu N97 sporo się zmienił. Najbardziej rzucającą się w oczy modyfikacją jest niewątpliwie dodanie funkcji Cover Flow, która ułatwia poruszanie się po dużej kolekcji plików audio.

Jest ona automatycznie aktywowana po obróceniu telefonu do trybu poziomego. W trybie Cover Flow wystarczy wybrać dany album, a następnie z pojawiającej się listy pożądany utwór. Całość działa szybko i sprawnie, a animacja towarzysząca temu jest płynna.

Nokia N8 tryb Cover Flow w odtwarzaczu
Nokia N8 tryb Cover Flow w odtwarzaczu

W odtwarzaczu nie zabrakło także możliwości tradycyjnego przeglądania kolekcji po wykonawcach, gatunkach czy listach odtwarzania. Odtwarzacz muzyczny obsługuje także podcasty oraz daje dostęp do internetowego sklepu z muzyką Nokii, czyli Ovi Muzyka.

Nokia N8 Odtwarzacz audio
Nokia N8 Odtwarzacz audio

Jakość dźwięku oferowana przez Nokię N8 stoi na wysokim poziomie. Bas jest mocny, nie zagłusza przy tym wysokich i średnich tonów, dźwięk - głeboki (testowane na Sennheiserach PX100). Nieźle spisuje się także stereofoniczny zestaw słuchawkowy Nokia WH-701, który znajduje się w zestawie. Dodatkowo został on wyposażony w pilota, który umożliwia pełną kontrolę odtwarzacza bez potrzeby wyjmowania telefonu z kieszeni.

Nokia N8 głośnik
Nokia N8 głośnik

W przeciwieństwie do N97/N97 mini czy N900, Nokia N8 została wyposażona "tylko" w pojedynczy głośnik, który zlokalizowano obok obiektywu aparatu 12 Mpix. Ku mojemu zaskoczeniu - gra on bardzo czysto i głośno, a lekkie trzeszczenie pojawia się dopiero pod koniec skali głośności.

Odtwarzacz wideo w N8 w standardzie został wyposażony w kodeki umożliwiające oglądanie filmów w DivX/XviD oraz MKV (Matroska). Bez problemu radzi on sobie z rozdzielczością 720p, co jest zasługą układu graficznego firmy Broadcom. Filmy można oglądać za pośrednictwem telewizora, o czym więcej dowiecie się z kolejnego punktu.

Nokia N8 Odtwarzacz wideo
Nokia N8 Odtwarzacz wideo

W pierwszym modelu z Symbianem^3 materiał wideo można odtwarzać nie tylko z pamięci telefonu. Telefon został wyposażony w aplikację do obsługi portalu YouTube oraz programy pozwalające na oglądanie telewizji internetowej, jak CNN Video, E!, National Geographic czy Movie Teaser, z bogatą bazą zapowiedzi interesujących filmów. Co więcej, z Ovi Sklepu można pobrać program ipla, który daje dostęp do kanału Polsat News na żywo i bogatej kolekcji filmów na żądanie (VOD).

Nokia N8 Telewizja internetowa
Nokia N8 Telewizja internetowa

Nie zabrakło także radia FM z RDS, które działa dobrze i bardzo szybko odnajduje stacje radiowe. Jego uzupełnieniem jest transmitter FM, który pozwala przekazywać sygnał z telefonu do radia samochodowego i słuchać ulubionych utworów podczas jazdy.

Nokia N8 Transmitter FM
Nokia N8 Transmitter FM

Symbian^3 oferuje także ulepszoną galerię zdjęć, która obsługuje multitouch. Zdjęcia w galerii wczytywane są szybko, a ich przybliżanie odbywa się w sposób płynny.

Nokia N8 Galeria
Nokia N8 Galeria

Na deser wymagający użytkownicy dostali Edytor zdjęć i Edytor wideo. Pierwszy pozwala na dodawanie do zdjęć różnych efektów czy podpisów, a także zmianę ich rozdzielczości, przycinanie i obracanie z poziomu telefonu komórkowego. W bazie programu znalazło się dużo innych przydatnych funkcji, w tym redukcja czerwonych oczu czy możliwość własnoręcznego rysowania. Program Nokii prezentuje się lepiej nawet od edytora zdjęć z Samsunga Wave.

Nokia N8 Edytor zdjęć
Nokia N8 Edytor zdjęć

Edytor wideo pozawala na tworzenie filmików z własnych nagrań i zdjęć, a także prostych pokazów slajdów. Wybrane filmy można dowolnie przycinać, dodawać do nich tytuły czy podkład muzyczny. Co więcej, mimo dużych wymagań program działa szybko, a do zmontowania filmiku wystarczy kilka minut.

HDMI

Nokia N8 HDMI
Nokia N8 HDMI

Dużą zaletą N8 jest wydajny układ graficzny Broadcom BCM2727, który umożliwia płynne odtwarzanie filmów w jakości HD (720p) na ekranie telewizora - bez żadnych przycięć nawet z zewnętrznej pamięci, podłączonej przez host USB.

Interfejs

Nokia N8 Ekran główny
Nokia N8 Ekran główny

Wśród widżetów w N8 można znaleźć małe aplikacje: wyświetlające najnowsze wiadomość e-mail lub aktywności na portalach społecznych, tworzące skróty do wybranych aplikacji z menu, applet do kontroli odtwarzacza mp3/radia FM/transmittera FM, zegar z możliwością szybkiej zmiany profilu czy pasek z najczęściej używanymi kontaktami. Łącznie na ekranach można dodać aż 18 widżetów, co powinno w zupełności wystarczyć wszystkim użytkownikom.

Nokia N8 Widżety
Nokia N8 Widżety

Menu i jego układ nie różnią się od tego znanego z Nokii N97. Znajdują się tam wszystkie najważniejsze funkcje, ustawienia i katalogi z dodatkowym oprogramowaniem. Można je oczywiście edytować i niemal dowolnie zmieniać kolejność ikon bądź zawartość funkcji. Wygląd interfejsu Symbiana^3 można zmieniać za pomocą gotowych motywów, które dostępne są także w Ovi Sklepie.

Szybkość i stabilność Symbiana^3

Nokia N8 bez najmniejszego problemu radzi sobie z pracą z wieloma otwartymi jednocześnie programami. Jedyne spowolnienia mogą pojawić się wtedy, gdy jednocześnie odpalimy za dużo aplikacji, z wymagającymi grami 3D na czele.

Nokia N8 Menadżer zadań
Nokia N8 Menadżer zadań

Znacznie poprawiona została także stabilność nowego Symbiana. Podczas testów ani razu nie udało mi się zawiesić systemu. Co ciekawe, OS w momencie przeciążenia automatycznie zamyka większość programów i zwalnia pamięć RAM. Po kilku chwilach system znowu zdolny jest do normalnej pracy. Są to jednak sytuacje sporadyczne.

Dialer, książka adresowa i wiadomości

Książka adresowa, dialer i aplikacja do obsługi wiadomości SMS/MMS nie różnią się zasadniczo od tych znanych z modeli N97/N97 mini czy 5800XM. W książce adresowej znajdziemy dwie karty. W pierwszej wszystkie kontakty uszeregowane są alfabetycznie, a druga to grupy, które możemy dowolnie tworzyć. Książka kontaktowa nie została zintegrowana z Facebookiem, ale umożliwia szybką nawigację do danego kontaktu w Ovi Mapach. Oczywiście, karta kontaktu musi zawierać informacje o adresie danej osoby.

Nokia N8 Synchronizacja w Ovi
Nokia N8 Synchronizacja w Ovi

Kontakty z książki w telefonie można łatwo synchronizować z serwerem Ovi. Odbywa się to za pośrednictwem programu Synchronizacja w Ovi, który można znaleźć w narzędziach. Pierwsza synchronizacja odbywa się w czterech prostych krokach, a potem można ustawić automatyczną synchronizację co wybrany okres. Poza kontaktami program synchronizuje z serwerem także notatki i pozycje z kalendarza.

Aplikacja Wiadomości na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od tej znanej z innych modeli Nokii. Znajdują się tu wszystkie wiadomości pogrupowane na wysłane, odebrane, wersje robocze, nadawane. Miłym dodatkiem jest możliwość przeglądania wiadomości w formie czatu (z poziomu którego można także odpowiadać).

Integracja z portalami społecznymi

Nokia N8 Sieci społeczne
Nokia N8 Sieci społeczne

W programie dostępne są osobne zakładki dla każdego konta internetowego. Po jego wyborze aplikacja przenosi automatycznie do ekranu głównego, w którym znajdują się: tablica z najnowszymi wpisami, pole wprowadzania nowej aktualizacji oraz górne menu, w którym są ikonki kolejnych funkcji. Pozwalają one na przejście do: skrzynki odbiorczej, kalendarza na Facebooku, listy wszystkich znajomych z funkcją szukaj oraz zaproszeń do grup.

Aby skomentować nowy wpis znajomych, wystarczy kliknąć w dany status i wybrać opcję Komentarz lub Lubię to. Z poziomu sieci społecznych można także dodawać zdjęcia do własnych wpisów. Te mogą być pobierane z galerii lub dopiero robione - program przenosi do funkcji aparatu i (po akceptacji) przesyła gotowe zdjęcie na dany portal społeczny.

Nokia N8 Facebook
Nokia N8 Facebook

Dodatkowo w programie dostępna jest opcja wyświetlania wszystkich aktualizacji z dodanych kont i jednoczesna aktualizacja wszystkich profili oraz szybkie wyszukiwanie integracji z jednym kontaktem. Program działa bardzo sprawnie. Przewijanie listy wpisów jest płynne, a kolejne karty wczytywane są bardzo szybko.

Skrzynka pocztowa

Niewątpliwym plusem Nokii N8 jest program Nokia Messaging, który służy do obsługi różnych skrzynek w telefonie. Za pomocą programu możliwe jest skonfigurowanie do 10 różnych skrzynek pocztowych. Nokia Messaging obsługuje takie serwery pocztowe, jak: Ovi Mail, GMail, Yahoo! Mail, Windows Live Hotmail, Interia.pl, O2.pl, Onet.pl czy AOL Mail oraz pozwala na korzystanie z poczty firmowej za pośrednictwem Microsoft Exchange ActiveSync. Konfiguracja konta w usłudze Nokii jest bardzo prosta i ogranicza się praktycznie do wyboru usługodawcy oraz podania loginu i hasła do konta pocztowego.

Nokia N8 Nokia Messaging
Nokia N8 Nokia Messaging

Możliwa jest także konfiguracja okresu, z jakiego ma być pobierana poczta, a poszczególne wiadomości segregowane są według daty ich dostarczenia. Same maile wyświetlane są identycznie jak na komputerze (wraz ze zdjęciami, jeżeli tego chcemy). Nie zabrakło także możliwości szybkiego pobierania załączników i przybliżania wiadomości za pomocą pinch to zoom.

Nokia N8 Skrzynka pocztowa
Nokia N8 Skrzynka pocztowa

Nokia Messaging to świetny program, który bardzo ułatwia korzystanie z poczty w telefonie. Pomagają w tym także widżety pocztowe, które wyświetlają dwie ostatnie wiadomości w skrzynce, a po kliknięciu w nie zostajemy automatycznie przekierowani do wybranej skrzynki.

Przeglądarka internetowa

Przeglądarka internetowa nie jest najmocniejszą stroną Nokii N8 i nowego Symbiana3. W porównaniu z tą z Symbiana1 została ona wzbogacona o obsługę technologii multitouch oraz nowszą wersję wtyczki Flash Lite (obecnie w wersji 4.0). Na tym jednak kończą się różnice. Interfejs przeglądarki jest identyczny jak w modelach N97/N97 mini i oferuje proste zarządzanie zakładkami, możliwość szybkiego wyszukiwania na stronach, pełną obsługę JavaScript czy automatyczne dopasowanie strony do wielkości ekranu.

Niestety, to koniec zalet. Przeglądarka działa wolno, często zawiesza się na chwilę (nawet podczas wyboru funkcji w Ustawieniach), a funkcja pinch to zoom działa mało precyzyjnie i skokowo. Wady te są w szczególności odczuwalne podczas przeglądania strony z dużą liczbą elementów flashowych.

Nokia N8 Opera Mobile 10
Nokia N8 Opera Mobile 10

Z tego powodu podczas testów korzystałem ze sprawdzonej Opery Mobile 10, która na N8 działa wyśmienicie. Przeglądarka norweskiej firmy jest szybka, oferuje pełną klawiaturę QWERTY w trybie pionowym, proste zarządzanie otwartymi oknami, wygodny menedżer pobierania, Speed Dial czy funkcję Opera Link, którą docenią posiadacze desktopowej wersji programu.

Jej wadą jest brak obsługi Flasha oraz brak wsparcia dla multitouch - szybkie przybliżanie możliwe jest przez dwuklik. Opera Mobile nadrabia to jednak szybkością i stabilnością działania na Nokii N8.

Nokia N8 Opera Mobile 10
Nokia N8 Opera Mobile 10

Na szczęście, Nokia już przygotowuje nową przeglądarkę internetową, która będzie działać dużo lepiej. W N8 pojawi się ona wraz z zapowiedzianą na listopad dużą aktualizacją oprogramowania.

GPS i Ovi Mapy

W modelu nie zabrakło także odbiornika GPS wraz z A-GPS-em. Jego zaletą jest krótki czas łapania fixa, który w zależności od warunków pogodowych waha się od około 30 s do niecałych 3 minut (podczas deszczowej pogody). W lokalizacji aktualnego położenia pomaga także A-GPS, dzięki czemu czas ten rzadko przekracza 15-25 s.

Nokia N8 Ovi Mapy
Nokia N8 Ovi Mapy

W telefonie znajduje się świetnie wszystkim znana darmowa nawigacja Ovi Mapy. Oferuje ona zarówno pełną nawigację samochodową z komendami głosowymi, jak i nawigację pieszą. Program działa dobrze, a błędy w nawigacji i wyznaczaniu tras zdarzają się sporadycznie.

Czasami także zdarza się, że program wyznacza trasę nieco dłuższą niż inne programy do nawigacji. Jest to jednak w pełni funkcjonalna nawigacja, która działa w trybie online i można jej wybaczyć drobne niedociągnięcia, które cały czas są naprawiane przez programistów Nokii.

Nokia N8 Ovi Mapy
Nokia N8 Ovi Mapy

Poza nawigacją samochodową i pieszą program fińskiej firmy oferuje możliwość udostępniania własnej pozycji na Facebooku, prognozę pogody na najbliższe dni (w każdym miejscu na mapie) oraz kilka pomocnych dodatków, które do działania wymagają połączenia z Siecią. Wśród tych ostatnich można znaleźć:

  • elektroniczne przewodniki Lonley Planet, Insight Guides i Michelin, które zawierają informacje o ciekawych punktach na terenie całej Europy;
  • bazę europejskich hoteli HRS Hotels;
  • TripAdvisor - baza hoteli, restauracji i zabytków w całej Europie;
  • Qype, który został przygotowany z myślą o polskich użytkownikach; program oferuje to samo co TripAdvisor, ale jest wzbogacony o recenzje polskich użytkowników;
  • Coigdzie i Wydarzenia, które zawiera bazę interesujących wydarzeń z naszej okolicy; wśród nich można znaleźć koncerty, występy estradowe, a nawet repertuar pobliskich kin.
Nokia N8 Coigdzie
Nokia N8 Coigdzie

Jedyną wadą nawigacji Ovi Maps jest brak obsługi multitouch. Ma on się pojawić w aktualizacji oprogramowania, którą zapowiedziano na listopad.

Dodatkowe aplikacje

W telefonie nie zabrakło standardowego pakietu aplikacji biurowych, z którego znane są telefony Nokii z Symbianem. W Nokii N8 można znaleźć: fabrycznie zainstalowany archiwizer Zip, kalkulator, Słownik z duża bazą języków do wyboru (do pobrania z serwerów Nokii), czytnik wiadomości SMS oraz dyktafon. Model ma także pakiet biurowy QuickOffice oraz czytnik Adobe PDF, ale są to wersje trialowe.

Nokia N8 Ovi Sklep
Nokia N8 Ovi Sklep

Dodatkowe oprogramowanie na Nokię N8 można pobierać z odświeżonego sklepu Ovi Store. Nowa wersja platformy oferuje prosty podział na kategorie oraz lepszy mechanizm wyszukiwania tytułów, dzięki czemu ulubione gry można odnajdywać bardzo szybko. Ulepszony został także panel ustawień, dzięki czemu stał się on bardzo przejrzysty. Płatności w Ovi Sklepie mogą odbywać się za pomocą karty kredytowej lub Premium SMS-ów, które obciążają nasze konto.

Źródło artykułu:WP Komórkomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)